Hrvatska

Osobe s invaliditetom još uvijek čekaju na rješenja o inkluzivnom dodatku, osam mjeseci nakon stupanja Zakona na snagu

kolica osoba s invaliditetom

Iako je Zakon o inkluzivnom dodatku, koji objedinjuje četiri ključne naknade za osobe s invaliditetom, stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine, mnogi korisnici još uvijek čekaju na svoja rješenja, a time i na prijeko potrebna financijska sredstva. Unatoč obećanjima o znatnom povećanju iznosa novčanih naknada – u nekim slučajevima i do 300 posto – birokratske prepreke i sporost u vještačenju uzrokuju veliko nezadovoljstvo među osobama s invaliditetom, prenosi Glas Istre. 

Prema riječima Željka Županovića, predsjednika Udruge tjelesnih invalida Zadarske županije, tek 10 do 15 posto članova njihove udruge, koja broji oko 750 članova, dobilo je rješenja o inkluzivnom dodatku. Iako je dio korisnika bio pozvan na vještačenje već u siječnju i veljači, velika većina još uvijek nije primila nikakva sredstva.

Unatoč tome što bi novi zakon trebao donijeti značajno poboljšanje materijalnih uvjeta za osobe s invaliditetom, mnogi su ogorčeni zbog dugotrajnog čekanja i ponovno potrebnih vještačenja. Situacija je dodatno zakomplicirana jer računi i troškovi ne čekaju, a korisnici su suočeni s financijskim poteškoćama.

Iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad objašnjavaju da je postupak utvrđivanja razina potpore u tijeku i da će trajati do kraja godine. Nakon toga, korisnicima će biti isplaćena razlika u iznosu od datuma stupanja zakona na snagu, dok će novim korisnicima prava biti priznata od datuma predaje zahtjeva. Trenutno je prema Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom po službenoj dužnosti upućeno 47.596 zahtjeva.

Mnogi korisnici, iako su isprva pozdravili novi zakon, sada su razočarani i frustrirani jer se njihova svakodnevica nije olakšala, a financijska pomoć kasni.

Pročitajte još

IMATE KUĆU BEZ PAPIRA? Stiže novi val legalizacije nekretnina izgrađenih do 2011.

Dulist

Hoće li 2025. donijeti preokret na tržištu nekretnina?

Dulist

Hrvatski državljani uskoro bez vize za Kinu

Dulist