Prije točno pedeset godina, u siječnju 1969. izašao je album kojim je službeno počela era teškog rocka. Engleski Led Zeppelin su sa svojim istoimenim albumom heavy metalu odškrinuli vrata kroz koja su godinu kasnije svom svojom težinom protutnjali njihovi sunarodnjaci Black Sabbath.
Led Zeppelin nastao je 1968. godine na ruševinama legendarne britanske rock grupe Yardbirds, između ostalog poznate kao banda koji je lansirao karijere dvojice gitarističkih legendi – Erica Claptona i Jeffa Becka. Treći legendarni gitarist, a ujedno i osnivač Zeppelina Jimmy Page je, nakon što su ostali članovi banda napustili grupu prije do kraja odrađene turneje, angažirao pjevača Roberta Planta, bubnjara Johna Bonhama i basista John- Paul Jonesa kako bi dovršili ugovore obveze. Kemija unutar kvarteta je bila očita, a odaziv publike iznimno pozitivan da je jedini logičan rezultat bio nastavak svirke. Bez prava na korištenje branda Yardbirds osmišljaju sad već legendarno ime te u ekspresnom roku potpisuju ugovor s Atlantic Records. Vlasnik kompanije, veliki glazbeni vizionar Ahmet Ertegün, potpisao ih je na neviđeno, želeći svoju kompaniju orijentiranu na jazz i R&B proširiti na rock, osjetivši da će ta glazba dominirati svjetskom scenom narednih četiri desetljeća.
U nepune tri godine, Zeppelini izdaju četiri iznimno uspješna, rimski obrojčena albuma koji su svojim prepoznatljivim gitarskim riffovima, psihodeličnim blues dionicama, dozom engleskog folka i prepoznatljivim Plantovim vokalnim dionicama iz temelja promijenili pristup rock i metal glazbi i ostavili nezaobilazan utjecaj na brojne buduće generacije, od kasnijih legendi poput Queena, Aerosmitha i Smashing Pumpkins, pa sve do modernih instant-marketing streaming mutanata kao Greta Van Fleet. Spomen njihovih legendarnih pjesama teško se može svesti na išta drugo osim nabrajanja svake pojedinačne počevši s ‘Good Times, Bad Times’ (prve pjesme na prvom albumu), no svoj duboki trag u mišićnoj memoriji rockera su ostavile i ‘Dazed and Confused’, ‘Whole Lotta Love’, ‘Immigrant Song’, ‘When the Levee Breaks’ i meni osobno uvjerljivo najdraža ‘Black Dog’. Naravno, i glazbeno najnepismeniji definitivno su nebrojeno puta odslušali njihov najveći hit – ‘Stairway to Heaven’.
Led Zeppelin je u svojoj dvanaestogodišnjoj karijeri izdao osam albuma koji su do današnjeg dana prodani u preko tristo milijuna primjeraka, a najprodavaniji, četvrti album se približava brojci od 40 milijuna. Kraj grupe označen je naprasnom smrću bubnjara Johna Bonhama u rujnu 1980. gušenjem u snu u stanju iznimne alkoholiziranosti. Bonham se i danas pamti kao jedan od najboljih bubnjara u povijesti rocka.
Grupa u svoje zlatno doba sedamdesetih, kada su bili najveći band na svijetu, nije prezala ni od kontroverzi. Jedni su od utemeljitelja legendarnog kreda ‘Seks, droga i rock’n’roll’, uvodeći u rječnik pojam ‘groupie’ djevojki i ne propuštajući niti jednu priliku da naprave potpuni nered. Teško je dokučiti što je uopće bila istina, a što stvar urbanih legendi, no čak da je i četvrtina napisanog i ispričanog o njihovim divljim danima i još luđim noćima istinita, dolazimo do impresivne biografije za deset života.
Ipak, postoji i tamna strana njihove genijalnosti i utjecaja na glazbu. Od samih početaka Zeppelini su voljeli ‘posuditi’ glazbu od svojih prethodnika, poprilično bezočno potkradajući manje poznate blues i folk izvođače kao Howlin’ Wolf, Willie Dixon i Anne Bredon. Svi su oni kasnije opravdano dobili priznanje i novčanu kompenzaciju za svoje kreacije. Do današnjeg dana još nije riješena tužba koja njihovu najpoznatiju pjesmu ‘Stairway to Heaven’ također smatra plagijatom.
No, nesumnjivo je da su u svijet rocka i metala donijeli poprilično svojeg glazbenog stila i životnog energije zbog čega ih se danas smatra očevima teških nota