Aktualno

PROTONSKA TERAPIJA Napredak u liječenju raka nedostupan hrvatskim pacijentima

dom zdravlja doktor zdravstvo01

Terapija koja je najučinkovitija za oboljele od raka nije dostupna u Hrvatskoj, a riječ je o protonskoj terapiji koja se primjenjuje u 29 centara u Europi, piše Novi list.

Riječ je o naprednoj vrsti liječenja zračenjem koja za uništenje tumora koristi zrake protona visoke energije umjesto konvencionalnih X-zraka. Ova terapije bitno manje oštećuje zdravo tkivo i organe jer precizno ciljaju tumorske stanice te tako potencijalno smanjuju nuspojave i poboljšavaju ishode liječenja.

Napredna metoda primjenjuje se u 58 centara u svijetu, odnosno njih 29 u Europi, a među njima su se našle i Poljska i Češka. Samo se rijetki u Hrvatskoj imaju priliku liječiti ovom terapijom, a riječ je uglavnom o djeci oboljeloj od malignih bolesti koju HZZO uputi na liječenje u inozemstvo.

Iako je riječ o skupoj investiciji Hrvatski stručnjaci zainteresirani su za uvođenje ove terapije u hrvatsku medicinu. Cijena uređaja kreće se oko 50 milijuna eura, no smatraju kako bi je europski investicijski fondovi državni prioriteti trebali uzeti u obzir.

Manje nuspojava 

Da protonska terapija ima veliku ulogu u liječenju pacijenata dječje dobi, potvrđuju u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj, gdje kažu kako njihovi pacijenti Zavoda za hematologiju i onkologiju odlaze na protonsku terapiju u Prag ili talijanski Trento, gdje su najbliži centri, a u nekim slučajevima šalje ih se u Švicarsku. Da takav uređaj imaju u Hrvatskoj, koristili bi vlastite kapacitete na većem broju djece, ali to danas nije moguće.

U Klaićevoj kažu kako bi u slučaju da se uređaj instalira u Hrvatskoj, za takvu terapiju bilo indicirano najmanje od 15 do 20 djece s malignim tumorom godišnje.

Ova radioterapija poželjnija je i za odrasle i za djecu, jer je protone moguće programirati tako da se točno zna gdje će isporučiti energiju, dok zračenje fotonima nije toliko precizno. Klasično zračenje prolazi i kroz zdravo tkivo i kožu za razliku od protonskog.

U Klaićevoj svjedoče kako mali pacijenti koji se liječe vani imaju manje nuspojava, akutne i kronične komplikacije su manje. U zemljama gdje je protonska terapija u široj primjeni, na primjer u Njemačkoj koja ima šest centara, indikacije za takvu radioterapiju sve su šire, a ona se pokazuje puno boljom opcijom kod tumora mozga i kralježnice u dječjoj dobi, kod tumora dojke, glave i vrata, prostate, pluća…

Potreba za novom infrastrukturom 

Buduća nacionalna bolnica u Blatu mogla bi biti potencijalna lokacija za pozicioniranje centra za odrasle i dječje pacijente. Kako je riječ o golemom uređaju težem od 100 tona, nemoguće ga je smjestiti u neku od postojećih bolnica, već bi se morala graditi posebna infrastruktura. Razlog zašto su uređaji ovako veliki je zato što su i protoni velike i teške čestice.

U dvije je godine samo 11 pacijenata liječeno ovom terapijom izvan Hrvatske.

Prema podacima HZZO-a, u 2023. godini na protonsko zračenje u inozemstvo na teret obveznog zdravstvenog osiguranja upućeno je šest pacijenata – četvero djece i dvije odrasle osobe. Godinu ranije na protonsko zračenje u inozemstvo otišlo je pet pacijenata – četvero djece i jedna odrasla osoba.

Prosječna cijena za liječenje djeteta takvom terapijom iznosila je 40.447,74 eura, sukladno Uredbama (EZ) za malodobne osobe, a za odrasle iznosi u prosjeku 70.046,45 eura, kažu u HZZO-u.

Pročitajte još

Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Dulist

HUMANITARNA AKCIJA ZA NOVI DOM Marijo želi postati YouTuber, sanja svoj studio i ima velike planove

Marijana Tadić

UVEZENI RADNICI VS. LOKALCI Domaći su diskriminirani!

Ivana Mijić Vulinović