Kamenolom Začula u BiH koji prijeti stabilnosti izvorišta Omble, tema je vijećničkog pitanja Mostovog Antuna Bašića. Bašić je, naime, na današnjoj sjednici Županijske skupštine pitao župana Peza ima li mehanizam kojim se može utjecati na taj projekt, budući da je riječ o kamenolomu u krškom području, a nalazi se u drugoj zoni sanitarne zaštite Omble. Pezo je odgovorio kako su i do njega došli upiti zabrinutih građana o tome što se gore događa.
– S našim Vodovodom i ispostavom Hrvatskih voda u Splitu istražili smo cijelu priču i dobili očitovanje Hrvatskih voda te nalaz inspektora Hercegovačko neretvanskog kantona. Po primjeru Gornjih Horizonata i zračne luke u Trebinju pratit ćemo situaciju i s tim zahvatom – rekao je Pezo te najavio sastanak idućeg tjedna u Općini ravno s predstavnicima i općine i Federacije BiH. Istaknuo je kako je kamenolom ishodio rudarski elaborat da se u 3. zoni sanitarne zaštite događa eksploatacija mineralnih sirovina, što je, napomenuo je, po njihovim zakonima dopušteno, ali kod nas nije.
-Oni su očito na tragu svog zakona i rudarske ekspertize to dopustili. Tražit ćemo da taj elaborat pregledaju naši stručnjaci, sigurno ćemo na ovoj temi inzistirati i nećemo dopustiti da se ugrozi izvor pitke vode jer znamo što Ombla znači za Dubrovnik i okolicu. Ako to ne bude sve kako treba i po našim propisima inzistirat ćemo na njegovom zatvaranju – poručio je Pezo.