Korisnici nacionalne naknade za starije osobe diljem Hrvatske od sada imaju pravo na fiksni internet i telefon po cijeni od 6,77 eura. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) proširila je od 1. siječnja 2025. obuhvat korisnika koji mogu ostvariti pravo na ovu povoljnu uslugu, piše mirovina.hr. Za pružanje ovih usluga zaduženi su Hrvatski Telekom, A1 i Telemach, a korisnici moraju podnijeti zahtjev te priložiti potvrdu o svom socijalnom statusu koju izdaju nadležne institucije.
Novim propisima proširene su socijalne kategorije koje imaju pravo na jeftiniji fiksni internet i telefon, a jedni od njih su i korisnici nacionalne naknade za starije osobe. Osim tehničke dostupnosti, korisnici imaju pravo na pristupačne cijene usluga za 6,77 eura. Korisnici nacionalne naknade za starije nisu jedini koji imaju ovo pravo, ono se odnosi i na nekoliko drugih socijalno ugroženih skupina.
HAKOM ističe kako pravo na paket za socijalno ugrožene imaju:
- korisnici zajamčene minimalne naknade
- korisnici prava na inkluzivni dodatak prve, druge ili treće razine potpore kojima nije osigurana usluga smještaja ili organizirano stanovanje
- korisnici nacionalne naknade za starije osobe
- korisnici novčane naknade za nezaposlene branitelje iz Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji
- korisnici novčane naknade za civilne stradalnike iz Domovinskog rata
- korisnici prava na naknadu za ugroženog kupca energenata
Također, ovo pravo mogu ostvariti i članovi kućanstva navedenih kategorija.
HAKOM je odredio HT, A1 i Telemach operatorima univerzalnih usluga (USO operatori), za cjenovnu pristupačnost na fiksnoj lokaciji na cijelom državnom području Republike Hrvatske i to za usluge pristupa internetu i uslugama govorne komunikacije po pristupačnoj cijeni, što uključuje to da pristup internetu i 100 GB prometa ne smije biti skuplji od 6,77 eura s PDV-om za socijalno ugrožene kategorije korisnika. Drugim riječima, USO operator je obvezan omogućiti svakom građaninu, na osnovu razumnog zahtjeva, uslugu pristupa internetu od najmanje 14/1 Mbit/s, odgovorili su nam iz HAKOM-a.
Inače, pravo na nacionalnu naknadu imaju osobe s navršenih 65 i više godina koje nisu korisnici mirovina ni osiguranici u obveznom mirovinskom osiguranju. Osim toga, ove osobe moraju imati prebivalište u Hrvatskoj u trajanju od deset godina, a njihovi prihodi ili prihodi kućanstva, prema novim zakonskim izmjenama, ne smiju biti veći od 300 eura.
Zahtjev mogu podnijeti pisanim i elektroničkim putem
Pravo podnošenja zahtjeva za USO usluge koje su prilagođene socijalno ugroženoj skupini ostvaruju korisnici koji imaju izdana rješenja ili potvrde od mjerodavnih institucija (npr. Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema mjestu prebivališta, područne ustrojstvene jedinice Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje prema mjestu prebivališta, upravnih tijela u županiji ili Gradu Zagrebu – Gradski uredi za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom), što im služi kao dokaz ostvarivanja prava.
HAKOM je predložio izmjene i dopune Pravilnika o univerzalnim uslugama u elektroničkim komunikacijama koje će obuhvatiti i izmjenu minimalne brzine pristupa internetu. Na temelju Analize kakvoće, HAKOM će donijeti i odluku o raspisivanju javnog natječaja za pružanje univerzalnih usluga na području Hrvatske, odnosno na određenom dijelu područja Hrvatske te odabrati operatore za pružanje univerzalnih usluga na razdoblje od sljedeće tri godine, naveli su iz HAKOM-a i rekli kako korisnici, da bi ostvarili svoje pravo, moraju imati izdane potvrde od mjerodavnih institucija jer im to služi kao dokaz. Zahtjev mogu podnijeti pisanim ili elektroničkim putem