Ako još niste obojali jaja i nemate ideju kako to napraviti ove godine, mi smo pronašli nekoliko načina. Za neke ste vjerojatno već čuli, ali ste možda zaboravili na tu tehniku a tu su i neki neobični, noviji načini ukrašavanja.
Tradicionalno bojanje jaja
Najčešći način za naše krajeve je bojanje uz pomoć prirodnih stvari kao što su ljuska od luka, ljubičasti kupus, kurkuma… Za poznatu crvenu boju trebat će vam: lukovica (ljuske crvenog luka), glavice crvenog luka, litra vode, alkoholni ocat, ulje i jaja. Da bi jaja prirodno dobila crvenu boju potrebno je oguliti oko 15 glavica crvenog luka. Nakon toga luk namočite u litru vode i dodajte otprilike 40 mililitara octa. Luk kuhajte 30 minuta, zatim procijedite tekućinu i u vodu s lukom dodajte jaja. Kuhajte jaja na jakoj vatri oko 10 minuta. Kad se jaja ohlade, izvadite ih iz vode i premažite uljem da se više sjaje.
Flomasteri i salveta
Jedna od tehnika je da se obična bijela papirnata salveta išara s flomasterima u raznim bojama, vrijedi pravilo što šarenije – to bolje. Odlična je tehnika za djecu jer ne treba biti posebno oprezan ili paziti na vještine crtanja i preciznosti. Djeca imaju slobodu šarati salvete kako god žele što će im sigurno biti zabavno, posebno kad vide krajnji rezultat. Potom se jaje zamota u salvetu te se tako potopi u 200 mililitara vruće vode i dvije kašike octa svega nekoliko sekundi. Nakon toga potrebno ih je ostaviti pola sata da se boje dobro upiju i na kraju ćete imati unikatna šarena jaja. Boja se puno bolje hvata na bijela jaja te ih je prije bojanja ovom tehnikom bolje izbjeliti. Ako ne možete pronaći bijela jaja u trgovini, žuta možete izbjeliti uz pomoć kuhanja u octu i vodi.
Salvete i bjelanjka
Još jedna jednostavna tehnika je uz pomoć bjelanjka i salveta sa zanimljivim uzorcima. Odaberite salvete s uzorcima koji vam se sviđaju. To može biti svijeće, uskršnje salvete, srca ili bilo što drugo. Sa salveta izrežite oblike koje želite staviti na jaja te odvojite slojeve salvete tako da ostane samo jedan sloj. Zatim uz pomoć bjelanjka i kista zalijepite uzorke na jaja po svojoj želji. Ovo je također tehnika koja može biti zanimljiva djeci, a neće stvoriti puno nereda od boja.
Šaranje voskom
Ukrašavanje voskom, odnosno pengana jaja jedan je od najstarijih načina ukrašavanja. Treba vam igla za ukrašavanje i otopljeni vosak svijeće. Uz pomoć voska svijeće koji se otopi i grumen se zacrni iznad plamena svijeće iscrtavate oblike koje želite. Kao iglu za ukrašavanje možete koristiti i pero za tuš kojeg ima kupiti u knjižnicama. Nakon toga jaja se ubace u željenu boju, a nakon što se boja osuši vosak se skida te na jaju ostaju zanimljivi uzorci.
Soda bikarbona i ocat
Soda bikarbona reagira s octom te uz pomoć te rekacije koja nije opasna možete napraviti zanimljive šare na jajima. Za ovu tehniku jaja bi također trebala biti bijele boje kako bi se boje što bolje vidjele. U posudu stavite četvrtinu čaše sode bikarbone, jednu i pol žlicu vode i tri do četiri kapi boje za kolače. Miješajte smjesu dok ne dobijete gustu pastu (po potrebi dodajte vode). Zatim smjesu kistom nanesite na jaje. Na kraju jaje prelijte octom i promatrajte reakciju: boje će se raširiti i stvoriti zanimljive efekte.
Svjetlucava jaja u vinu
Potrebna su jaja, crno vino i šećer. Jaja se kuhaju u vinu i šećeru 15 minuta te se ostave preko noći u vinu. Ujutro ih samo izvadite i ostavite da se osuše. Šećer koji se uhvati na njih stvorit će efekt šljokica i tako na ovaj način potpuno prirodno i bez puno sastojaka možete imati zanimljiva jaja. Neki u ovoj tehnici ne koriste šećer. Ovo možete raditi sa žutim jajima, ali bijela će bolje uhvatiti boju.
Čarapa i djetelina
Još jedna od starijih tehnika je iz pomoć čarape i djeteline ili bilo kakvih zanimljivih listova iz prirode. Listove stavite na jaja koja se zatim stavljaju u prozirne ženske čarape kako bi listovi stajali na mjestu. Nakon toga jaja se kuhaju najčešće u ljuskama luka dok ne poprime crvenu boju.