Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru prošle je godine od Pule do Dubrovnika zbog raznih pomorskih nesreća i nezgoda imala ukupno 324 intervencije traganja i spašavanja.
Pri tome je spašeno 611 osoba i 197 plovila, dok su 33 osobe smrtno stradale. Iz Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture ističu kako je lani spašeno 163 osoba manje nego u 2014. godini, te je i broj smrtno stradalih nešto manji nego li prethodne godine, dok je godina zaključena bez nestalih osoba na moru.
Protekle godine dogodilo se 11 sudara plovila, 43 nasukanja, potonulo je 11 plovila, a zbog požara na plovilima poduzeto je 9 akcija spašavanja plovila i posada.
Slično kao i tijekom 2014. godine, najveći broj intervencija na moru, ukupno 48, poduzet je zbog kvarova pogonskih strojeva na plovilima, upravljačkim sustavima, a manji broj intervencija poduzet je zbog nestanka pogonskoga goriva na plovilma.
Iako je tijekom 2015. godine ukupno poduzeto manje spasilačkih akcija na moru, u nesrećama i nezgodama ozlijeđena je 41 osoba što je znatno više u odnosu na prethodnu 2014. godinu.
Ukupno je organizirano i poduzeto 57 hitnih medicinskih prijevoza pacijenata, intervencijom / transportom medicinskog osoblja do / na pozicije nesreće ili medicinskim savjetima.
Roniocima je pomoć pružana ukupno 17 puta (10 na boce, 7 na dah), 13 akcija je poduzeto zbog nezgoda daskaša, znatno manje nego prethodne 2014. godine, te je spašeno ukupno 15 kupača.
-Pregledom statističkih podataka za 2015. godinu, unatoč ukupno manjem broju poduzetih i koordiniranih spasilačkih akcija, nažalost i dalje statistika stradavanja na moru ukazuje kako se najveći broj nesreća na moru događa upravo zbog nedovoljnog nautičkog iskustva, tehničke neispravnosti te slabe opremljenosti brodica, stoga se svim sudionicima u pomorskom prometu opetovano savjetuje slušati vremenske prognoze, usklađivati plovidbe morem sa razinama stečenih nautičkih osposobljenosti i znanja, a što svakako onda može značajno pripomoći i u slučajevima pogibelji za posade i plovila kada se nađu pod udarom nepovoljnih vremenskih prilika na moru – navode iz Ministarstva.
Ističu kako je i dalje zabilježen visoki broj upućivanja lažnih uzbuna (false alert) koji se tijekom 2015. godine dogodio 31 puta zbog čega Ministarstvo prema nautičarima opetovano preporuča povremenu obnovu stečenih znanja upravljanja brodicama i jahtama te obavezno pridržavanje pravila i propisa u području sigurnosti plovidbe morem.