Kultura

Matica hrvatska predstavila treći ovogodišnji “Dubrovnik”

matica dubrovnik 2014 03 2

Dubrovački ogranak Matice hrvatske predstavio je u utorak, 4. studenog, u Čitaonici Narodne knjižnice Grad treći ovogodišnji broj časopisa „Dubrovnik“, posvećen 65. obljetnici Dubrovačkih ljetnih igara.

Akademik Luko Paljetak predstavio je na početku uvodni memoarski tekst Davora Mojaša „Dubrovački ljetni o Igrama zapisi“, koji govori o proteklim godinama ovog dubrovačkog festivala. Sam autor teksta Davor Mojaš kazao je kako je tekst ‘neka vrsta kompenzacije za sve što svakodnevni kroničarski i rutinski novinarski posao podrazumijeva u ljetnim praćenjima Igara’.

– Sve dubrovačko kulturno, pa i Igre, pratio sam pisanim tragom s različitim povodima i alibijima, a ovo objavljeno je zbir kolumni ‘Fjoke i faculeti’, objavljivanih u Dubrovačkom listu. Ima i onih neobjavljenih, kao i nekih drugih zapisa koji su nastajali usporedno – istaknuo je Mojaš.

Kako je o glazbi razmišljao Antun Gustav Matoš dubrovačkoj publici objasnila je Ileana Grazio, koja je u zadatak dobila obraditi Matoševe glazbene kritike.

– Matoš je bio satkan od poezije i glazbe, svugdje je čuo Eolovu harfu. Pisao je kritike za tadašnje zagrebačke novine. Upravo je on napravio zaokret u hrvatskoj glazbenoj kritici, dao je naznake moderne glazbene kritike. Da je poživio, sigurno bi bio najbolji hrvatski glazbeni kritičar do Drugog svjetskog rata – rekla je Grazio.

Matoš je rastao u glazbeničkoj obitelji. Otac mu je svirao orgulje u Crkvi svetog Marka, a on sam je pohađao školu violončela. Kad je napustio u Zagreb, svirao je violončelo i praktički se bavio glazbom.

– On je svojim znanjem ušao u bit svih glazbenih stilova. I kad je otišao u Pariz, slao je članke tamošnje glazbene kritike. Želio je da Zagreb dosegne razinu europskih glazbenih centara – dodala je Grazio, istaknuvši kako se Matoš u kritici oslanjao isključivo na osobnu impresiju, a ne dubinsku analizu.

U trećem ovogodišnjem broju „Dubrovnika“ mogu se pročitati i ogledi Antuna Nodila, Nikole Šimića Tonina i Ivana Armande, pjesme Marie de France, Tomislava Skračića, Sabahudina Hadžialića, Erri De Luca i Tvrtka Klarića, proza Dubravka Detonija i Hrista Petreskog, studija Franka Oreba te osvrti Mata Nedića, Iva Babića, Željke Lovrenčić, Luka Paljetka i Božene Jelušić.

Promociju su svojim nastupom uveličali Sebastijan Vukosavić i Dubravko Detoni.

Pročitajte još

‘Prekid preko veze’ publiku nasmijao do suza

Dulist

Vizualni identitet 75. Igara „Horizont“ osvojio glavnu nagradu za dizajn vizualnih komunikacija

Dulist

JAVNI POZIV Pridružite se Udruzi primijenjenih umjetnika Konavala Baština!

Dulist