“Blicanje” je zakonski dopušteno i služi kao oblik komunikacije među vozačima, slično zvučnom signalu. No, požurivanje drugih vozača na autocesti “blicanjem” može biti kažnjivo novčanom kaznom od 260 eura.
Više o samim pravilima ponašanja u prometu i “blicanju” drugim vozačima objasnio je predsjednik udruge Sigurnost u prometu Dubrovnik Denis Pavela. Tekst prenosimo u cijelosti.
-Ne znam jeste li znali, ali zapravo za osvjetljavanje ceste vozač motornog vozila u pravilu upotrebljava duga svjetla. I ne radi se tu o nekom nepisanom pravilu već tako kaže sami Zakon! Naime, vozač je dužan umjesto dugih svjetala za osvjetljavanje ceste upotrebljavati kratka svjetla i to prije mimoilaženja s drugim vozilom na udaljenosti s koje prosudi da svjetlom svojeg vozila zasljepljuje vozača vozila koje mu dolazi ususret, a pri mimoilaženju s drugim vozilom, kad vozač tog vozila prijeđe na kratka svjetla ili kad naizmjeničnim paljenjem i gašenjem svjetala upozorava da mu duga svjetla smetaju, a uvijek na udaljenosti manjoj od 200 metara. Dužan je vozač upotrebljavati kratka svjetla i dok se kreće za drugim vozilom na takvoj udaljenosti i u takvu položaju da dugim svjetlima svojeg vozila zasljepljuje vozača vozila ispred sebe.
Često se nalazimo u koloni prema Župi dubrovačkoj, vozimo sporo, ali zato netko iza nas nestrpljiv “blica”, valjda kako bi ubrzali i “preskočili” vozila ispred nas! Upravu tu se dolazi i do odgovora na često pitanje je li “blicanje” kažnjivo! Nekim vozačima smeta, kada ih se zasljepljuje blicanjem, do te mjere da lude za upravljačem vozila! Ta svjetlosna pojava one tankih živaca izbaci iz takta, osjete to kao napad na sebe, svoju vožnju i postojanje u prometu ! U situaciji kao što je ova, ne da nije kažnjivo, nego zakon točno propisuje što ste dužni učiniti kad drugi vozač “blica”. Zakon nam govori da vozač motornog vozila je dužan umjesto dugih svjetala za osvjetljavanje ceste upotrebljavati kratka svjetla pri mimoilaženju s drugim vozilom, kad vozač tog vozila prijeđe na kratka svjetla ili kad naizmjeničnim paljenjem i gašenjem svjetala upozorava da mu duga svjetla smetaju, a uvijek na udaljenosti manjoj od 200 metara.
Blicanje je zakonom propisan legitiman oblik komunikacije između vozača, kao i zvučni signal, uostalom! Upotreba zvučnog signala je zakonom propisana kao dužnost vozača. Vozač je dužan upotrijebiti zvučni znak upozorenja kad god to zahtijevaju razlozi sigurnosti prometa, a osobito na cesti izvan naselja radi upozorenja drugog sudionika u prometu da ga želi preteći ili obići, ako bi postojala opasnost od prometne nesreće, kad taj znak ne bi bio dan. Također i ako se pokraj kolnika nalaze djeca koja ne obraćaju pozornost na kretanje vozila. Međutim i na cesti izvan naselja, prije ulaska u nepregledan i uzak zavoj ili prije dolaska na prijevoj, na kojima je teško mimoići se. Noću, tu ulogu zvučnog signala, po samom slovu zakona preuzima blicanje! Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) u navedenim slučajevima vozač u pravilu, umjesto zvučnog znaka upozorenja, upotrebljava svjetlosni znak upozorenja.
Ali da ne ispadne da možete blicati gdje god stignete, požurivanje na autocesti “blicanjem” je kažnjivo i možete biti kažnjeni novčanom kaznom u iznosu od 260 eura. –