Ako primite poziv s nepoznatog broja i ponude vam izvrsnu investicijsku priliku, nemojte nasjedati. Mogu vam se obraditi i vašim punim imenom i prezimenom, ali to su i dalje samo prevaranti koji su dobro pripremljeni. Njihov cilj je dobiti pristup internetskom bankarstvu ili drugim osjetljivim podacima na vašem telefonu, piše N1.
N1 Slovenija izvještava kako im se javio nekoliko čitatelja koji su primili pozive s nepoznatih brojeva, a osobe koje su ih nazvale znale su njihova imena. Pozivatelji su objašnjavali kako se javljaju iz tvrtke koja se bavi ulaganjima na burzi ili kriptovalutama te da nude sjajnu priliku da se obogate. Nakon što bi čitatelji N1 postavili pitanja o tome kako su došli do njihovog broja i imena te rekli da ih ponuda ne zanima, pozivatelji bi odmah prekinuli poziv. Međutim, ovo nije samo trend u Sloveniji, stoga treba biti na oprezu.
Posebno ranjivi stariji korisnici
Onda kad vas netko nazove s nepoznatog broja, a nudi vam ‘sjajnu priliku’ možete biti sigurni da je riječ o prevarantima, pojasnio je za N1 Slovenija Gorazd Božić, direktor Nacionalnog centra za kibernetičku sigurnost (SI-CERT).
– Zašto bi vam netko iz dobrote ponudio da saznate tajnu kako zaraditi basnoslovne svote novca? Gdje je tu logika? Nema je! – izjavio je Božić.
Rekao je i kako prije nego što dobro promislimo o svemu već pristajemo na neke stvari, a posebno su ranjivi stariji korisnici, koji s ovim nemaju iskustva. Prijevare najčešće ne rade pojedinci, već organizirane skupine koje imaju izgrađenu cijelu hijerarhiju, pojasnio je.
U svibnju ove godine, akcijom Europola zatvoreno je nekoliko pozivnih centara u kojima su djelovali prevaranti. Prema pisanju srbijanskih medija, u Srbiji je zatvoreno jedanaest centara, dva u Nišu i devet u Novom Pazaru. U takozvanim ‘šok pozivima’, kako ih naziva njemačka policija, prevaranti su se predstavljali kao policajci i iskoristili osobu s druge strane linije. Većina žrtava bili su umirovljenici iz Njemačke i Austrije, koji imaju više povjerenja u vlasti.
Sve više vremena posvećuju žrtvama
U SI-CERT-u je prošle godine detektiran rast broja incidenata, a internetske prijevare čine trećinu svih obrađenih slučajeva, napisali su u Cyber Security Reportu za 2023.
Kako stoji u izvješću, napadači sve više vremena posvećuju žrtvama.
– Napadi su sve više personalizirani i prilagođeni pojedinoj žrtvi. Sve je više napada izravnim kontaktom, odnosno napadači zovu žrtvu telefonom ili s njom uspostavljaju kontakt putem privatne poruke (Viber, Telegram). Potrebno im je puno vremena da uvjere žrtvu i objasne. Posebno se ističu prijevare s kripto ulaganjima, gdje napadači organiziraju webinare, snimaju video upute, upravljaju zatvorenim grupama podrške, što iziskuje puno truda pod uvjerljivijim pokrićem – pojasnili su.
Kako znaju vaše ime i prezime?
Postoji više načina preko kojih mogu doći do osobnih podataka, Božić objašnjava da to mogu biti društvene mreže poput Facebooka, gdje korisnici imaju navedeno ime, prezime, brojeve telefona i druge osobne informacije. Jedna od mogućnosti je i curenje korisničkih podataka, takozvani data leak.
Božič je također rekao da SI-CERT svake godine primjećuje povećan broj prijava, uključujući i prijevare. Ipak, postoji osjećaj da su korisnici sve više izloženi ovim prijevarama.
– Nažalost, internet je izvrsna prilika za prevarante – zaključio je Božić.
U investicijskim prijevarama, prevaranti navode korisnika da instalira aplikaciju koja im daje potpuni pristup telefonu, jedna od njih je i aplikacija AnyDesk. U slučaju krađe identiteta, prevaranti imaju postavljen sustav s lažnom web stranicom. Prije nekog vremena policija i SI-CERT upozorili su i na krađu sredstava iz mobilnih banaka putem infekcije trojanskim konjem Anatsa.