Njemački medij Deutsche Welle objavio je analizu u kojoj se osvrće na povratak obveznog vojnog roka u Hrvatskoj početkom 2026. godine, ističući da je hrvatska vlada postala “neugodno svjesna” ograničenih kapaciteta svoje vojske. Prema toj objavi, Hrvatska trenutno raspolaže s manje od 15 tisuća aktivnih pripadnika oružanih snaga, što smatra jednim od glavnih razloga za ponovno uvođenje vojne obveze, prenosi Večernji list.
U prvim danima 2026. godine oko 1.200 mladih muškaraca dobilo je pozive na služenje vojnog roka, što je prva generacija ročnika od ukidanja obveznog služenja 2008. godine, godinu dana prije ulaska Hrvatske u NATO. Tada je profesionalizacija vojske bila prioritet, no sada se vojska zbog sigurnosnih izazova ponovno okreće sustavu obaveznog služenja.
Analiza ističe geopolitički kontekst – relativnu blizinu Ukrajine i nedavne sigurnosne incidente, poput pada zaostaloga drona u Zagrebu 2022. godine – kao faktor koji je potaknuo vlasti na ovu odluku. Ministar obrane Ivan Anušić objasnio je kako bi obavezno služenje vojnog roka moglo pomoći mladima da steknu disciplinu i budu spremniji u slučaju ozbiljnijih prijetnji, a istraživanja javnog mnijenja navode da oko 70 posto građana podržava tu mjeru.
Zakonske promjene prošle su kroz Hrvatski sabor uz veliku većinu glasova (84 za, 11 protiv), a proces reaktivacije ročnika protekao je bez većih prosvjeda, što razlikuje hrvatsku situaciju od nedavnih protesta mladih u Njemačkoj protiv sličnih planova.
U komentaru Deutsche Wellea, povratak obveznog služenja smješta se u širi regionalni trend jačanja vojnih spremnosti u državama bivše Jugoslavije i šire Europe suočenoj s sigurnosnim izazovima.