Most je pozdravio odluku o ukidanju fact-checkinga na društvenim mrežama Facebook i Instagram te prelazak na model „community notes“, koji je trenutno najavljen samo za američko tržište. Stranka smatra da ovaj korak ne predstavlja prijetnju demokraciji, kako je tvrdilo Ministarstvo kulture i medija, već je važan iskorak prema jačanju slobode govora.
– Ukidanje procesa fact-checkinga na Facebooku i Instagramu ne predstavlja nikakav veliki izazov za demokratsko društvo, kako je u gotovo skandaloznoj izjavi ocijenilo Ministarstvo kulture i medija na čelu s ministricom Obuljen Koržinek. Naprotiv, to bi moglo značiti ugrozu opstojnosti Faktografa i ostalih ekstremno lijevih marginalnih organizacija koje su, pod krinkom utvrđivanja istine, istu tu istinu skrivale ili prilagođavale potrebama jedne društvene skupine.
Upravo suprotno, sloboda govora jedan je od temeljnih stupova demokratskog društva, te je svaki korak naprijed u tom kontekstu dobrodošao. Skandalozno je da resorno ministarstvo de facto zagovara cenzuru i pruža bezuvjetnu podršku notornom Faktografu, za kojega se jasno pokazalo da je ograničavao doseg isključivo političkim neistomišljenicima. To uključuje i one koji se danas protive woke agendi, ilegalnim migracijama i nekontroliranom uvozu strane radne snage, kao i one koji su se jučer borili protiv jednoumlja za vrijeme pandemije koronavirusa. Među onima kojima je Faktograf ograničavao doseg i protiv kojih je plaćao oglase na društvenim mrežama smo i mi, kao politička stranka- stoji u priopćenju Mosta.