PodcastUrednički izbor

[PODCAST S BARBAROM] Nakon devet godina progovorio Mateo Milković! Tko mu je montirao kazneni progon!?

s barbarom Mateo Milkovic

Punih devet godina ga nije bilo u dubrovačkoj javnosti! Gospar Mateo Milković, profesor emeritus sa Sveučilišta u Dubrovniku odlučio je istupiti i otvoreno progovoriti o kaznenom progonu i svim detaljima koje su ga izolirali od javnosti jedno cijelo desetljeće.
Spominjao se kao kandidat za gradonačelnika u dva prethodna ciklusa lokalnih izbora i čim bi se njegovo ime pojavilo u političkom ‘eteru’ stizale bi glasine o podizanju optužnice. Svi osim HDZ-a prilazili su mu i iznosili prijedloge da povede oporbu. Umjesto u politici, završio je s kaznenom optužnicom da je na čelu Nadzornog odbora TUP-a radio na štetu te tvornice.
Gospar Milković iznosi kronologiju događaja, ali odgovara i na pitanje je li optužnica bila politički planirana. Konačno, državni odvjetnik Ante Vetma 2023. godine donio je odluku o odustajanju od kaznenog progona. Emotivno govori i o narušenom zdravlju i svemu što je prošao tijekom razdoblja dok se protiv njega vodio kazneni postupak.
Iznosi i planove koje su tada imali za TUP, u kojem je proveo pola svog radnog vijeka. Naime, na mjestu tvornice bila je planirana gradnja stambeno-garažnog-poslovnog centra. Napravljene su predradnje za daljnju realizaciju projekta te je takozvana crna tehnologija ugašena, a metalna proizvodnja preseljena u Komolac.
Profesor emeritus Milković proveo je u visokoškolskom obrazovanju više od 20 godina i s pravom se može nazvati idejnim tvorcem Dubrovnika sveučilišnog grada. U razgovoru s voditeljicom Barbarom Đurasović prisjeća se i svih odluka o stvaranju, najprije, Veleučilišta u Dubrovniku, a potom i samog Sveučilišta. Govorio je o strategiji i viziji izgradnje dubrovačkog sveučilišta, ali i o otporu na kojeg je nailazio jer uvjet za stvaranje Sveučilišta je bio dragovoljno pristupanje visokoobrazovnih i znanstvenih ustanova.
-Bio je strahoviti lom u akademskim strukturama i akademskoj sredini grada. Oporba je bila i u gradu i na razini Nacionalnog vijeća kad se davalo mišljenje trebali li Dubrovniku Sveučilište, ali i u vlastitim redovima. U vlastitoj kući je teško bilo prihvatiti znatno strože kriterije za nastavnike, znanstveno-nastavno zvanje i za napredovanje jer se na Veleučilištu moglo predavati bez doktorata – istaknuo je profesor emeritus Milković koji nije odustao od ideje da Dubrovnik bude prepoznat po visokom obrazovanju i znanosti. Izgubio je puno prijatelja, govori, zbog svoje odlučnosti, a odbaciva svaku mogućnost da sveučilište bude izgrađeno negdje drugo osim u centru grada. Tada je bilo prijedloga i nuđeno mu je da sveučilište bude smješteno na Ivanici.
Danas završava knjigu u kojoj će iznijeti sva svoja razmišljanja, dvojbe i zaključke potkrijepljene pismima, odlukama i novinske natpise u procesu stvaranja Sveučilišta u Dubrovniku. Najavljuje knjigu, koja će zasigurno pobuditi interes javnosti, do kraja godine, ali i govori o odnosima sa svojim prethodnicima.
Je li i s kojim rektorima imao kontakte, što ga je povrijedilo nakon odlaska u mirovinu 2017. godine, ima li današnje Sveučilište rezultate koje je planirao, kako su se donosile odluke o izgradnji Studentskog doma i zašto baš u naseljenom dijelu Čokolina, zašto se po njegovom mišljenju nije dovršio projekt izgradnje Kampusa na prostoru Stare bolnice, ali i zašto se u Hladnici, na parceli koje je visokoobrazovna institucija bila vlasnik, izgradilo apartmansko naselje, a bilo je planirano tek zbrinjavanje profesora – doznajte u novoj epizodi DuListovog podcasta.
Cijela epizoda podcasta S Barbarom dostupna je na portalu dulist.hr i YouTube kanalu, a kratke isječke svake epizode možete pogledati na našem Instagramu profilu, YouTubeu, Facebooku i TikToku.

Pročitajte još

GRADONAČELNIK OŠTRO Prodavati javni interes za novac u kampanju, je li na to spao Srđ je Grad?

Andrea Falkoni Račić

Dok štetate Mokošicom dobro gledajte gdje hodate, mogli bi naletjeti na izbočinu betona

Dulist

Ograničenje prometa oko Grada 2. lipnja. Ovo ljeto taksirat će i stranci!

Andrea Falkoni Račić