Sajam susjedstva je drugu godinu zaredom okupio poduzetnike koji izrađuju mirisne sapune, pletene božićne ukrase, ručno izrađeni nakit, prigodne božićne poklone, burse, prirodne masti i likere. U razgovoru s nekoliko izlagača podijelili su s nama od kud su dobili ideje za ono što proizvode, koliko je to komplicirano i koliko im to vremena oduzima.
Na jednom od štandova sreli smo gospođu koja sa svojom kćeri Romanom radi na brendu Nomana Land.
– Brend se zove Nomana Land zato što djeca nikad nisu znala izgovorit Romana nego Nomana. To je moja kćer i ona je specijalizirana za igračke. Ja sam više za ukrase i kape – rekla nam je Romanina majka.
– Imamo pletene kape, ukrase za Božić, dječje igračke, burse, dječje kompletiće, dekice. Kćer je s ovim krenula u koroni, a ja radim već godinama. Malo radim pa malo stanem. Zeznuta je ova vuna koja je delikatna za radit s njom, tako da za igračke treba dosta vremena, sigurno dva-tri dana. Može se to i za četiri, pet sati, ali onda baš trebate sjedati i samo to raditi. Meni za kuglicu za bor treba uru, uru i po, kapa dva-tri sata. Zavisi sve od vune je li deblja ili tanja. Ako je deblja, ide brže, a ako je tanja malo je teže – kaže naša sugovornica.
Dora, koja stoji iz brenda Nakitich, sama izrađuje nakit koristeći posebne tehnike i materijale.
– Imam kombinaciju. Većinom je to polimerna glina koja se s raznim bojama, pigmentima, zlatnim listićima oblikuje i boja. Koristim hipoalergene metale, većinom kirurški čelik. Dio toga radim i od poludragog kamenja. Kuglice za bor radim od recikliranih ukrasnih vrećica i krpica s božićnim motivima koje sam imala. Još imam i serigrafije koje su napravljene po akvarelima koje radim – rekla nam je Dora.
Voditeljica Art grupe podružnice umirovljenika Gruž, uvela je izradu ukrasa među gospođe u Klubu umirovljenika.
– Jedna gospođa koja je u klubu 65+ ovo je znala već prije. Meni se svidjelo, pa sam i ja probala s njima. Nije mi odmah išlo, ali krenulo je pomalo – pohvalila se naša sugovornica.
– Dobili smo novog predsjednika umirovljenika u Gružu pa sam ga ja molila da uzmem Art grupu. Mi se učimo uz gospođu iz kluba 65+. Gospara nema, samo gospođe rade ukrase – rekla nam je uz smijeh.
Željka je svoj hobi pretvorila u posao. Tako doma ima malu tvornicu sapuna pod nazivom Saplun Dubrovnik.
– Ideja je došla slučajno. Jedne zime nisam imala što raditi i odlučila sam vidjeti kako se rade prirodni sapuni. Moje istraživanje krenulo je prije pet godina i od tada sam luda za ovim – rekla nam je.
– Obožavam eterična ulja. Ne mogu stavljati nikakve umjetne i sintetičke mirise jer sam i sama alergična na njih. Zabavno je kombinirati eterična ulja, a kroz sapun je još jedno drugo ludilo. To treba opstati u samom sapunu jer proces saponifikacije može uništiti eterična ulja. To je ustvari jedna igra. Sama osmišljavam i etikete koje sama printam kod kuće na craft papiru koji se jako teško nabavlja. Jako puno posla za hobi. Mislila sam da će me pustiti, ali nije – zaključuje naša sugovornica Željka.
Sajam možete obići još danas od 11 do 19 sati.