Obnovljeni Skalini od Jezuita zasjali punim sjajem
Završeni su radovi prve cjelovite obnove Skalina od Jezuita od njihove izgradnje prije 290 godina. Cjelovita obnova ovog urbanistički važnog prostora iz 18. stoljeća nastavak je ulaganja koje ova gradska uprava sustavno provodi na prostoru povijesne jezgre i dio je Programa obnove spomeničke cjeline Zavoda za obnovu Dubrovnika, a radovi su u cijelosti financirani sredstvima iz gradskog proračuna. „Nakon 290 godina, koliko je proteklo od njihove izgradnje, Skalini od Jezuita u potpunosti su obnovljeni i zasjali u svom punom sjaju. Oni su odmah nakon gradskih zidina najposjećenija atrakcija Dubrovnika. Ovo je projekt na koji smo iznimno ponosni jer potvrđuje koliko pažnje posvećujemo očuvanju kulturne baštine – ne radi eksploatacije, nego kako bismo je sačuvali za buduće generacije“, rekao je gradonačelnik Mato Franković prilikom obilaska. Radovi sanacije obuhvatili su pripremne, građevinske i konzervatorsko-restauratorske radove na čitavoj površini skalina – od samog podnožja do Boškovićeve poljane. Ugovoreni rok izvođenja radova od četiri mjeseca bio je produžen iz objektivnih razloga zbog više od trideset kišnih dana kada nije bilo moguće izvođenje radova. Također, dodatno su izvedeni nepredviđeni radovi i arheološko dokumentiranje. Naime, pronađeni su povijesni ostatci tri kanala, od kojih je samo jedan u funkciji, a koji su prema nalogu Konzervatorskog odjela u Dubrovniku arheološki dokumentirani.
Skalini od Jezuita, djelo arhitekta Pietra Passalacque iz 1735. godine, posljednji put parcijalno su obnavljani u devedesetim godinama kada su se sanirala veća oštećenja od direktnih pogodaka projektila prilikom agresije na Dubrovnik u Domovinskom ratu.
URUČENI UGOVORI
Potpore za 47 tradicijskih obrtnika vrijedne 150 tisuća eura
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković uručio je ugovore o potporama obrtnicima koji obavljaju tradicijske djelatnosti na području Grada. Uručeni su ugovori ukupne vrijednosti 149.708,16 eura, što predstavlja povećanje u odnosu na prošlu godinu. Također, među 47 ovogodišnjih tradicijskih obrtnika čak je sedam novih. Mjesečna potpora kroz cijelu godinu iznosi 265,44 eura, odnosno 3.185,28 eura godišnje po obrtniku. –„Sve ono što želimo pokazati svijetu to ste vi. I u ovoj prigodi želim naglasiti koliko ste bitni za ovaj grad, naše gospodarstvo i našu izvornost i tradiciju. Obrtnici su ljudi koji nose ovaj grad, na čijim leđima počiva ovaj grad i koji mu daju kvalitetu” , kazao je gradonačelnik Mato Franković te zahvalio obrtnicima koji njeguju tradicijske vrijednosti. Potpore u 2025. dodijeljene su u 14 kategorija, a primile sui h pet zlatara, jedan postolar, četiri krojača za muškarce, dva muška frizera, po jedan stolar i klobučar te tri obrta a izradu lutaka i narodnih nošnji. Mjesečne potpore će primati i tri obrta za obradu kamena, po jedan barkariol i elektroinstalater, dva korisnika za izradu maski za karnevo, 16 koji se bave izradom suvenira i rukotvorina, četiri korisnika za proizvodnju predmeta od stakla i keramike te tri restauratora konzervatora.
Program subvencioniranja tradicijskih obrta provodi se već 26 godine, a od 2018. godine mjesečne potpore isplaćuju se tijekom cijele godine, a ne samo tijekom šest mjeseci kako je bila dotadašnja praksa.