Matea Šagarilo Brbora nova je javna bilježnica u Dubrovniku. Rješenje o imenovanje je doneseno još 27. veljače, a danas je uručeno kandidatima pa se u odvjetničkim i javnobilježničkim krugovima u Dubrovniku glasno raspravlja o ovoj odluci.
Naime, natječaj za novog dubrovačkog javnog bilježnika raspisan je u listopadu 2023. godine, dok su imenovanja za još dva javna bilježnika, i to jedan za Dubrovnik i jedan za Ston provedena u ljeto 2023. godine. Ovo je prvi put, navode nam sugovornici, da je natječaj raspisan za mjesto koje nije bilo upražnjeno. Tek u travnju, naime, odlaskom javnog bilježnika u mirovinu stekli bi se uvjeti za raspisivanje natječaja. Da javni bilježnik nije tražio raniji otpust iz službe imali bi dva javna bilježnika na istom mjestu. Na koncu, umjesto očekivanog imenovanja Nade Pirjać, rješenje ministra Ivana Malenice dobila je Matea Šagarilo Brbora.
Kako nam tumače naši sugovornici nikada se nije dogodilo da se natječaj ne raspiše za slobodno mjesto koje postoji po Pravilniku o Službenim sjedištima javnih bilježnika, rasporedu javnih bilježnika i javnobilježničkih mjesta u Republici Hrvatskoj.
Nada Pirjać očekivala je raspisivanje tog natječaja. Naime, ona je od 34 godine radnog staža 21 godinu provela na mjestu prisjednika i vršitelja dužnosti Javnobilježničkog ureda Anđelka Stanića. Upravo bilježnik Stanić je, nakon raspisanog natječaja koncem studenog 2023., tražio zahtjev za otpust iz službe te je otišao u mirovinu s 31. prosincem prošle godine, umjesto u travnju ove godine. Pirjać koja vodi njegov ured ostala je bez javnobilježničkog pečata.
Kako nam je i sama potvrdila, upravo ona ima najduži javnobilježnički staž u Republici Hrvatskoj, i još od 2007. čeka svoju priliku, a sad je dovedena, tvrdi političkim utjecajem, u situaciju da ostaje bez posla.
– Dosad su se u obzir uzimala tri kriterija. Prvi je preporuka Hrvatske javnobilježničke komore, drugi je staž, a treće je mišljenje komisije resornog ministra. Komora je dala preporuku meni i Ivi Carić te javnobilježničkom prisjedniku u uredu Javnog bilježnika Iva Radovića. S obzirom na duljinu mog staža, i na to da me moja komora treći put preporučila za imenovanje na mjesto javnog bilježnika, smatrala sam da je to riješena stvar. Međutim, dogodilo se nezamislivo! Imenovana kandidatkinja Šagarilo Brbora nema niti jedan dan radnog staža ni na mjestu prisjednika ni na bilo kojem drugom odgovornom mjestu gdje bi mogla donijeti bilo kakav službeni dokument, ni potpisati bilo što u vezi ove službe – ispričala je Nada Pirjać, koja ističe da je ovo imenovanje provedeno po zadnjim zakonskim izmjenama prema kojima staž više ne ulogu pri odabiru kandidata.
-Ta izmjena je napravljena 2007., pred izbore! Uklonjena je odredba o prednosti prisjednika s većim stažem kako bi se za javnog bilježnika imenovale osobe koje dosad po zakonu nisu imale na to pravo – ogorčeno objašnjava Nada Pirjać.
Ministar Malenica i još dva člana komisije pozvali su krajem siječnja kandidate na razgovor, a njihov je zadatak, priča nam Pirjać, utvrditi koliko je tko od kandidata sposoban. No čim je došla na razgovor pred komisiju postalo joj je nešto sumnjivo:
-Ministar mi se obratio na način: ‘Evo nas opet’, a uz to me je pitao u kakvim sam odnosima s bivšim javnim bilježnikom Stanićem. Ni jedna riječ mi nije upućena o mojoj struci, niti se na bilo koji način provjeravalo moje znanje i sposobnost. Meni nije jasno na koji način su utvrdili da će Šagarilo Brbora tu službu obavljati bolje od ostalih kandidata! Smatram da onaj koji je tolike godine radio u javnom bilježništvu je pokazao interes za službu, a s druge strane Ministarstvo pravosuđa je pokazalo političku pristranost – prisjetila se dolaska pred komisiju u Zagrebu u Ministarstvo pravosuđa. No, osim političke odluke o izmjeni zakona o imenovanju javnih bilježnika, ona u svom neimenovanju vidi i utjecaj lokalne politike.
– Priča se kako je Šagarilo Brbora imenovana jer je u bliskim rodbinskim odnosima s Perom Vićanom, glavnim koalicijskim partnerom HDZ-a u Dubrovniku. Proizlazi da to nije slučajno jer se na taj način svašta omogućuje – tvrdi Pirjać dodajući kako su svi vršitelji dužnosti iz drugih gradova koji su se prijavili potvrđeni kao javni bilježnici osim u Dubrovniku.
Inače, ovo nije prvi put da je kadroviranje ministra Malenice došlo do medija. Prije godinu dana Index je pisao kako je Ministarsvo pravosuđa uvelo novih 28 javnobilježničkih sjedišta za područje cijele Hrvatske. Tada je, naime, bilo i ono u Stonu gdje je imenovan Stipe Mustapić, inače iz Metkovića, a sam ministar je za njega rekao kako su “kolege s fakulteta”. Čak i Općinski sud u Dubrovniku tada nije smatrao kako Ston treba postati novo središte. Županijski sud u Dubrovniku je smatrao kako novo sjedište u Stonu može biti opravdano, dok je Dubrovačko-neretvanska županija bila suglasna s odlukom Ministarstva pravosuđa.
U srpnju prošle godine mediji su objavili i kako je ministar Malenica izgubio na sudu. Naime, tužbu je podigao Kninjanin Veljko Čađenović koji nije bio izabran javnim bilježnikom u Kninu. Očito je da se sličan slučaj ponavlja i u Dubrovniku.