Iza nas su još jedni parlamentarni izbori, a HDZAndreja Plenkovića osvojio je čak 66 mandata. Lider stranke već je dan kasnije krenuo pregovarati s koalicijskim partnerima te će, kako stvari stoje, imati potrebnih 76 potpisa. Politički analitičar i komunikacijski stručnjak Krešimir Macan ističe kako bi Plenković vrlo vjerojatno mogao sve brzo dogovoriti i formirati Vladu. ‘U pitanju je maksimalno tjedan dana ili dva’, naglasio je Macan.
— Andrej Plenković je, u ovim kriznim vremenima, uspio uvjeriti da je on sigurna opcija za sljedeće četiri godine. Odradio je dobru kampanju i dobio izbore. U tome mu je pomogla manja izlaznost jer se pokazalo da SDP ne može izvući svoje biračko tijelo na birališta. To je dovelo do velike razlike u broju mandata – rekao je Macan. Naglašava i kako će Domovinski pokret i Most biti dobra oporba.
— Uvijek je vlast dobra onoliko koliko je dobra opozicija. Opozicija će biti jaka pa će biti zanimljivo i u Saboru – navodi Macan. Ističe i kako je SDP računao na to kako će se njihov pobjednički niz nastaviti.
— SDP je zaboravio da mora izvući birače na birališta. To se pokazalo ključnim. No, pokazalo se i da SDP to više ne može. Za očekivati je bila ostavka Davora Bernardića jer je ovo najgori rezultat SDP-a, a najbolji HDZ-a od 2000. godine – rekao je Macan. Naglasio je i kako se ovi izbori mogu itekako odraziti na lokalne izbore koji će se održati za godinu dana.
— Bit će vrlo važni izbori u Zagrebu, ali i u svim velikim gradovima. Sigurno će se javiti nove opcije potaknute uspjehom ‘Možemo!’. Ostvarili su veliki uspjeh jer su građani Zagreba bili razočarani nedonošenjem zakona o obnovi Zagreba nakon potresa. I jednostavno su na tom aktivizmu dobili. Pretvorili su svoje vijećnićke mandate u mandate saborskih zastupnika. Konačno, Hrvatska ima pravu, novu i modernu lijevu opciju. Tako da izbori neće biti onakvim kakvim smo ih zamišljali za godinu dana – navodi. Hoće li HDZ ponoviti uspjeh, pitali smo.
— Mislim da su rezultati, recimo u Dubrovniku, vrlo indikativni i da Mato Franković, ako ovako nastavi, može lako računati na reizbor – naglasio je. Ističe i kako je za Plenkovića, po pitanju održavanja financijske stabilnosti, ključna osoba i dalje Zdravko Marić.
— Vjerujem da će osigurati sva sredstva koja su potrebna da izađemo što prije iz ekonomskih posljedica koronavirusa. Ako zadrži Marića, zadržao je financijsku stabilnost – rekao je Macan. Također je naglasio kako je agencija za istraživanje javnog mišljenja ISPOSplus od početka govorila da HDZvodi.
— Jedino su se njihova istraživanja pokazala relevantnima. Svi se drugi moraju zamisliti žele li se i dalje baviti istraživanjem – ističe Macan.
Iznenađenje?
Veliki broj mandata koje je dobio HDZ na čelu s Andrejom Plenkovićem naspram Restart koalicije i jest i nije iznenađenje, reći će politolog i sveučilišni profesor prof. dr. sc. Pero Maldini. Objašnjava kako je iznenađenje zato što su sve relevantne predizborne ankete tijekom proteklih nekoliko tjedana upućivale na to da će se voditi tijesna utrka te da će Restart koalicija biti relativni pobjednik izbora. Ipak, ističe, i tada je bilo jasno da Restart neće imati koalicijski potencijal za sastavljanje funkcionalne i stabilne većine, za razliku od HDZ-a, koji unatoč predviđanjima manjeg broja mandata ima znatno veću mogućnost koaliranja pa time i veće izglede za sastavljanje većine. Međutim, kod ovih anketa su barem dva razloga koji umanjuju njihovu prediktivnost.
