Grad

RADIONICA U KABOGI Kako se sade ljute naranče?

kaboga krajobrazni

U sklopu događanja Mjeseca krajobrazne arhitekture danas je u u vrtu Ljetnikovca Bunić Kaboga u suradnji s Osnovnom školom Marina Držića održana radionica za djecu s potrebnim potrebama.

Tematsku radionicu o sadnji ljutih naranči vodile su krajobrazne arhitektice Mia Erak i Vesna Hrga Martić u suradnji sa stručnim osobljem škole Marina Držića: Ljerke Anđelković, Antonije Čutura, Ivane Jakić, Jelene Pendo, Eve Janet Maltarić Spajić, i uz pomoć vrtlara dubrovačke tvrtke Vrtlar. d.o.o.

Vrijedne ruke malih osnovno školaca posadile su tri stabla ljutih naranči u vrtu Ljetnikovca Bunić Kaboga, koji je u procesu je stvaranja. Upravo su ljute naranče stoljećima prisutne u dubrovačkom krajobrazu i krase mnoge ljetnikovce.

Dječica, koja su bila podijeljena u tri tima, uživali su u suncu okupanom vrtu ljetnikovca.

Zajedno sa svojim tetama-učiteljicama prvo su kopali sadne rupe, postavili stabla, izvršili sadnju i na kraju naranče natopili vodom. Uz mnogo smijeha, veselja i sreće, sadnja ljutih naranača privedena je kraju. Izuzetno smo zahvalni djeci Osnovne škole Marina Držića i njihovim učiteljicama koje su rado prihvatile naš poziv za radionicu.

Stabla ljutih naranača, koje su dobila imena po vođama tima: Jakovu, Sebastianu i Antoniu, a od danas krase ljetnikovac Bunić Kaboga, bit će mjesto naših susreta i u idućim godinama, kada ćemo pratiti rast stabla gorkih naranača i dječice koja su ih s veseljem posadila.
Radujemo se našim budućim susretima.

Sutra će u organizaciji Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata i Zaklade Batahovina Foundation, u Dubrovniku, obilježiti travanj kao međunarodni mjesec krajobrazne arhitekture nizom predavanja cijenjenih stručnjaka i ljubitelja krajobrazne arhitekture.

U nizu od ukupno šest predavanja s podrucja krajobrazne arhitekture namijenjenih stručnoj javnosti izdvajamo predavanje dr. sc. Bruna Šišića ‘Vrtni urbanizam povijesnog predgrađa Pila’, dr. sc Maje Anastazije Kovačević ‘Povijesni vrtovi – pristup obnovi’, te dr. sc. Mare Marić ’Trasa dubrovačkog renesansnog vodovoda u funkciji šetnice’.

U popodnevnom dijelu programa zanimljivo je predavanje i dr. sc. Ines Hrdalo ‘Urbana zelena infrastruktura Dubrovnika, zatim mag.ing.prosp.arch Dore Tomić ‘Usklađivanje zaštitnih i razvojnih zahtjeva na primjeru delte Neretve’, te interesantno predavanje i za širu publiku Ladislava Rakuljića, waldorfskog pedagoga ’Suvremeni trendovi uredenja prostora za djecju igru’. Predavanja se odrzavaju u velikoj saloči ljetnikovca Bunić Kaboga u razdoblju od 10 do 14.30 sati.

Cilj održavanja Mjeseca krajobrazne arhitekture u Dubrovniku je senzibilizirati javnost o važnosti krajobrazne arhitekture, zaštiti okoliša i prirode s naglaskom na očuvanje povijesnog naslijeđa dubrovacke baštine.

Pročitajte još

Gradu odobrena nova bespovratna sredstva za spomenik poginuloj djeci

Dulist

Najbolji djelatnik godine Denis Raos na prijemu kod gradonačelnika

Dulist

Počela sanacija potpornog zida u Novoj Mokošici

Dulist