Kulturno umjetničko društvo Stjepan Radić iz Pridvorja – taj mladi konavoski starac koji je u utorak, 22. listopada 2024. godine proslavio 28. rođendan. Svjesni da je već uvodna rečenica puna kontradiktornosti objasnit ćemo o čemu se zapravo radi. Naime, službeno, KUD Stjepan Radić osnovan je 1996. godine najprije zahvaljujući inicijativi pokojnog Stjepana Marinovića i Iva Oreškovića. No, od samog početka KUD je naslonjen na bogatu tradiciju folklora u Pridvorju. Prva folklorna sekcija osnovana je 1938. godine kao ogranak Seljačke sloge i odmah sljedeće godine su u Pridvorju organizirali smotru folklora, a samo godinu dana kasnije na Smotri hrvatske seljačke kulture u Zagrebu osvaja prvo mjesto u kategoriji nošnje, a ukupno drugo mjesto. Zakopamo li još dublje, doći ćemo do podatka kako je prvi zabilježeni nastup folkloraša iz Pridvorja održan 1908. godine u Beču na proslavi 60. obljetnice vladavine cara Franja Josipa. Također stoji kako su od 1968. redovito nastupali i u Konavoskim dvorima i dvorcu Sorkočević te su 1977. godine bili sudionicima Međunarodne smotre folklora u Zagrebu. Nadaleko je poznato ime glasovitog lijeričara Nikolaša Skvičala koji je u mnogome obilježio kulturni život toga kraja, ali isto tako je i činjenica kako su njegovom smrću 1979. godine plesni nastupi ostali za neka druga vremena. Ipak, zahvaljujući profesoru Jozu Ajdukoviću i njegovom predanom radu osniva se prvi tamburaški sastav, a kasnije se na njegov rad naslanja župnik don Marko Stanić koji vodi mandolinski sastav. Sve te inicijative objedinjuju se 1996. godine kada se službeno osniva KUD Stjepan Radić – Pridvorje. Nadamo se kako smo u kratkim crtama uspjeli objasnit zašto smo ovo, danas iznimno uspješno društvo, nazvali starcem od 28 godina.
Godina puna uspjeha
Jako je važno napomenuti kako članovi KUD-a nisu isključivo Pridvorjani. U njemu s puno veselja plešu, pjevaju i sviraju mještani mnogih gornjih konavoskih sela od Zvekovice do Dubravke, a imaju članova iz Molunta, Komaja, Cavtata, Grude… Već na samom početku sezone izvrstan nastup i reakcije stručnog žirija na 39. smotri folklora u Metkoviću ‘Na Neretvu misečina pala’ dovele su KUD do prestižnog sudjelovanja na 58. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, najprestižnijoj folklornoj priredbi međunarodnog karektera u Republici Hrvatskoj. Potkolo, Poskočica, Marica, Denči… sve uz pratnju lijerice dovedeni su do visoke umjetničke razine. A od ove godine KUD je zahvaljujući pijevu Ilie Letunić vratio i istresalicu, oblik pjevanja u Konavlima gotovo zaboravljen. Ali, ako ćete pitati bilo kojeg člana KUD-a, pa čak i voditelje, najzahtjevnija i jedina prava manifestacija u kojoj se osjeća pozitivna trema jest ‘Proljeće pri Dvoru’. Riječ je o koncertu kojega KUD Stjepan Radić organizira u svom selu ispred Kneževog dvora, uglavnom u svibnju, i na njemu predstavlja sve svoje sekcije s posebnim naglaskom na one najmlađe. I zaista, vidljiv je napredak iz godine u godinu. Sekciju zdravičara vodi Vlaho Mujo, dok se o vještinama mladih lijeričara brine Stjepan Marinović. U KUD-u djeluje plesna sekcija koja je podijeljena u nekoliko generacija i vodi ih Mateo Čanić. Mješoviti zbor KUD-a već dvije godine održava samostalne božićne koncerte i nastupa u stalnom programu društva, a iz njega se ‘rodila’ i mješovita klapa pred kojom je lijepa budućnost. Kada je u pitanju pjevanje, KUD odnedavno ima i sekciju za najmlađe u kojoj se mogu steći znanja o osnovama tehnike pjevanja. Za pjevanje i stariju mandolinsku sekciju je zadužen Rikard Kužnin, dok mlađu mandolinsku sekciju vodi Mijo Radović.
