Dom umirovljenika u Gružu ovo je ljeto dobio uporabnu dozvolu. Bit će to prvi dom za starije osobe izgrađen u Dubrovniku nakon više od pola stoljeća, a predviđa smještaj 48 umirovljenika u 32 smještajne jedinice. Centar za starije osobe Dubrovnik ispod Opće bolnice, koji je u izgradnji, će raspolagati s 205 smještajnih kapaciteta, od čega 125 kreveta za korisnike koji su potpuno funkcionalno ovisni o pomoći drugih osoba. Situacija trenutno u postojećim domovima za starije osobe je sljedeća: u Domu za starije i nemoćne Domus Christi smješteno je 80 korisnika, koliki mu je i kapacitet. Zahtjeva za smještaj je 364. Dom za starije osobe Dubrovnik u svom sjedištu ima 104 korisnika, a u Izdvojenoj poslovnoj jedinici Thermotherapia 40 korisnika. Brojka prijavljenih osoba je čak 532.
—Lista čekanja ne znači stvarno stanje potreba tržišta jer se na istoj nalaze osobe koje su zahtjev podnijele u više domova – napominje nam ravnatelj Doma za starije osobe Dubrovnik Ivica Puljić. Ne znači dakle stvarno stanje potreba tržišta za taj konkretno dom, ali itekako ukazuje na to kolike su potrebe te da su u ogromnom nesrazmjeru s postojećim kapacitetima.
—Od 364 zahtjeva za smještaj njih 70 posto je stacionarni dio. To su osobe ovisne o pomoći druge osobe II III kategorija korisnika – objašnjava nam ravnateljica Doma za starije i nemoćne Domus Christi Mirjana Vujnović.
Nedostatak dnevnih boravaka
—Veliki problem je nedostatak smještajnih kapaciteta, a isto tako i dnevnih boravaka za starije osobe. Izgradnjom Centra za starije osobe Dubrovnik bi se zadovoljila potreba smještaja za starije osobe, a pogotovo što bi imao posebnu jedinicu za bolesnike oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija, a u sklopu Centra bi bio i poludnevni boravak za starije osobe – pojašnjava nam ravnateljica doma Domus Christi Mirjana Vujnović. Centar za starije osobe Dubrovnik predviđa dnevni boravak za 75 korisnika koji će imati potrebu za dnevnim boravkom u okviru Centra, a pružat će se i izvaninstitucionalna usluga za 410 korisnika koji žive u svom domu. U svakom slučaju to će predstavljati značajan napredak. Uopće Centar za starije osobe Dubrovnik zajedno s Domom umirovljenika u Gružu riješit će dakle 253 mjesta, a gore smo naveli da je trenutna brojka osoba prijavljenih za zbrinjavanje u domove umirovljenika u Dubrovniku 532. Jednostavnom matematičkom računicom zaključujemo kako s obje ustanove, evo i da ih sutra što se reče stavimo u pogon, rješavamo tek polovicu potreba. Ako i toliko. I da će nam, i to u skorijoj budućnosti, trebati još kapaciteta da se zbrine preostale potrebite umirovljenike. Ukoliko bismo u ovom trenutku imali na dispoziciji za smještaj oba nova doma opet bi nam 200-tinjak osoba ostalo bez smještaja, što zaključujemo iz gore navedenih podataka o broju osoba na listama čekanja.
Cijene
Znamo koliko su mirovine u Hrvatskoj niske. Iako je iznos prosječne starosne mirovine oko 600 eura, invalidske oko 420, a obiteljske 480 eura, činjenica je da svaki četvrti umirovljenik i dalje prima zapravo ispod 400 eura mirovine. Tako da prosječna mirovina, jednako kao i prosječna hrvatska plaća, nisu u principu relevantni pokazatelji stvarnog stanja stvari. Interesirali smo se kod naših su – govornika, ravnatelja dubrovačkih domova za starije osobe, kolike su aktualne cijene. Saznajemo tako kako ovise o smještaju i zdravstvenom stanju korisnika. U Domu za starije osobe Dubrovnik variraju od 492,09 za smještaj pokretne osobe u trokrevetnoj sobi do 821,99 eura za smještaj nepokretne osobe u velikoj jednokrevetnoj sobi. U Domu Domus Christi su slične. Prema cjeniku konkretno: jednokreventa soba 517,62 eura, smještaj u dvokrevetnoj sobi 479,66 eura, u trokrevetnoj 448,60, a u četverokrevetnoj 410,64 eura. Dodatak za njegu teže pokretnog bolesnika iznosi 108,71 euro. Dodatak za njegu nepokretnog bolesnika je 163,57 eura. Dodatak za njegu duševno bolesnog korisnika je 218,26 eura. Dodatak za dijetalnu ishranu po danu je 2,25 eura. Dodatak za serviranje hrane u sobu iznosi 1,38 eura, a ručak po kojeg korisnik sam dolazi ili jede u domu je 4,32 eura. Koje bi bilo rješenje navedenih problema ključno je pitanje. —Zadovoljenje potreba starijih osoba predstavlja izazov s kojim se susreću brojne zemlje, pa tako i Hrvatska. Posljednji popis stanovništva potvrdio je negativan demografski trend. U Hrvatskoj je 22,34 posto osoba starijih od 65 godina, što je povećanje u odnosu na prethodni popis, a Dubrovačko-neretvanska županija je ispod toga prosjeka s 18,87 posto. Korisnici će u svojoj viziji budućnosti u prvom redu istaknuti potrebu povezanosti s obitelji i prijateljima, a misija sustava i zaposlenika koji skrbe o starijim osobama je osigurati im što bolje stambene uvjete, kvalitetan pristup stručnih djelatnika i podizanje razine zdravstvene skrbi – smatra Ivica Puljić.
Kad će novi domovi ‘u pogon’?
Gradska vlast tvrdi kako će se rekonstrukcijom i uređenjem doma hotelskog tipa u Gružu i izgradnjom Centra za starije ispod Opće bolnice većinom zadovoljiti potrebe smještaja dubrovačkih umirovljenika, ‘što je jedna od najvažnijih mjera ove gradske uprave usmjerenih na podizanje kvalitete života i skrbi za sugrađane treće životne dobi’. Međutim, iz gore navedenih brojki zaključujemo kako se to baš i ne može tvrditi. Odnosno neće ova dva objekta ‘većinom’ već tek djelomično zadovoljiti potrebe dubrovačkih umirovljenika.