Zanimljivosti

Prvi štrajk gruških radnika

strajk kuhinja gruz

U svom radu 'Pomorske djelatnosti na dubrovačkom području između dva svjetska rata', autorica Marija Benić Penava donosi i zanimljivu, tužnu priču sa sretnim krajem, a koju objavljujemo na 1. svibnja – praznika rada.

Uz to, donosimo vam i fotografiju iz nekadašnje dubrovačke novine "Laus", a na njoj se nalazi prvi štrajk ikad održan u Dubrovniku – u gruškoj luci.

Naime, gruška luka, iako uoči 2. svjetskog rata prva u tadašnjoj državi po skladišnom prostoru, treća po redu iza Sušaka i Splita, bila je zadnja po mehanizaciji i opremi.

Broj radnika u gruškoj luci tijekom tridesetih godina stalno se povećavao, ali u razdoblju velike ekonomske krize uvjeti rada postaju iznimno teški.

Zaposlena i djeca

Koliko se prosječan radnik plaćao? Tek dva i pol do četiri tadašnja dinara, a na naknadu bi mogli i zaboraviti ako su bili loši vremenski uvjeti. Radilo se čak i do trideset sati bez prekida. Radnici nisu imali nikakvu zaštitu, a često su bila zaposlena i djeca od 14 godina.

U rujnu 1934. sve je kulminiralo. Dogodio se organizirani štrajk obalnih radnika, koji su tražili samo osnovna prava – kolektivni ugovor o radu te je sporazum između njih i poslodavaca i postignut! Njime je određen osmosatni radni dan, vrijednost satnice od 6 do 8 dinara, isplata prekovremenog i noćnog rada, stoji u radu.

Poslodavci su se obvezali da neće progoniti radnike zbog sudjelovanja u štrajku. Međutim, znatan broj njih ipak bio otpušten. Samo četiri godine poslije postignut je i kolektivni ugovor između strukovnog Saveza pomoraca Jugoslavije i Saveza pomorskih brodovlasnika Kraljevine Jugoslavije. U zahtjevima obalnih radnika i pomoraca bio je jak utjecaj Komunističke partije Jugoslavije.
 

Iako je 1. svibanj simbol velikih demonstracija koje su se dogodile u Chichagu, na ovaj dan 1886. godine i dan danas obilježava se na našim prostorima. Tadašnje demonstracije održane su, baš poput ovih u Gružu,  radi zahtjeva radnika za osamsatnim radnim vremenom.
U Hrvatskoj je 1. svibnja, ili popularnije rečeno, 1. maj, prvi put obilježen 1890. godine u Maksimiru.
U današnjem obliku prvi svibnja postao međunarodno slavlje socijalnih i ekonomskih uspjeha radničke klase i sindikalnog pokreta.

Pročitajte još

LUDI DETALJI KONKLAVA KOJE RIJETKO TKO ZNA Najduži izbor za papu trajao je gotovo tri godine

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1815. Rođen autor Lopudske sirotice Pasko Antun Kazali

Dulist

NA DANAŠNJI DAN Počasni građanin Dubrovnika proglašen svetim

Dulist