Polako, ali sigurno približavamo se samom srcu turističke sezone, koja je ove godine krenula znatno ranije. Brojke turističkih dolazaka i noćenja pokazuju veliki optimizam, a svakako treba naglasiti kako je Dubrovnik dva tjedna ranije ostvario milijunto noćenje. Sezona je u svom punom zamahu, no još uvijek svakodnevno svjedočimo dugim redovima ispred Policijske uprave dubrovačko-neretvanske zbog brojnih stranaca koji žele regulirati svoj radni status. Pokazatelj je to kako posla ima, ali i kako će sezonu imati tko odraditi. Prema podatcima Policijske uprave dubrovačko neretvanske u prvih pet mjeseci 2024. godine izdano je čak 7.359 dozvola za boravak i rad državljanima trećih zemalja. Zanimljivo, ta je brojka gotovo pa izjednačena s brojem radnih dozvola u cijeloj 2022. godini. Te su godine, naime, ukupno izdane 7.534 dozvole za rad i boravak. Inače, najveći broj dozvola izdan je državljanima Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Srbije, Nepala, Filipina i Indije. Identičnu situaciju imali smo i prije dvije godine.
Hoćemo li premašiti prošlogodišnju brojku?
No, kako se redovi pred PU ne smanjuju već neko vrijeme, za očekivati je kako će broj izdanih dozvola biti još i veći. Svakako spomenimo i to kako je u prošloj, 2023. godini ukupno izdano 10.261 dozvola za rad i boravak državljanima trećih zemalja. Inače, prema podatcima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Hrvatskoj su najtraženiji prodavači i konobari. Slijede ih, što ne treba čuditi, medicinske sestre, a potom su tu čistači, kuhari, skladištari i vozači. Među traženijim zanimanjima su i njegovatelji i pomoćni kuhari. Inače, ako se radi o novom zapošljavanju, prije podnošenja zahtjeva za izdavanje radne dozvole poslodavci moraju od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje zatražiti provođenje testa tržišta rada. Ako se utvrdi da u evidenciji nema nezaposlenih osoba traženog profila, Zavod će poslodavce o tome izvijestiti i uputiti na podnošenje zahtjeva za izdavanje dozvole za boravak i rad za državljana treće zemlje u roku od 90 dana od zaprimanja obavijesti. Međutim, postoje i zanimanja za koja ne treba provesti test tržišta rada. To su prije svega zanimanja vezana za građevinu, ali i ona u turizmu i ugostiteljstvu, ali se tu iznimke odnose na pojedine županije. Tako se test tržišta rada za konobare i kuhare ne treba provoditi u 12 hrvatskih županija, među kojima je naravno i Dubrovačko-neretvanska. Osim toga, za sobarice, čistače te pomoćne kuhare i konobare test se ne treba provoditi u devet županija, među kojima je i naša. Očito su i vozači autobusa kod nas među deficitarnim zanimanjima pa se naša županija nalazi i na popisu izuzetaka od testa za to zanimanje, baš kao i za prodavače, ali samo u razdoblju od 1. svibnja do 30. rujna.
Sustavna nebriga za budućnost
Velik broj stranih radnika sa sobom donosi i brojna još uvijek otvorena pitanja kojima se nitko sustavno ne bavi. Tu je problematiku prvi otvorio DuList početkom ove godine budući da, iako je riječ o našim susjedima, osobama koje nas poslužuju u kafićima i restoranima, voze se s nama u autobusima, zapravo malo znao o njima. A i oni o nama. Progovorio je o tome i gradski vijećnik Andro Vlahušić, a slijedio ga je i njegov kolega iz vijećničkih klupa Maro Kristić. On se pak zapitao je li moguće da nitko ne vodi računa o tome kako strani radnici utječu na našu sadašnjost i budućnost.
—Došlo je krajnje vrijeme da se krenemo ozbiljno baviti temom koja je iznimno važna za Grad. Demografski izazovi i uvoz radnika spadaju među najvažnija pitanja na nacionalnoj razini, ali na poseban način ova tema postaje presudna za naš grad zbog njegove povijesti i izazova koje imamo u sadašnjosti, ali i posljedica koje će sigurno imati na našu budućnost – istaknuo je tada gradski vijećnik koji je želio potaknuti raspravu o tome kako demografska slika Dubrovnika izgleda danas, kako će izgledati u bliskoj budućnosti, tko će ga naseljavati, što radimo kako bismo uopće zadržali svoje ljude, svoj identitet i elemente kulture i suvereniteta po kojima smo prepoznatljivi stoljećima te na koji način ćemo se sustavno baviti ljudima koji su značajna činjenica u našem gradu? No, sve je za sad ostalo na pukim priopćenjima.
Objavljeno u tiskanom izdanju 5. lipnja 2024.