4. siječnja 1809. godine rođen je tvorac brajice, Louis Braille te se njemu u čast ovaj datum obilježava kao Međunarodni dan Brailleovog pisma. Braille je sa tri godine ozlijedio oči u očevoj radionici i oslijepio. Sa 15 godina je počeo raditi na pismu za slijepe, te ga s vremenom usavršio.
Brailleovo pismo sastoji se od skupina od šest točaka, po tri u dva okomita reda, a svako slovo abecede, broj ili pravopisni znak ima svoju određenu kombinaciju tih točaka. ‘Čita’ se dodirom ruku, odnosno prelaženjem prstima s lijeva na desno po papiru.
O značaju Brailleovog pisma suvišno je govoriti, s obzirom da je svima jasno u kojoj je mjeri bitno za slijepe osobe. Omogućuje im pristup informacijama, učenje, edukaciju, ravnopravnost… Stoga je neizmjerno značajno sustavno raditi na omogućavanju pristupa što više literature na Brailleovom pismu.
Hrvatski savez slijepih i Vlada Republike Hrvatske učinili su veliki korak u ovom pogledu kada su osnovali Hrvatsku knjižnicu za slijepe osobe sa sjedištem u Zagrebu. Neizmjerno je značajno je i djelovanje Udruženja za unapređivanje obrazovanja slijepih i slabovidnih osoba koje proizvodi udžbenike na pismu za slijepe i u zvučnoj tehnici te druga potrebna pomagala.