Hrvatska

ODREĐEN DATUM U prosincu ćemo znati tko će tražiti naftu u Jadranu

Istraživanje nafte i plina Jadran

Interes za geološke podatke o potencijalnim jadranskim nalazištima plina je velik, a rok za podnošenje ponuda na natječaju za dodjelu koncesija za istraživanje je 3. studeni.

Tada ćemo znati koje sve kompanije i pod kojim uvjetima žele tragati za ugljikovodicima u Jadranu, a odluka o dodjeli koncesija nakon procjene ponuda trebala bi biti donesena 3. prosinca”, rekla je ravnateljica Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić sudjelujući na panel raspravi o prilikama za istraživanje ugljikovodika u jugoistočnoj Europi. Prema njezinim riječima, nakon što bude donesena odluka o izboru najpovoljnije ponude, s izabranima će se pristupiti dodatnim pregovorima oko tehničkih detalja ugovora koji će trajati najviše tri mjeseca, tako da bi ugovori trebali biti potpisani početkom ožujka 2015. godine, piše Poslovni.hr

Pretpostavlja se kako bi zainteresiranih trebalo biti dosta, barem ako je suditi prema posjetama data rooma radi pregledavanja seizmičkih podataka koji, prema riječima Barbare Dorić, od otvaranja 10. ožujka do 10. srpnja neće biti prazan niti jedan dan. Svoj načelni interes za sudjelovanje na natječajima na Brown Forumu potvrdili su i predstavnici nekoliko iznimno uglednih američkih naftnih kompanija, kao što su ConocoPhillips, Marathon Oil , Noble Energy itd. Kako je ispričala Rosina Damiani, direktorica poslovnog razvoja ConocoPhillipsa, u Hrvatsku ih je privukao kvalitetan zakonodavni okvir u sektoru istraživanja nafte, ali i činjenica da Hrvatska kao članica EU nudi visok stupanj stabilnosti poslovanja i zaštite ulaganja.

Sličnog je mišljenja bio i predstavnik Marathon Oila Eric Hathon, koji je istaknuo iznimno dobru suradnju s hrvatskom Vladom. “Zahvaljujem ministru Vrdoljaku i Barbari (Dorić op.a.). Prije godinu dana obećali su nam da će u roku od 12 mjeseci biti raspisani natječaji i to se uistinu dogodilo. Takav odnos i pridržavanje dogovora je ono što svaki investitor želi vidjeti kad razmatra to da počne poslovati u nekoj zemlji”, rekao je Hathon. Natječaje nestrpljivo iščekuje i hrvatska naftna kompanija Ina, koja ima više od 40 godina iskustva u istraživanju tog područja. Kako je potvrdio Inin izvršni direktor za istraživanje i razvoj Želimir Šikonja, prve komercijalne količine plina i nafte iz novih nalazišta na Jadranu nije realno očekivati prije 2020., jer ciklus od početka istraživanja do proizvodnje traje od 6 do 10 godina.

Pročitajte još

Kakvo vrijeme nas očekuje za blagdane?

Dulist

BOLEST PLAVOG JEZIKA Kina zabranila uvoz stoke iz Hrvatske

Dulist

VIKTORIJA KNEŽEVIĆ U SABORU Ova država prezire uspješne i slobodne ljude

Dulist