— Najprije, upitna je bila reprezentativnost ispitnog uzorka. Iako su ankete obuhvatile razmjerno velik broj ispitanika, osobito HRejting (preko šest tisuća), riječ je ipak o nekoliko stotina ispitanika (oko 600) po svakoj izbornoj jedinici, što je doista na rubu reprezentativnosti, čak i uz predviđenu nešto veću statističku pogrešku od 4 posto. Drugi razlog je taj što su ankete uvijek izraz trenutnih stavova ispitanika. Budući da su rađene desetak dana prije izbora, one su odražavale preferencije birača u tom trenutku pa u odnosu na rezultat izbora, očito je da je u međuvremenu došlo do promjene – ističe Maldini. Promjene, kaže, koje se događaju unutar tog razdoblja ovisne su ne toliko o pretežno petrificiranim opredjeljenjima već strukturiranih biračkih tijela pojedinih političkih opcija, već o drugim činiteljima, poput animiranja neodlučnih birača ili izlaznosti.
Često bez jasne alternative
Za neuspjeh Restarta je, navodi, prije svega zaslužna besadržajnost, poglavito SDP-a.
— Moramo se prisjetiti kako se tijekom prve dvije godine – nakon odlaska Zorana Milanovića, koji je iza sebe ostavio kadrovski i organizacijski devastiranu stranku – SDP bavio samim sobom, poglavito unutarstranačkim sukobima, što je stranku dodatno urušilo iznutra, ali i u percepciji građana. U trenutku kad se stranka trebala konsolidirati, Bernardić je imao unutarstranačku oporbu s kojom nije uspio naći modus vivendi. To je tradicionalne birače ljevice razočaralo i udaljilo od SDP-a pa su na lokalnim, europarlamentarnim te sada na parlamentarnim izborima u mnogome apstinirali. Uz strah od mogućnosti zaraze na izbornim mjestima, to je također i razlog vrlo niskoj izlaznosti na ovim izborima, dok je dio tradicionalnih birača SDP-a koji su izašli na izbore, svoj glas dao platformi Možemo – kaže Maldini. Neočekivani uspjeh na izborima za EU Parlament s četiri zastupnika te pobjeda Milanovića kao kandidata SDP-a, privremeno su primirili sukobe i stabilizirali Bernardićevu poziciju.
— Međutim, razlozi tog uspjeha nisu proizlazili iz sustavnog rada stranke jer nisu producirali nikakav novi sadržaj i aktivnosti koje bi građani honorirali povećanom potporom. Prije bi se moglo reći da su kolateralni dobitnici situacije i grešaka HDZ-a, koje su im išle u prilog. Na tom varljivom uspjehu, gradili su očekivanja puno veća od realno mogućih, dodatno pojačana predviđanjima ovih recentnih predizbornih anketa. Upravo su izbori pokazali stvarnu političku snagu SDP-a, pred kojim sada stoji temeljita programska, kadrovska i organizacijska rekonstrukcija ako se žele održati kao relevantna stranka u hrvatskom političkom prostoru – rekao je Maldini. Bernardićeva ostavka je, kaže, minimum političke odgovornosti koju čelnik svake demokratske stranke mora snositi nakon političkog neuspjeha.
— Bilo bi potpuno promašeno i problematično da takvo što nije napravio. Međutim, znatno važnije od toga je pitanje ima li SDP odgovarajuće ljude koji će iznjedriti novo vodstvo stranke i hoće li imati snage, mogućnosti i kreativnosti ‘restartati’ SDP i pokrenuti ga iz dugotrajne krize u smjeru moderne socijaldemokracije sposobne odgovoriti na ključne socioekonomske izazove današnjice – naglasio je.
Plenković u komotnoj situaciji
U proteklih se pola godine, ističe, nalazimo u nesvakidašnjoj situaciji vezanoj uz pandemiju koronavirusa. Tijekom tog razdoblja, Plenkovićeva vlada je uspješno upravljala krizom, podjednako javno-zdravstvenim i socio-ekonomskim mjerama.