Putovanja su nagrada
Zapravo je veliki trud uložen u posljednje vrijeme, stoga je i program KUD-a u mnogome proširen, što je i dovelo do brojnih nastupa i putovanja koja su uvijek vezana uz posjet hrvatskim zajednicama koje žive izvan Domovine. Tako je, nakon Vojvodine i prekrasnih koncerata našim ljudima u Novom Sadu i Srijemskim Karlovcima, KUD Stjepan Radić početkom godine otputovao u Mađarsku i Beč.
—Putovanje Gradišćanskim Hrvatima u Mađarsku i Beč bilo je organizacijski najkompleksnije i programski najzahtjevnije, ali značenjem jedno od najbitnijih putovanja KUD-a ikad. Putovanje je započelo posjetom prekrasnim mađarskim ravnicama i folklornom priredbom u mađarskom dijelu Gradišća, selima Und i Hrvatski Židan, nastavilo se cjelodnevnim druženjem s Hrvatima i župljanima župe don Bosco u Beču te kulminiralo posjetom i plesom ispred dvorca Schonnbrun. Ovim smo se ponosno prisjetili Konavljanima drage uspomene i odali počast našim prethodnicima koji su davne 1908. nastupili u Beču. Mislim da nije bilo člana koji u tom trenutku, balajući ispred Schonnbruna u svojoj konavoskoj narodnoj nošnji nije osjetio ponos i veliku čast – rekao nam je Pavo Đukan, predsjednik KUD-a Stjepan Radić i dodao:
—Iznimno gostoprimstvo, ali i sreća i veselje naših Hrvata u svim zemljama koje smo posjetili svaki put nam ponovno pokaže koliko je bitno to što radimo, potvrdi našu misiju te nam da dodatni polet za budućnost. Mislim da je ovo najbolji oblik suradnje i kulturne razmjene s Hrvatima izvan matice, ali i jamac očuvanja našeg identiteta u zemljama u kojima Hrvati žive stoljećima, čuvajući svoj jezik, identitet, kulturu i običaje. Uz to, svi ostvareni kontakti i veze, najbolji su način kako i Hrvatima u Hrvatskoj, u ovom slučaju našim članovima, osvijestiti i ukazati na značaj tih suradnji – riječi su Pava Đukana. Uslijedilo je ljeto i sezona te je trebalo ‘pokriti’ i unaprijed dogovorene nastupe za turističke potrebe. Istovremeno, mješovita klapa i stariji mandolinski orkestar nastavili su vježbati punom parom kako bi se pripremili za nastupe. Mješovita klapa je zasjala na tradicionalnom susretu klapa ‘Na me pogled tvoj obrati’, a mandolinisti su se pripremali za natjecanje u Imotskom. Usred najveće turističke gužve (dobar dio članova radi u Zračnoj luci ili je izravno vezan uz turizam op. a.) stigao je i poziv za predstavljanje hrvatske tradicijske kulture na Kosovu, na festivalu u Prizrenu, a malo potom i neočekivani poziv za novim putovanjem u Rumunjsku. Folklorni festival ‘Pokraj rijeke Karaš’ kojeg organiziraju Hrvati iz Rumunjske i natjecateljski festival ‘Mandolina Imota’ poklopili su se terminima. Vodstvo KUD-a ne samo da je odlučilo otputovati na oba događaja, već su starijem mandolinskom orkestru priključili i generaciju plesača koja će u sljedećim godinama biti nositeljem aktivnosti u društvu te im organizirali nastup iza nedjeljne mise u Imotskom. I dok su najstariji izvođači uistinu oduševljavali plesačkim umijećem u Rumunjskoj, mandolinisti su se natjecali u jakoj konkurenciji od pet orkestara na renomiranom festivalu koji je također proslavio svoj 28. rođendan.
