Hrvatska

RASTU PLAĆE, ALI… Žene i dalje potplaćene u odnosu na muškarce

Porezna lista srama

Prema podacima servisa MojaPlaća, u četvrtom kvartalu 2019. godine prosječna mjesečna neto plaća (s uključenim dodacima na plaću) u Hrvatskoj je iznosila 6.399 kuna, što je 1% više nego u prethodnom kvartalu. U odnosu na isto razdoblje 2018. godine prosječna neto plaća je 6% viša.

Medijan* plaće je nešto malo niži i iznosi 6.000 kuna što znači da je veći broj ispitanika koji prima plaću manju od navedenog prosjeka nego onih ispitanika čija je plaća viša od njega.

Kada bi gledali samo osnovnu plaću, bez bonusa i nagrada, u četvrtom kvartalu je ona iznosila 6.011 kuna.
Osim kategorije top managementa, gdje je plaća u prosjeku 124% viša od prosječne, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (46% više od prosjeka), telekomunikacija (+36%) te informacijskih tehnologija (+34%).

Najmanje prosječne plaće imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-39%) i tekstilnoj i kožnoj industriji (-43%). U Turizmu i ugostiteljstvu radnici u prosjeku imaju 16% nižu plaću od prosječne.

Muškarci imaju 17% više plaće od žena
U posljednja tri mjeseca muškarci su primali 17% višu plaću od žena te su u prosjeku zarađivali 6.925 kuna, za razliku od 5.906 kuna koliko je iznosio mjesečni prihod žena.

Osobe sa završenim fakultetom imaju u prosjeku 40% višu plaću u odnosu na osobe sa srednjom stručnom spremom te 20% višu plaću od prosječne. Ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju 14% nižu plaću od prosječne, dok ispitanici s postdiplomskim ili MBA školom imaju 69% višu plaću od prosjeka. Viša stručna sprema povećava plaću za 7% u odnosu na prosjek te 25% u odnosu na srednju stručnu spremu.

Najbolje plaćaju privatne IT tvrtke u stranom vlasništvu
Najbolje plaćaju tvrtke iz sektora IT-a i telekomunikacija (28% više od prosjeka), u kojima prosječna plaća prelazi iznos od 8.100 kuna te kompanije iz područja financija i osiguranja, s prosječnom plaćom od 7.167 kuna (12% više od prosjeka). Najmanje su plaće u tvrtkama iz djelatnosti umjetnosti, zabave i sporta (15% niže od prosjeka).

Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu su 8% više od prosjeka te iznose 6.918 kuna. Primanja u tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu su 3% manja od prosjeka (6.203 kune). Prosječne plaće radnika tvrtki u državnom vlasništvu su 4% niže od prosjeka i iznose 6.121 kunu.

S povećanjem broja radnika, raste i plaća što potvrđuje podatak kako najviše zarađuju zaposlenici kompanija s preko 250 djelatnika, u kojima prosječna plaća iznosi 6.929 kuna (8% više od prosjeka). U tvrtkama s manje od 10 zaposlenih prosječna plaća je 12% niža od prosječne te iznosi 5.643 kune.
Plaća je i dalje najviša u Gradu Zagrebu

Najniže plaće zabilježene su u Požeško-slavonskoj (-18%), Koprivničko-križevačkoj (-17%) te Sisačko-moslavačkoj (-14%) županiji. Najviša prosječna plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu (12% iznad prosjeka) i iznosi 7.143 kune.

Godišnji pregled
Prosječna mjesečna neto plaća u 2019. godini bila je 5% viša nego 2018. godine. Na godišnjoj razini muškarcima je plaća u prosjeku rasla 6%, dok je ženama u istom periodu plaća narasla 5%.

Gledano prema županiji, najveći porast na godišnjoj razini zabilježen je u Virovitičko-podravskoj (+10%) te Bjelovarsko-bilogorskoj županiji (+9%). S druge strane, plaća je na godišnjoj razini najmanje rasla u Ličko-senjskoj županiji, tek 2%. U Gradu Zagrebu plaća je narasla za 5%.

Prema djelatnosti tvrtke, najveći porast plaće imale su tvrtke iz djelatnosti Turizma i ugostiteljstva (8%) te Zabave, umjetnosti i sporta (+8%), dok su najmanji rast ostvarile tvrtke iz djelatnosti Proizvodnje, prijenosa i distribucije energije, nafte, voda i otpada (+1%) te Zdravstva, socijalnog rada (+2%).

Plaće u privatnim tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu na godišnjoj razini rasle su u prosjeku za 6%, dok su plaće kod stranih vlasnika u prosjeku rasle za 3%.

Pročitajte još

POZIV VRTIĆIMA I ŠKOLAMA Ruksak (pun) kulture donosi umjetnost i kulturu u odgojno-obrazovne ustanove

Dulist

USKOK ISTRAŽUJE HRVATSKE ŠUME Bivši ministar Dabro Hrvatske šume nazvao leglom kriminala

Dulist

ZATVORSKI SUSTAV Nova zapošljavanja, veće plaće, izgradnja novih zatvora

Dulist