Štetnik agavina pipa se širi zemljama Mediterana. Upozorili su početkom godine iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu. Ovaj je štetnik kod nas prvi put nađen 2021. godine u parku u gradu Hvaru. Porijeklom je iz Meksika, ističu iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, a po Europi se širi od 2000. godine i do sada je zabilježena u Portugalu, Španjolskoj, Francuskoj, Italiji, Hrvatskoj i Grčkoj. Napada ponajprije agave, no može se hraniti i na jukama (Yucca spp.). Tijekom 2024. godine, agavina pipa pronađena je u Jelsi na otoku Hvaru, Palmižani i gradu Visu na istoimenom otoku. Zanimalo nas je stoga je li pojava ovog štetnika uočena i na dubrovačkom području.
-Inženjeri Vrtlara još od 2021. godine imaju saznanje o prvom nalazu agavine pipe (Scyphophorus acupunctatus) na otoku Hvaru te još od tada uredno provodimo monitoring na svim javnim zelenim površinama koje su u okviru našeg ugovorenog održavanja, ali također, iz preventivnih razloga, monitoring se provodi i šire – ističu iz Vrtlara za DuList te napominju kako ovaj štetni kukac osim agava napada i juke pa monitoring se provodi i na tim biljkama.
-Predmetni štetnik do sada nije učen na području Dubrovnika i nismo zaprimili prijave građana na sumnju u pojavu istog. Agave u Republici Hrvatskoj imaju status strane vrste, a na području Dubrovnika rastu uglavnom samoniklo i to na brojnim lokacijama što je otežavajući čimbenik – smatraju u ovoj gradskoj tvrtki.
Javne površine, koje su u okviru održavanja Vrtlara, a na kojima samoniklo ili posađeno rastu agave su sljedeće: park Gradac, park ispod Boninova, kružni tok u Solitudu, prometni otok na Mostu dr. Franja Tuđmana, prometni otok u Sustjepanu, zelene površine u Novoj Mokošici te površine uz more u Zatonu.
Jedini način sprječavanja širenja ovog novog štetnika je uklanjanje zaraženih biljaka.
– U slučaju nalaza zaražene agave ili juke predmetnim štetnikom, biljke će se odmah izvaditi s korijenom i uništiti usitnjavanjem u sjeckalici zajedno s odraslim oblicima, ličinkama i kukuljicama unutar napadnute biljke. Apeliramo na građane da u slučaju sumnje na nalaz agavinom pipom žurno obavijeste Vrtlar kako bi čim prije mogli provesti terenski izvid, determinaciju i poduzeti sve preporučene mjere zaštite – apeliraju iz Vrtlara.
Kako izgleda agava napadnuta agavinom pipom pogledajte ovdje.