Objavljen je najpoznatiji godišnji pokazatelj konvencionalne vojne snage država. Global Firepower Index donio je niz očekivanih, ali i nekoliko iznenađujućih pomaka. Ovaj pokazatelj obuhvaća više od 60 faktora, to prije svega uključuje broj vojnika, zatim opremu, logistiku, industrijski kapacitet, tehnološku sofisticiranost i geopolitičke pozicije. Analiziraju se svi mogući aspekti i nije riječ samo o zbrajanju tenkova i aviona, stoga je riječ o izuzetno ispravnoj ljestvici, piše Net.hr.
Namjerno je izostavljen nuklearni arsenal jer kreatori indeksa žele prikazati samo konvencionalnu snagu. Vjerojatno pretpostavljate da je utrka za prvo mjesto između Rusije i SAD-a, i to je točno. Ipak, pobjednik je SAD, čiji vojni proračun za 2025. iznosi gotovo 900 milijardi dolara. Osim ogromne financijske prednosti, SAD posjeduje tehnološki najnaprednije oružane snage, globalnu mrežu vojnih baza i sposobnost istodobnog djelovanja na više kontinenata.
Na drugom mjestu je Rusija, a slijedi je Kina. Imaju znatno manje budžete, ali raspolažu s velikim brojem vojnika, snažnim obrambenim industrijama i sve agresivnijim vojnim pozicioniranjem – Rusija prvenstveno u Ukrajini i na istoku Europe, a Kina u Tajvanskom tjesnacu i Južnokineskom moru.
Četvrto mjesto pripada najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu – Indiji. Ima brojne oružane snage i snažno ulaže u domaću vojnu proizvodnju te koristi bliske odnose s velikim silama poput SAD-a i Rusije. Slijede Južna Koreja, Velika Britanija, Francuska, Japan, Turska i naša susjedna zemlja – Italija.
Susjedi Srbi ispred nas
Naša zemlja nalazi se u zlatnoj sredini, ali je ipak u padu u odnosu na prošlu godinu i pozicionira se iza većine svojih susjeda.
Na ljestvici Global Firepower Indexa za 2025. godinu Hrvatska se nalazi na 74. mjestu, što je pad u odnosu na prethodne godine i pozicionira zemlju iza većine svojih susjeda. Naši susjedi Srbi pozicionirani su više, nalaze se na 63. mjestu. Što je rezultat kontinuiranog ulaganja u vojsku, posebno u modernizaciju zrakoplovstva, artiljerije i obrambene industrije, često u suradnji s Rusijom i Kinom. Iako Hrvatska posjeduje moderniziranu opremu, uključujući borbene avione Rafale, sveukupna vojna spremnost i logistički kapaciteti trenutno ne prate tempo nekih drugih zemalja regije. Iza nas se nalazi Jordan, na 75. mjestu, a ispred nas Sudan na 73. mjestu. Austrija, iako službeno neutralna, nalazi se na 68. mjestu zahvaljujući stabilnom vojnom proračunu i solidnoj infrastrukturi.
Naši drugi susjedi, Slovenci, nalaze se na 96. poziciji, što je dosta niže od Hrvatske. Razlog je manji broj vojnog osoblja i ograničen kapacitet. Među najslabijim zemljama je Bosna i Hercegovina koja je tek na 132. mjestu. Analizirana je vojna snaga 145 država.