Broj smještajnih jedinica na području Dubrovačko-neretvanske županije na dan 31. kolovoza 2024. iznosi 33.804, a što je 106.069 prijavljenih kreveta za smještajne jedinice, ne računajući hotele, hostele, kampove i slično. Riječ je dakle o privatnim iznajmljivačima kojih će se brojka, kao i smještajnih jedinica logično, drastično smanjiti od 1. siječnja 2025. I to ne zbog novih, strožih zakonskih rješenja, već isteka roka važenja privremenih rješenja za kategorizaciju koja su davana kroz 2017. i 2018. godinu onima koji su bili u procesu legalizacije. Također onima koji su imali neko neriješeno imovinsko-pravno pitanje. A takvih je čak 15 posto iznajmljivača na području naše županije, negdje između 12 i 15 tisuća. I većina će ih biti prisiljena prestati izdavati, odnosno njihovi će smještaji nestati s turističkog tržišta.
Između 12 i 15 tisuća
Privremena rješenja bila su najprije izdana na tri godine, međutim zbog koronakrize se odlučilo da se rok produži do 1. siječnja 2025.
—Činjenica je da ih većina ipak nije riješila problem, što znači da neće više moći iznajmljivati. Mi pozivamo sve one koji imaju privremena rješenja, a riješili su problem zbog kojeg su i mogli dobiti jedino privremeno rješenje, da se jave kako bi im dali valjano rješenje – poručio je pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, turizam i more DNŽ Ivo Klaić.
Kako paralelno s istekom rješenja za privremenu kategorizaciju na snagu stupaju nova, znatno stroža, zakonska rješenja, vrlo je važno pravovremeno se javiti u ovaj županijski ured.
—S obzirom da nisu novi iznajmljivači, nositelji privremenih rješenja bi se vrlo lako mogli naći u zabludi. Mogu misliti kako sama činjenica da su riješili problem koji je predstavljao prepreku dobivanju klasične kategorizacije, po automatizmu znači da se privremena pretvara u trajnu. I da se na njih odnose stara zakonska rješenja. Međutim to nije točno! Naime, ukoliko se do 31. prosinca ne jave u naš ured, na njih će se odnositi nova zakonska rješenja i morat će kao i svi novi iznajmljivači tražiti suglasnost suvlasnika zgrade za iznajmljivanje. Naravno ukoliko žive u zgradi – pojasnio je Klaić.
300-tinjak novih kreveta
S obzirom na očekivani ‘stampedo’ na dozvole do nove godine kako bi se izbjegla traženja suglasnosti od suvlasnika zgrada čiji izostanak može nekoga onemogućiti da stavi svoj objekt na turističko tržište, zanimalo nas je ima li navale.
— Do 15. listopada 2024. je zaprimljeno 1.098 zahtjeva koji se odnose na smještajne kapacitete od kojih su gotovo svi riješeni. Međutim, veći dio navedenih zahtjeva se odnosi na različite promjene u već kategoriziranim smještajnim objektima te se može zaključiti da se radi o 300-tinjak novih kreveta. Riječ je o zanemarivom povećanju zahtjeva u ovom razdoblju. Razlog tome je u činjenici što je novi Zakon o turizmu, koji bi trebao ograničiti broj smještajnih kapaciteta, najavljen već krajem 2022. godine te je slijedom takve najave tijekom 2023. godine zabilježen iznimno veliki broj zahtjeva za kategorizacijom smještajnih kapaciteta. Do kraja godine očekujemo blago povećanje zahtjeva, ali ne značajno jer smo, nastavno na navedeno, došli na razinu visoke iskorištenosti raspoloživih smještajnih kapaciteta – saznajemo u županijskom Upravnom odjelu za poduzetništvo, turizam i more.
Nema odjava
Zanimalo nas je i ima li naznaka da se ljudi, ponukani predstojećim zakonskim promjenama, odlučuju prijeći iz djelatnosti kratkoročnog na dugoročni najam, pa smo pitali u nadležnom upravnom odjelu ima li odjava smještajnih kapaciteta. Naime, onaj tko se prestaje baviti uslugama kratkoročnog najma, u mogućnosti je zatražiti prekid Rješenja o kategorizaciji svojih smještajnih kapaciteta kako ne bi plaćao zakonom propisane naknade, poreze i pristojbe.
—U ovoj fazi nije primijećena odjava smještajnih kapaciteta koji bi bili u svrhu prelaska na dugoročni najam. S obzirom na atraktivnost područja te na iznimno uspješnu i ovu turističku sezonu, trenutno se ne očekuje značajna odjava turističkih smještajnih kapaciteta koji su u kratkoročnom najmu – odgovoreno nam je. Za zaključiti je kako će se broj jedinica smještaja za kratkoročni, turistički najam, znatno smanjiti, ali to ne znači da će se ‘osloboditi’ te jedinice za podstanare. Naime, neriješeno imovinskopravno pitanje koje onemogućuje kratkoročni najam zasigurno je prepreka i za dugoročni najam. Primjerice gospođa je suvlasnica stana s bratom koji živi u Americi i on ne da suglasnost za iznajmljivanje. Ili se pak dva brata ne mogu dogovoriti oko podjele obiteljske kuće pa su u suvlasništvu. Dakle ostajemo bez velikog broja turističkih smještajnih kapaciteta, ali ne dobivamo ništa na drugu stranu. A što se apartmana tiče, kako je i razvidno iz odgovora nadležnog županijskog upravnog odjela, svi koji imaju namjeru izdavati te su si dozvole već pribavili, ponajviše kroz 2023. godinu. Tako da zanositi se da će promjene riješiti problem krova nad glavom onima koji nemaju svoj u ovom se trenutku, na temelju raspoloživih podataka, čini posve iluzorno.