U Hrvatskoj je u razdoblju od siječnja do kraja srpnja ostvareno 11,1 milijuna dolazaka i 56,3 milijuna noćenja, što je za 6 posto više nego prošle godine.
Pokazuju to podaci sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew). Od toga su strani turisti ostvarili 9,8 milijuna dolazaka (+6%) i 49,8 milijuna noćenja (+6%), a poraste bilježe i domaći turisti u dolascima za 7 posto te u noćenjima za 6 posto. Rezultatima je zadovoljan direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić.
-Iznimno sam zadovoljan dosadašnjim tijekom turističkog prometa, u srpnju ove godine ranije smo ostvarili milijun noćenja u jednom danu, a podaci nam govore da se gosti u destinacijama duže zadržavaju i ostvaruju veću potrošnju. Iako smo u samom srcu turističke godine mi smo trenutno fokusirani na post sezonu od koje također puno očekujemo. U tijeku su kampanje na jedanaest svjetskih tržišta poput Njemačke, Velike Britanije, Francuske ili Španjolske na kojima promoviramo eno-gastronomiju, nautički i kulturni turizam te aktivni odmor. Nastavljamo i s promocijom Hrvatske kroz naše proslavljene nogometaše i to putem on line kanala gdje Vatrene povezujemo s destinacijama iz kojih dolaze. Vizualno i komunikacijski spojili smo Slavonski Brod i Marija Mandžukića, Donji Miholjac i Domagoja Vidu, Zadar i Luku Modrića, Omiš i Ivana Perišića, Imotski i Antu Rebića, Karlovac i Dejana Lovrena, itd. – izjavio je Staničić.
Ministar turizma Gari Cappelli naglasio je važnost pozicioniranja Hrvatske kao cjelogodišnje destinacije.
-Gradimo imidž kvalitetne cjelogodišnje destinacije, a upravo ovogodišnji rezultati turističkog prometa to i pokazuju, kao i ostvareni prihodi od turizma koji su u prva tri mjeseca 14 posto veći u odnosu na isto razdoblje lani. Jačamo turističku potražnju s nama novih emitivnih tržišta kao što su Kina, Japan i Koreja, a veseli podatak da smo u ovom razdoblju u odnosu na prije dvije godine zabilježili rast turističkog prometa od preko 50 posto s dalekih tržišta. Naša je želja kroz daljnje projekte još više stimulirati povećanje turističkog prometa izvan ljetnih mjeseci što će u konačnici doprinijeti povećanju prihoda, mogućnostima zapošljavanja na duže razdoblje te osim u turističkom smislu, potaknuti gospodarski rast cjelokupnih destinacija – poručio je ministar Cappelli.
Tijekom sedam mjeseci najviše noćenja ostvareno je u Istri (15,6 milijuna), dok je u Splitsko-dalmatinskoj županiji ostvareno 10,5 milijuna noćenja, odnosno 10 milijuna noćenja koliko je ostvareno na Kvarneru. Slijede Zadarska županija sa 7,5 milijuna noćenja i Dubrovačko-neretvanska županija s 4,7 milijuna noćenja. U Šibensko-kninskoj županiji je ostvareno 3,7 milijuna noćenja, u Ličko-senjskoj 1,7 milijuna noćenja, dok je u Zagrebu ostvareno 1,4 milijuna noćenja. Na kontinentu je, ne uključujući Zagreb, ostvareno 597.000 dolazaka (+9%) i 1,2 milijuna noćenja (+7%), a gledajući po županijama najviše je noćenja ostvareno u Karlovačkoj (295.000), Krapinsko-zagorskoj (195.000), Osječko-baranjskoj (108.000), Međimurskoj (106.000) i Zagrebačkoj županiji (105.000).
Na nacionalnoj je razini tijekom prvih sedam mjeseci najviše noćenja ostvareno s tržišta Njemačke (10,5 milijuna), Slovenije (6,1 milijun), Austrije (4,3 milijuna), Poljske (3,5 milijuna) i Češke (3,2 milijuna), a gledajući po segmentu smještaja najviše je noćenja ostvareno u objektima u domaćinstvu (19,6 milijuna) te u hotelima (14 milijuna) i kampovima (10,4 milijuna). Top destinacije u prvih sedam mjeseci po kriteriju ostvarenih noćenja su Dubrovnik, Rovinj, Poreč, Split i Medulin.
U srpnju je u Hrvatskoj ostvareno 4,6 milijuna dolazaka i 31 milijun noćenja što u usporedbi sa srpnjem 2017. godine predstavlja porast od 2 posto u noćenjima. U srpnju je najviše noćenja ostvareno u Istri (8,1 milijun), Splitsko-dalmatinskoj županiji (6 milijuna) te na Kvarneru (5,8 milijuna). Slijede Zadarska županija s 4,9 milijuna noćenja, Šibensko-kninska s 2,3 milijuna noćenja, Dubrovačko-neretvanska s 2,1 milijuna noćenja, Ličko-senjska s 1,1 milijun noćenja te Zagreb s 288.000 noćenja. Na kontinentu je u srpnju ostvareno 145.000 dolazaka i 290.000 noćenja, od čega je najviše noćenja ostvareno u Karlovačkoj (122.000), Krapinsko-zagorskoj (36.000), Zagrebačkoj (25.000), Međimurskoj (24.000) i Osječko-baranjskoj županiji (17.000).