„Drevni Cipar iz fundusa Arheološkog muzeja u Dubrovniku“ naziv je izložbe kustosice Dubrovačkih muzeja Ivone Michl koja će biti otvorena u Kneževu dvoru u srijedu, 4. studenoga 2015. godine u 19 sati.
Ciparska zbirka Arheološkog muzeja Dubrovačkih muzeja broji 128 ukrasnih predmeta, nastalih na Cipru u rasponu od brončanog doba do helenizma. Većinu zbirke čine predmeti iz srednjeg i kasnog brončanog doba Ciparske kulture, nastali u periodu od 1900.-1050. godine prije Krista, dok je manji broj nastao u drugoj polovini 1. tisućljeća prije Krista.
Osim keramičkih zdjela, kultnih posuda i predmeta za svakodnevnu uporabu, u zbirci se nalaze terakotne i kamene glave, kao i cjelovite figure – Kourotrophos, nastale na Cipru tijekom 5. stoljeća prije Krista.
– U drugoj polovici 19. stoljeća započinju organizirana arheološka istraživanja, zahvaljujući kojima se, osim na samome otoku, zbirke ciparske umjetnosti formiraju i u svjetskim metropolama poput Londona, Pariza, New Yorka, Atene. Istovremeno se i kod nas budi svijest i interes pojedinaca za sakupljanjem i izlaganjem kulturnih dobara. Pomorci sa dugih putovanja donose antikvitete, a Antun Drobac među Dubrovčanima pokreće osmišljenu akciju prikupljanja predmeta za formiranje Domorodnoga muzeja.
Predmeti od kojih je formirana Ciparska zbirka, jedna od najstarijih zbirki muzeja, u Muzej su dospjeli kao donacije. Nikakvih pobližih podataka o predmetima nemamo, osim imena dvojice donatora: Colucci i Božović te dvaju lokalitea: Larnaca i Kition – objasnila je Ivona Michl.
U pretpovijesno i ranopovijesno vrijeme Cipar je proizveo neke od najboljih keramičkih predmeta koje je Mediteran ikada poznavao, a što se od vrijedne ciparske građe krije u fundusu Arheološkoga muzeja moći će se otkriti do konca prosinca, do kada izložba ostaje otvorena.