Danas, 19. studenoga, obilježava se Međunarodni dan muškaraca koji je posvećen podizanju svijesti o pitanjima koja utječu na zdravlje, dobrobit i ravnopravnost muškaraca.
Cijeli studeni posvećen je naglašavanju važnosti brige muškaraca o svom zdravlju, a osvještavanje o ovim problemima izazvalo je pozitivne reakcije diljem svijeta te je tako nastao cijeli pokret nazvan Movember, u kojem muškarci u studenome puštaju brkove i bradu u znak potpore.
Državni zavod za statistiku uoči ovoga dana objavio je zanimljive podatke o muškarcima. Prema popisu iz 2021. najčešća muška imena u Hrvatskoj bila su: Ivan, Josip, Marko, Luka i Tomislav. Muškarci su činili nešto malo manje od polovine stanovništva, odnosno 48,4 posto prema procjeni stanovništva sredinom 2023. godine. Njihova prosječna starost iste je godine iznosila 42,6 godina, a očekivano trajanje života 75,4 godine.
Kad je riječ o selidbi, točnije migracijama, prema demografskim pokazateljima muškarci se u većem postotku odseljavaju, ali i doseljavaju. U 2023. udio doseljenih muškaraca u ukupnome doseljenom stanovništvu iznosio je 68,5 posto, a u odseljenima 63,1 posto, a najčešći razlog tome je posao.
Podaci o obrazovanju i tržištu rada, prema popisu stanovništva 2021. pokazuju kako je najviše muškaraca imalo srednjoškolsko obrazovanje, njih 62,4 posto , potom visoko, njih 22,2 posto a samo 15,3 posto imalo je osnovno i niže obrazovanje.
U ukupnom broju zaposlenih 2023. činili su 53,4 posto, a njihova prosječna neto plaća iznosila je 1.184 eura. Najviše zaposlenih bilo je u prerađivačkoj industriji, dok su najveći udio imali u građevinarskoj djelatnosti, točnije 90,1 posto. Međutim, upravo su u tom području imali manju plaću od žena.
Foto: Državni zavod za statistiku