Novi izgled gruške ‘zelene place’
Sanitat Dubrovnik d.o.o pokrenuo je prošlog tjedna postupak javne nabave za izvođenje radova rekonstrukcije Tržnice Gruž. Projektom se planira preurediti prostor ‘zelene place’ uz suvremene standarde poslovanja, ekološki prihvatljiv te s uređenom pripadajućom infrastrukturom. Rekonstrukcijom će se obuhvatiti cjelokupni prostor tržnice, osim ribarnice koja je nedavno rekonstruirana i koja će uobičajeno raditi i dok budu trajali radovi na ostatku tržnice. Ovim projektom obnavljaju se poslovni prostori uz istočni zid place te se rekonstuira zid ljetnikovca Paladina Gundulića u skladu sa zahtjevima i uputama Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, po čijem naputku te će se ukloniti i zgrada postojećeg ugostiteljskog objekta.
Na samoj tržnici će se u potpunosti zamijeniti podna površina, što uključuje sve podzemne instalacije, dok će se prostor natkriti velikim zaokretnim tendama. Također, tržnica će se opremiti pokretnim prodajnim
stolovima i dodatnom pratećom opremom. Ujedno će se dobiti i polivalentni prostor koji će u popodnevnim satima, nakon zatvaranja place, služiti kao terasa ugostiteljskim objektima i kao trg. U sklopu rekonstrukcije uredit će se i okolne podne površine pločnika, na kojima će se izvesti podzemni spremnik za otpad. Dokumentacija za javnu nabavu dostupna je u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH te na internetskoj stranici Sanitata. Krajnji rok za dostavu ponuda je 1. ožujka do 10:00 sati.
Očekuje se da će radovi rekonstrukcije trajati oko šest mjeseci, a procijenjena vrijednost radova iznosi 18 i pol milijuna kuna.
WC unutar gradske jezgre do sezone 2023.
Idejni projekt novog javnog WC-a unutar povijesne jezgre gradonačelniku Matu Frankoviću i suradnicima prezentirale su projektantice Lea Đurović Ruso i Petra Matić iz arhitektonskog ureda Protoarch d.o.o. Prvi javni sanitarni čvor unutar zidina planira se realizirati u prostoru koji se nalazi na križanju ulica Između polača i Marojice Kaboga, u prizemlju zgrade ukupne površine 123,80 m2. Prostor je u vlasništvu UTDRaguse te bi da u narednom razdoblju Čistoća uzela u najam, a korisnicima će biti dostupan 24 sata dnevno. Predmetni prostor sadržavat će muški i ženski sanitarni čvor, kabinu za osobe s invaliditetom, prostoriju za njegu djece, prostoriju za djelatnike te uslužnu garderobu za privremenu pohranu prtljage.
Svakom aspektu uređenja pristupilo se detaljno i s pažnjom s obzirom na osjetljivost lokacije u samoj gradskoj jezgri koja je pod UNESCO-ovom zaštitom. Ulaskom u reprezentativni ulazi prostor htjelo se dati značaj ovakvom sadržaju obzirom na lokaciju i okolinu u kojoj je smješten.
Ulogu u oblikovanju imala je suvremena reintepretacija akvedukata renesansnog vodovoda, ali i popločenja starih portuna te impozantnih ulaza u stare dubrovačke palače. Sanitarni čvor imao bi i edukativan sadžaj u kojem bi se posjetitelje infor-miralo i educiralo o povijesnoj važnosti dubrovačkog vodovoda i sustava javne kanalizacije, jednog od prvih u Europi. Prilikom projektiranja pazilo se na higijenski i epidemiološki aspekt pa je tako kretanje kroz sami prostor jednosmjerno, a sva oprema prilagođena što lakšem održavanju te što manjem kontaktu korisnika. Naplata ulaza vrši se na motoriziranim barijerama u ulaznom prostoru, a izlaz iz sanitarnih čvorova je izravno na ulicu, čime se osigurava sprječavanje gužvi, ali i kontrolira ukupan broj korisnika. Zbog ekološkog aspekta pazilo se i na redukciju papira te stvaranje otpada pa su u sanitarnim čvorovima korištene baterije koje na senzor ispuštaju vodu, ali i zrak za sušenje ruka.
Očekivano je kako će radovi početi krajem 2022. godine, pa bi novi WC bio spreman za korisnike u ljetnoj sezoni 2023.
Aktualnosti Grada Dubrovnika iz tiskanog izdanja DuLista od 26. siječnja 2022.