Aktualno

POSLJEDICE MOGU BITI OZBILJNE, POGOTOVO U ŠUMI Jeste li ikada rekli ‘Ma neće biti ništa’?

pozar ilustracija

Jeste li ikada rekli ‘Ma neće biti ništa’? – Hrvatske šume donose novi spot za protupožarnu sezonu.
-Novim spotom prikazali smo svakodnevne situacije u kojima se mnogi mogu prepoznati. Rečenica ‘Ma neće biti ništa’ često se izgovara bez razmišljanja, ali njezine posljedice mogu biti ozbiljne, pogotovo u šumi u vrućim i sušnim ljetnim mjesecima. Spot nas podsjeća na to da upravo takve nemarne odluke, poput neugašenog plamena, ostavljenog opuška ili staklene boce, mogu biti okidač požara. Svaki pojedinac koji boravi u prirodi ima odgovornost – istaknuo je predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić.
Spot koji će se, tijekom protupožarne sezone, emitirati na televiziji i digitalnim kanalima, prikazuje tipičan scenarij koji se često viđa u prirodi, a zatim dobiva dramatičan zaokret. Bezbrižan obiteljski izlet u šumi, uživanje u druženju i sitne radnje koje se čine bezazlenima zbog jedne nemarne rečenice izazivaju ozbiljan požar. Kroz autentične situacije i likove u kojima se mnogi mogu prepoznati, Hrvatske šume podsjećaju da se požar može dogoditi svakome tko zanemari vlastitu odgovornost.
Kampanja „Ma neće biti ništa – Nemar je prva iskra” nastoji podići svijest građana, domaćih i stranih turista o njihovoj osobnoj odgovornosti u zaštiti šuma, okoliša i života. Cilj je potaknuti ljude da razmisle o vlastitom ponašanju u prirodi i shvate da upravo njihove odluke mogu biti presudne.
Hrvatske šume i ove godine nastavljaju s edukativnim sadržajima putem digitalnih kanala, uz nove interaktivne izazove koji potiču građane na uključivanje u kampanju. Od sredine lipnja, pratitelji na društvenim mrežama Facebook i Instagram, mogu osvojiti vrijedne poklone za svoje zalaganje u promicanju odgovornog ponašanja u prirodi. Hrvatske šume o zaštiti šuma od požara brinu cijele godine. Integrirana usluga videonadzora s detekcijom dima i vatre te simulatorom širenja požara samo su neki od alata koji im pritom pomažu. Ukupno se u šumama nalazi 220 kamera raspoređenih na 110 lokacija, kojima se upravlja iz nadzornih operativnih centara u svim priobalnim županijama, kao i u Ličko-senjskoj, Karlovačkoj te Vukovarsko-srijemskoj županiji. Tijekom same protupožarne sezone, od početka lipnja do kraja rujna, pojačavaju se sve operativne aktivnosti, a motriteljsko-dojavna služba dodatno je ojačana na području krša kako bi se vrijeme reakcije na potencijalne požare svelo na minimum. Ako tijekom boravka u prirodi primijetite dim ili vatru, reagirajte odmah – nazovite 193 ili 112. Vaš poziv može biti presudan u sprječavanju požara!

Pročitajte još

NOVA ERA LUKSUZA Obnovljena Villa Dubrovnik danas otvara svoja vrata gostima

Dulist

PRITISAK URODIO PLODOM PGP završio radove u Svetom Jakovu, slijedi asfaltiranje

Andrea Falkoni Račić

Četiri mjeseca od tragedije, a natječaj za sanaciju Srđa još nije raspisan