U Duluthu nedaleko Minneapolisu, saveznoj državi Orgeon, nemiri na ulicima jenjavaju, objašnjava Alexandra Schmidt, inače stanovnica Dubrovnika koju je epidemija koronavirusa zatekla u posjetu majci. Situacija se primirila od kad su privedena i optužena četvorica policijskih časnika odgovorna za smrt Afroamerikanca George Floyda, komentira. Ukinuta je i zabrana kretanja nakon devet sati navečer. Gradsko vijeće već je najavilo raspuštanje i reorganizaciju policijskog odjela. Schmidt vjeruje kako će njihov primjer slijediti i ostali.
Na protestima nije sudjelovala. Naime, zaraza COVID-om 19 mnoge njene sugrađane onemogućila je u tom naumu. Ipak, odbijaju sjediti skrštenih ruku. Tek sada, iznosi, shvaćamo moć društvenih mreža i mogućnosti koje nam one pružaju. Dijele se videozapisi i razni materijali kojima se nastoji osvjestiti javnost. ‘Na kraju dana važno je što si uspio napraviti sa sredstvima koje si imao na rapolaganju’, zaključuje. Osobno putem svojeg Instagram profila i bloga poziva ljude da doniraju sredstva udrugama koje se bore za pravdu.
Napredak je vidljiv
— U Portlandu marširamo još od 29. svibnja u samom centru grada oko zgrade Palače pravde, samo 10 minuta pješice od moga stana. Prvih nekoliko noći bilo je podosta nasilja – govori za DuList Ema Hadžiselimović, Amerikanka bosanskog podrijetla i česta goća Grada. O pljačkama i oportunizmu pojedinaca svjesno odbija razgovarati jer su kako napominje u kontradikciji s u suštini miroljubivim pokretom Black Lives Matters te prosvjedima koji se posljednja dva tjedna nakon brutalnog ubojstva Floyda odvijaju diljem zemlje.
Više pročitajte u tiskanom izadnju DuLista