Zanimljivosti

NA DANAŠNJI DAN Smaknut vlasnik Lokruma, stiglo ga prokletstvo?

maximilian lokrum

Na današnji dan 1867. godine odred meksičkih revolucionara postavio je pred zid, a potom i strijeljao cara Maximiliana I. od Meksika, nametnutog meksičkog vladara loze Habsburgovaca.

Dubrovčanima je nadvojvoda Ferdinand Maximilian ostao u pamćenju kao jedan od posljednjih vlasnika otoka Lokruma. Navodno je baš s Lokruma Maximilian sa svojom suprugom Charlotte krenuo carevati u daleki Meksiko.

Popularne interpretacije zbivanja iz tih vremena često spominju kako je Maximiliana stigla davna kletva Benediktinaca, prvih vlasnika ove prekrasne oaze u neposrednoj blizini Grada.

Nakon što ih je dubrovačka vlast protjerala s otoka, Benediktinci su navodno bacili kletvu na sve buduće vlasnike. Iz osvete su cijelu noć s upaljenim svijećama okrenutim naopako kružili oko otoka i govorili: ‘Neka je proklet svaki koji pribavi Lokrum za osobno uživanje!’.

Pročitajte još

NA DANAŠNJI DAN 1867. Rođen znameniti korčulanski povjesničar i teolog Ambroz Bačić

Dulist

‘OGLADNIO PA NA VEČERU SVRATIO’ Mali jež došao na hranu u Zvekovici

Dulist

Automobilističkom asu Niku Puliću sretan rođendan!

Dulist