Prva nagrada mandolinista
—Uz prekrasno muziciranje i fantastičan odabir repertoara prvu nagradu osvojio je Mandolinski orkestar KUD-a Stjepan Radić iz Pridvorja – rekao je predsjednik stručnog žirija u sastavu doc. dr. sc. Goran Sušić, izv. prof. art. Blaženko Juračić i prof. Ante Vujević. Sav trud uložen u posljednje dvije godine isplatio se. Mandolinisti KUD-a Stjepan Radić osvojili su prvu nagradu i zaslužili sve čestitke koje im ovih dana stižu sa svih strana.
—Uz zahvalu svima na čestitkama, ovo je nagrada koju su zaslužila ova djeca. Oni su me pratili od samog početka, a osnove sviranja je u njih usadio dundo Mijo Radović i bez toga ne bismo nikada postigli ovakav uspjeh. Što dalje? Odmoriti par tjedana i početi pripremati božićni koncert, a nakon toga repertoar kojega oni žele svirati. Potrudit ću se ispuniti njihove želje i obraditi pjesme koje su me zamolili, a tu i tamo provući nešto klasike i folklora da bi znali cijeniti i tu stranu medalje. Naravno hvala i roditeljima koji su ih dovodili na probe iz Dunava, Mihanića, Molunta i drugih dijelova Konavala. I ne samo to, dan nakon osvojenog prvog mjesta članovi KUD-a su osvojili i srca Imoćana zdravicom, lijericom, plesom i sviranjem mandolina nakon nedjeljne mise pred samostanom Svetog Frana – kazao nam je Rikard Kužnin, voditelj pobjedničkog mandolinskog orkestra.
Planovi za budućnost
Sve ove aktivnosti i putovanja ne bi imali nikakvog smisla da članovi KUD-a ne sudjeluju u svakodnevnom životu sela iz kojih dolaze. Nedavno su plesali i svirali na proslavi Blagdana svetog Srđa i Baha, zaštitnika Pridvorja. Odazvali su se i pozivu za branjem maslina novog župnika don Tončija Ante Prižmića. Pored gotovo svakodnevnih proba organiziraju kvizove i zabave. Razne radionice vezane uz folklor također su sastavni dio djelovanja KUD-a. Krenulo se s pripremama za treći božićni koncert u samostanu Svetoga Vlaha, a u planu su i sljedeća putovanja. Gdje? Uprite prstom u kartu i ako vidite da na tom mjestu postoje hrvatski iseljenici budite sigurni da će im članovi KUD-a Stjepan Radić zaplesati, zasvirati i zapjevati. Ova ekipa ne poznaje riječ – nemoguće!
UPRAVA KUD-A STJEPAN RADIĆ PRIDVORJE
Mlado vodstvo uz podršku starijih
Od studenog prošle godine, uprava KUD-a se promijenila i značajno pomladila što se odrazilo i na energiju i polet u samom KUD-u. Pavo Đukan (28) preuzeo je mjesto predsjednika, Vlaho Đivanović (28) mjesto njegovog zamjenika, Stjepan Marinović (25) i Anđela Dragić (19) izabrani su za potpredsjednike, a Pavo Veselić (26) postao je tajnik KUD-a. S ostatkom članova šireg odbora, prosjek godina u upravi je 25. Nadzorni odbor i stariji članovi su uvijek tu za neprocjenjive savjete i rješenja koja donosi život i dugogodišnje iskustvo. Uz redovite sastanke, rasprave i donošenje odluka, ključ uspjeha i dobre suradnje ovih ljudi upravo je činjenica da su svi članovi uprave aktivni članovi KUDa, koji redovito nastupaju, znaju kako izgledaju putovanja, smotre i sve što je potrebno napraviti. Ujedno su i dio iste ekipe, viđaju se i druže skoro svakodnevno, na probama, nastupima, u privatnom životu, vesele se, svađaju, žive i rade skupa. Iako je nekada malo zahtjevno sa svom tom mladenačkom energijom izaći na kraj, produktivnost i rezultati sve najbolje govore.