'Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva' tema je 20. godišnje konferencije hrvatskih psihologa, koje se od 7. do 10. studenog održava u Dubrovniku.
Konferencija se održava pod visokim pokroviteljstvom Milanke Opačić, potpredsjednice Vlade i ministrice socijalne politike i mladih, a organizira je Hrvatsko psihološko društvo u suorganizaciji s Hrvatskom psihološkom komorom i Društvom psihologa Dubrovnik.
Tijekom Konferencije govorit će se o braku i njegovoj kvaliteti, bračnoj i obiteljskoj krizi, alternativnim oblicima zajedničkoga života, npr. kohabitaciji i istospolnim zajednicama, zatim statističkim podacima koji jasno pokazuju da se u europskim zemljama i Sjevernoj Americi sklapa svake godine sve manje brakova, osobito u mlađoj populaciji, a rađa se sve manje djece i raste broj rastava.
Kako se navodi u pozivu, spoznaje o promjenama u sustavu vrijednosti, te postojeća ekonomska kriza, nezaposlenost i osjećaj nesigurnosti u mnogim obiteljima stvaraju specifičnu bračnu i obiteljsku klimu i posljedično specifične oblike ponašanja partnera ili članova obitelji.
– Važno nam je sagledati na koji način se u obitelji rješavaju problemi, kakva je komunikacija među članovima u obitelji, jesu li jasno definirane obiteljske uloge, zadovoljstvo među članovima obitelji, podrška koju si članovi međusobno pružaju te kakva je autonomija među članovima obitelji – ističe se u pozivu konferenciju.
Kako je naglasak na obiteljskom sustavu koji može imati zaštitnu i rizičnu ulogu u razvoju djeteta, bit će puno riječi o odnosu roditelj dijete, očinstvu, majčinstvu, osobnosti i osobinama partnera, životnom ciklusu obitelji, udomiteljstvu, usvajanju djece, pravima djeteta, ali i obiteljskom nasilju, zlostavljanju u obitelji i sl.