U pojedinim slučajevima drastično bi mogla poskupjeti pričuva. Radi se o stavci novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, koji će kažnjavati suvlasnike koji nisu donijeli propisani plan održavanja zgrada, javlja Index.
Članak 29. Zakona propisuje da su u slučaju nedonošenja godišnjeg programa održavanja zajedničkih dijelova zgrade, odnosno višegodišnjeg programa održavanja i upravljanja zgradom, suvlasnici dužni uplaćivati u peterostrukom iznosu od iznosa zadnje usvojene zajedničke pričuve.
– Minimalan iznos zajedničke pričuve po četvornome metru vrijednosne površine stana godišnje iznosi 0.54% etalonske cijene građenja koju objavljuje Ministarstvo – piše u Zakonu.
Za stan od 60 kvadrata plaćat ćete 108 eura mjesečno
Pojasnimo da je etalonska cijena građenja standardizirani iznos koji određuje Ministarstvo, a koristi se za izračun troškova građenja stambenih i poslovnih objekata. Etalonska vrijednost izgradnje iznosi 796.34 eur/m2, pojasnili su iz Ministarstva graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine.
Izračun minimalne pričuve iznosi 0.36 eur/m2, a ako se poveća 5 puta, dobiva se 1.8 eur/m2. Za stan od 60 kvadrata pričuva bi tako iznosila 108 eura mjesečno.
Ista su pravila i za POS stanove
Napomenimo da za POS izgradnju etalonska vrijednost izgradnje iznosi 1195 eur/m2. Međutim, za zgrade iz POS-a po pitanjima upravljanja i održavanja, kao i za sve druge višestambene zgrade u Republici Hrvatskoj, nadležan je Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, što znači da bi i suvlasnici POS stanova za stambene jedinice od 60 kvadrata također plaćali 108 eura.
– Povećano plaćanje pričuve za 5 puta je prvenstveno odvraćajuća mjera koja bi trebala osvijestiti suvlasnike o potrebi donošenja planova održavanja zgrada i ta povećana pričuva se može umanjiti onog trenutka kada se za zgradu donese godišnji plan održavanja – napomenuli su iz Ministarstva.
Vladanović iz Udruge predstavnika: To nije puno posla, ali ga treba napraviti
Predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada Grada Zagreba Zdravko Vladanović za Index govori da plan održavanja nije komplicirano napraviti i da se ne bi smjelo dogoditi da netko plati penale jer ga nije napravio.
– Upravitelj napravi predložak i dostavlja ga predstavniku, on ga u dogovoru sa stanarima donosi. Na taj godišnji plan se nadovezuje plan financija, koji je ključan za sve nove projekte u zgradi. Pa čak nije nužno ni realizirati godišnji plan, ali bitno ga je imati radi plana financiranja kojem daje podlogu. Pozivam suvlasnike da pripaze i na vrijeme donesu godišnji plan, to nije puno posla. Neka vide što je potrebno, iskomuniciraju sa stanarima, sad se čak nije potrebno ni naći uživo, postoje elektronički putevi komunikacije. Traži to nešto vremena, ali i ta uloga predstavnika stanara se plaća – rekao je.
– Ne vidim razlog zašto bi netko platio kaznu jer plan nije donesen. Nemam podatke koliko zgrada sad nema plan održavanja, ali ne mislim da ih ima puno i ne vidim da bi oko ovog trebao biti neki problem – objasnio je Vladanović.