— Priklanjanje građana vlasti koja osigurava stabilnost i zaštitu – prirodna je reakcija u takvoj situaciji pa se uspjeh HDZ-a u znatnoj mjeri može pripisati tome. Međutim, samo to ne bi bilo dovoljno pa je očito da su uz to birači koji su poduprli HDZ honorirali i sve dosadašnje rezultate ove Vlade, poglavito političku stabilnost ostvarenu unatoč mnogim izazovima, umjereni ekonomski rast, veću vidljivost i bolje pozicioniranje zemlje u EU. U tome su, na neki način, vidjeli jamstvo kontinuiteta takvih politika i u predstojećem razdoblju, očekivano bremenitom socioekonomskim problemima – navodi Maldini. Razgovori o koaliciji su već krenuli, dan nakon održanih izbora.
— On je u sad jednoj komotnoj situaciji da sastavi Vladu i da zaobiđe njegove najžešće oponente. Dakle, ne mora pregovarati s Domovinskim pokretom, kako se očekivalo. Time je Domovinski pokret izgubio bilo kakvu mogućnost da ucjenjuje Plenkovića kojekakvim ustupcima, a na što su ozbiljno računali od samoga početka. Naime, odbijanjem Mosta, koji je apsolutno neprihvatljiv HDZ-u, ostavili su otvorena vrata postizbornoj suradnji s HDZ-om, unatoč žestokoj retorici u kampanji. Istodobno, jasno su komunicirali svoje maksimalističke zahtjeve računajući da će kao nezaobilazni partner za formiranje većine dio toga i ostvariti. Međutim, HDZ-ov rezultat ih je učinio u cijelosti nepotrebnima. S obzirom da je riječ o ad hoc sastavljenoj i prilično heterogenoj skupini koju objedinjuje tek desna politička orijentacija, ali ne nužno i isti interesi, pitanje je hoće li ta grupacija ostati postojana. Izostanak ustupaka kojim bi ostvarili svoje interese, a koje im pozicija u oporbi ne može osigurati, može utjecati na njihovu entropiju. Stoga je moguće da se neki akteri iz tog pokreta, budući da su dobrim dijelom bivši članovi HDZ-a, u nekoj situaciji opet priklone HDZ-u – naglasio je Maldini. Domovinski pokret i Most su u oporbi i dalje, ističe.
— Naravno da će njihova kritika u Saboru biti žestoka. Ničega lošeg nema u tome da je oporba snažna. Međutim, gledamo li dosadašnji Sabor, možemo reći kako je oporba bila vrlo bučna, ali ne i snažna. Pitanje je hoće li nova oporba biti sposobna predlagati alternativne politike koje će biti konstruktivni prijedlozi ili će i dalje inzistirati na ‘goloj’ kritici ili izazivanju kriza? Snažna i argumentirana oporba uvijek je poželjan korektiv vlasti i jamac demokratičnosti. Međutim, sama kritika bez jasnih i strukturiranih alternativnih prijedloga, premda legitimna, redovito je jalova. Vrlo skoro ćemo vidjeti na kojem će tragu biti nova oporba – rekao je. Dodaje i kako stabilna većina, koja je po svoj prilici izvjesna, omogućuje Plenkoviću i Vladi da neometani ustupcima i kompromisima, slobodnije pristupe ozbiljnim strukturnim reformama, poglavito reformi pravosuđa, zdravstva i uprave te da nastave reforme obrazovanja, mirovinskog sustava i fiskalnu reformu, bez kojih neće biti moguć brži razvoj gospodarstva ni funkcionalnija i modernija država.
— Izazovi s kojima će se Vlada odmah s jeseni suočiti su dvoznamenkasti pad BDP-a, pad zaposlenosti i proračunski deficit, dok će istodobno narasti zahtjevi za potporama poslovanju i očuvanju radnih mjesta iz javnih sredstava. Trebat će doista puno inventivnosti i truda pri kreiranju politika koje će omogućiti da se održi stabilnost i da se prebrodi situacija – kaže Maldini.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 8. srpnja 2020.