DuList PROMO

PO MJERI GRAĐANA Tjedni pregled gradskih aktivnosti

tjedni pregled naslovna

TRAJNI IZLOŽBENI EKSPONAT

Započela restauracija MiG-a koji će biti postavljen na Srđu

Nakon što je Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, na inicijativu Grada Dubrovnika, dodijelilo Gradu borbeni zrakoplov tipa MiG-21 koji je sudjelovao u operacijama tijekom Domovinskog rata, Grad Dubrovnik pokrenuo je postupak nabave za njegovu restauraciju. Provedenim postupkom nabave izabrana je tvrtka Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije koja je zrakoplov preuzela u zrakoplovnoj bazi Pleso te isti prevezla na restauraciju u Bjelovar. Kako bi se pristupilo šestomjesečnoj restauraciji, avion je bilo potrebno rastaviti na dijelove. Završetkom konzervatorskih-restauratorskih radova i pripreme za postavu na nosač, zrakoplov će se, također u rastavljenom stanju, dopremiti na Srđ, gdje će se sastaviti i postaviti pored tvrđave Imperijal i Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik kao trajni izložbeni eksponat, a sukladno izrađenom projektu koji je izradila dubrovačka arhitektica Lea Đurović Ruso. Ukupna vrijednost ugovora sklopljenog s Društvom za očuvanje hrvatske vojne tradicije iznosi 63.730,00 eura. Postavljanjem borbenog zrakoplova MiG-21 na Srđu, Grad Dubrovnik odaje počast svim braniteljima i građanima koji su dali doprinos obrani Dubrovnika i stvaranju temelja slobodne Hrvatske, a nosi i duboko simbolično značenje. Upravo je na ovom području, tijekom vojno-redarstvene operacije oslobađanja juga Hrvatske 1992. godine, prvi put izvedeno borbeno djelovanje nadzvučnih zrakoplova Hrvatske vojske, kada su dva MiG-a preletjela Srđ. Ministarstvo obrane Republike Hrvatske darovalo je borbeni zrakoplov Gradu Dubrovniku, dok je Grad osigurao financijska sredstva za njegovu obnovu, transport i postavljanje.

Mig na Srdju 2

POSTAVLJENO 18 SPREMNIKA

Novi podzemni spremnici dostupni građanima na pet lokacija

Grad Dubrovnik i komunalno poduzeće Čistoća Dubrovnik završili su postavljanje ukupno 18 podzemnih spremnika za odvojeno sakupljanje otpada na pet gradskih lokacija. Spremnici su namijenjeni za miješani i reciklabilni komunalni otpad, a građani su ih počeli koristiti. Novi podzemni spremnici postavljeni su u Lapadu, uz Lapadske dvore, gdje su postavljena tri spremnika, zatim u Ulici Vladka Mačeka, gdje ih se nalazi šest, te na spojnoj cesti između Vukovarske ulice i Ulice dr. Ante Starčevića, gdje je postavljeno pet spremnika. Osim toga, građani već koriste četiri spremnika postavljena u Mokošici – dva u Ulici Od izvora i dva u Ulici Marina Kneževića. Nabava spremnika sufinancirana je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a ova investicija predstavlja važan korak prema učinkovitijem i ekološki prihvatljivijem sustavu gospodarenja otpadom. Podzemni spremnici višestruko su većeg kapaciteta u odnosu na dosadašnje klasične spremnike, a njihovim korištenjem postiže se viša razina higijene i urednosti. Budući su zatvorenog tipa, smanjuje se pojava neugodnih mirisa, a istovremeno se poboljšava vizualni dojam javnih površina jer se sprječava rasipanje otpada izvan spremnika. Iz Grada Dubrovnika pozivaju sve korisnike da se pridržavaju propisanog vremena za odlaganje otpada te da otpad odlažu savjesno i u skladu s pravilima, kako bi zajedno očuvali okoliš i doprinijeli ljepoti grada. Podzemni spremnici omogućuju veći kapacitet, smanjuju neugodne mirise i doprinose urednijem izgledu javnih površina.

podzemni spremnici cistoca 2

RADOVI PLANIRANI NAJESEN

Grad Dubrovnik pokreće redovni postupak javne nabave za sanaciju pokosa uvale Miramare

Iako su rebalansom proračuna na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća 16. lipnja osigurana sredstva potrebna za hitnu sanaciju stijenskog pokosa te su poduzeti svi napori za žurni postupak javne nabave, tvrtke specijalizirane za ovu vrstu radova nisu u mogućnosti izvesti hitne radove tijekom ljetnih mjeseci zbog zahtjevnosti terena i složenosti zahvata, kao i potrebe za minimalno 60 dana izvođenja radova umjesto 30 dana. Stoga će se u kolovozu pokrenuti redovni postupak javne nabave, koji će objediniti i žurne i nužne mjere sanacije, uz planirani početak radova u jesenskim mjesecima. Podsjetimo, prema tehničkom rješenju geotehničke sanacije koje je prema nalogu Grada Dubrovnika izradio Centar Građevinskog fakulteta d.o.o. iz Zagreba, radovi koje je potrebno provesti podijeljeni su u dvije kategorije: žurne i nužne radove. Žurni radovi obuhvaćaju sanaciju pokosa i nestabilnih blokova uvale Miramare, uključujući postavljanje zaštitnih mreža i sidrenje, dok se nužni radovi odnose na zaštitu od odrona kroz izgradnju zaštitnih barijera i zidova. Važno je naglasiti kako je sigurnost građana i posjetitelja na prvom mjestu, te je zbog ranijeg odrona stijene pristup dijelu uvale i dalje ograničen. Navedeno se ne odnosi na dio uvale Miramare neposredno iznad terase plažnog ugostiteljskog objekta koji nije unutar obuhvata predviđenog projektnom dokumentacijom.

Miramare uvala

Pročitajte još

OSVOJI ULAZNICE Koncert Nena Belana & Fiumensa + Borisa Štoka na Orsuli!

ŠTO NAPRAVITI KADA VAS UGRIZE POSKOK? Ne brinite, Opća bolnica Dubrovnik ima dovoljno doza protuotrova

Dulist

STUDENAC DARUJE ULAZNICE Ne propustite ‘Medeju’ na Dubrovačkim ljetnim igrama

Dulist