POVIJESNA SANACIJA
Okruglim stolom obilježen završetak sanacije kanala mješovite odvodnje ispod Straduna
Radovi na sanaciji povijesnog kanala mješovite odvodnje ispod Straduna i dijelova povijesne jezgre Dubrovnika uspješno su završeni. Ovaj iznimno zahtjevan i tehnički specifičan projekt koji je dio EU projekta Aglomeracija Dubrovnik predstavljen je na okruglom stolu u Studentskom domu Dubrovnik. Riječ je o jedinstvenom zahvatu u Hrvatskoj koji je objedinio konzervatorsku izvrsnost i suvremena inženjerska rješenja. Izvođač radova bila je tvrtka Anafora d.o.o. iz Splita, a vrijednost je 1.16 milijuna eura. Sanacija je provedena na ukupno 470 metara glavnog kanala ispod Straduna, Ulice Prijeko i Ulice Celestina Medovića (spoj Prijeko – Stradun), uključujući i 25 priključnih kanala te dodatnih 80 metara izvan gradskih zidina. U sklopu radova obnovljeno je i 200 metara vodovodne mreže. Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković posebno je naglasio da se radi o povijesnom poduhvatu, prvom čišćenju i sanaciji ovog sustava još od doba Dubrovačke Republike. –„Mi smo ovaj grad naslijedili da bi ga sačuvali i prenijeli idućim generacijama u najboljem stanju kako bi i oni tako nastavili skrbiti o svome gradu“, rekao je gradonačelnik. Uputio je posebnu zahvalu predstavniku izvođača radova – direktoru tvrtke Anafora d.o.o. iz Splita Tončiju Jankoviću. Kanalizacijska mreža povijesne jezgre izgrađena još u 14. stoljeću, i dalje je u funkciji te predstavlja vrijedan spomenik nulte kategorije. Tvrtka Anafora sve radove izvodila je sukladno prethodnom odobrenju i posebnim uvjetima izdanim od strane Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, a s obzirom na specifičnost lokacije na koju nije bilo moguće pristupiti teškim strojevima i opremom, većina radnji obavljala se isključivo ljudskim angažmanom. Sanacija se odvijala u okviru EU projekta Aglomeracija Dubrovnik, najvećeg infrastrukturnog ulaganja u vodoopskrbni i kanalizacijski sustav grada vrijednog preko 117 milijuna eura. Grad Dubrovnik, zajedno s partnerima, nastavlja s ulaganjima u sustave odvodnje i vodoopskrbe u cilju podizanja kvalitete života građana i zaštite okoliša te kulturne baštine od neprocjenjive vrijednosti.
OKVIR
Radovi su započeli krajem 2022. i unatoč brojnim poteškoćama uspješno su završeni na proljeće 2025. Procjenjuje se da je iz dubrovačke kanalizacije uklonjeno oko 2 tisuće kubika nataloženog materijala, a korištena je metoda ugradnje keramičke kinete koja omogućuje lakši protok i buduće održavanje bez oštećenja izvorne strukture kanala.
ULAGANJE U NAJMLAĐE
Bespovratna sredstva za cjelovitu obnovu dječjeg igrališta u Mokošici, u tijeku sanacija dječjeg igrališta na Osojniku
Gradu Dubrovniku odobrena su bespovratna sredstva za projekt Uređenje i opremanje Dječjeg igrališta Marina Kneževića u Novoj Mokošici u iznosu od 15.872,70 eura. Bespovratna sredstva čine polovicu ukupne vrijednosti projekta od 31.745,39 eura, a Gradu su dodijeljena u sklopu Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava „Dostupnost kvalitetnih i priuštivih sadržaja za djecu u lokalnim zajednicama kroz opremanje i uređenje igrališta za djecu“, Ministarstva demografije i useljeništva. Projekt obuhvaća potpunu i cjelovitu obnovu dječjeg igrališta u Ulici Marina Kneževića, a planirane aktivnosti uključuju uklanjanje dotrajale opreme, postavljanje novih sprava za igru, zamjenu gumene antistres podloge, bojanje i uređenje igrališta, kao i poboljšanje sigurnosnih uvjeta. Cilj projekta je omogućiti kvalitetnije, sigurnije i poticajnije okruženje za igru i druženje djece. U međuvremenu su započeli radovi sanacije dječjeg igrališta na Osojniku, a koji se izvode u sklopu redovnog održavanja dječjih i sportskih igrališta u nadležnosti Upravnog odjela za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu. Uklonit će se dotrajale i oštećene sprave za igru te će se postaviti nove. Postavit će se podloga od geotekstila na koju će se nasuti pijesak, a na igralište će se ugraditi i antistres gumirana podloga (gumene kocke). Izvest će se i popravci s bojanjem zaštitne ograde te će se prebojiti klupe.
PRED SEZONU KUPANJA
Započelo uređenje gradskih plaža
Grad Dubrovnik i ove godine intenzivno radi na pripremi i uređenju gradskih plaža kako bi i ovu sezonu dočekale u najboljem mogućem izdanju. U tijeku su sezonski radovi na plažama i kupalištima, koji su krenuli početkom travnja, a planiraju se završiti do sredine lipnja, kako bi sve bilo spremno za glavnu sezonu kupanja. Do sada su izvedeni brojni zahvati – od postavljanja dijela plažne opreme, uključujući skalice, tuševe i kabine za presvlačenje, do sanacije dijela šetnice u Zatonu. Poravnata je plaža u Donjem Čelu na Kalamoti te očišćen prilaz, a u Solitudu (Mandraču) započelo je ravnanje plaže, uz košnju trave i čišćenje obalnog pojasa. Na Bužama su u tijeku radovi postavljanja zaštitnih ograda, dok se paralelno postavljaju informativne table s novim barkodovima koji vode na podatke o kvaliteti mora. Što se tiče sigurnosti kupača, već su postavljene zaštitne bove na kupalištima u Zatonu, na području Rijeke dubrovačke, Lozici, dio plaža na Kalamoti, Štikovici a s ugradnjom se nastavlja i na preostalim lokacijama, u skladu s vremenskim uvjetima i sigurnosnim smjernicama. Zbog nestabilnih vremenskih uvjeta, radovi ravnanja plaža se odvijaju postupno – u fazama koje omogućuju kvalitetnu izvedbu i dugotrajan učinak. U sklopu planiranih aktivnosti, izvode se i radovi u Uvali Sumartin (Lapad), čime se nastavlja sustavna priprema svih gradskih kupališta za nadolazeću sezonu.