Politika

Franković: Novi GUP će biti bolan! Nema više gradnje na brojnim zemljištima na Pločama!

frankovic gradsko vijece

Šetnica od Copacabane do Orsana izuzetno je uska te se tu teško mogu mimoići dva čovjeka. Rekao je na sjendici Gradskog vijeća vijećnik Saša Skrabić (SDP) postavljajući pitanje gradonačelniku Matu Franković je li u planu njeno uređenje. Gradonačelnik je rako kako je Grad Dubrovnik želio to cijelo područje urediti dijelom u sklopu Aglomeracije. No, ugovor s izvođačem je raskinut nakon 7 posto izvedenih radova jer je dinamika izvođenja probila sve rokove.
-U okviru tog projekta značajan dio šetnice će biti uređena, a plan je da mi nakon što ti radovi budu završeni uredimo preostali dio – rekao je gradonačelnik.
Vijećnik Krešo Marković (Suverenisti) postavio je pitanje o počasnom građaninu Stjepanu Mesiću, nakon hvalospjeva gradonačelniku o brojnim realiziranim projektima.
-Maknite Stjepana Mesića iz Gradske vijećnice – rekao je Marković.
Pitao je i gradi li se put za groblje u Rožatu i na kojoj trasi.
Gradonačelnik Mato Franković rekao je kako svako doba nosi svoje izazove i određene osobe u danim trenutcima rade i pozitivne i negativne stvari.
-U jednom trenutku je Gradsko vijeće jednoglasno donijelo odluku da se za počasnog građanina proglasi Stjepan Mesić. Možemo ga gledati kao političku personu koja je imala različita promišljanja, od 90-ih kada je bio jedan od većih desničara, a danas je jedan od većih ljevičara. Ne možemo izbrisati da je tada kao predsjednik Predsjedništva Jugoslavije došao s konvojem Libertas u Dubrovnik i to je puno značilo građanima Dubrovnika. Smatram da on ima ipak i pozitivnu ulogu po grad Dubrovnik. Radi se i o osobi koja je dva puta izabrana voljom građana za predsjednika države i to treba poštovati. Nagradu je dobio jer se, kada je gradu bilo teško, a njemu i nije bilo baš oportuno tada u bivšem sustavu Jugoslavije to napraviti, odlučio ukrcati na brod, doći u grad i poslati određene političke poruke. A još je važnije ono što je sve došlo s konvojem i to je bila mala, ali značajna slamka spasa. Nisam sklon tome da ulazimo u prethodne oduke gradskih vjeća jer bismo poremetili sustav svih vrijednosti – istaknuo je Franković te dodao kako je stigla inicijativa načelnika Konavala Boža Lasića da se urna Frana Supila položi u grobnicu u Cavtatu.
Maro Kristić (nezavisni vijećnik) dotaknuo se zone posebnog prometnog režima.
-Prije nekoliko dana obaviješteni smo kako se gasi prometna signalizacija. Ista bi se trebala aktivirati u ožujku kada bi trebala biti uspostavljena zona, a što podrazumijeva i kaznene odredbe. Preduvjet za to je suglasnost policije na Elaborat. Kada će se krenuti s izgradnjom kružnog toka na Ilijinoj glavici? – pitao je vijećnik kojega je zanimalo i hoće li doći do odgode primjene odluke.
Gradonačelnik Mato Franković rekao je kako je danas počeo s radom i posebna odsjek na čelu s Harisom Zelentrovićem.
-Osoba je to koja svojim znanjem i iskustvom sigurno može odgovoriti izazovu bolje organizacije prometa u cjelini – rekao je te dodao kako s Medicinskom školom dogovaraju izgradnju kružnog toka.
-Zahvat će uzeti manje od 20 dana posla, ali moramo dobiti i pisanu suglasnost – rekao je.
-Idemo korak po korak. Ovo je veliki korak kojeg radimo. Dvije trećine građana želi uvođenje zone, ali kada je uvedemo dvije trećine će biti protiv toga – dodao je.
Olga Muratti (HSU) pitala je gradonačelnika može li osigurati što više defibrilatora na javnim površinama, a posebno na otocima, sve u sklopu projekta Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
-Brzom intervencijom u slučaju iznenadnog srčanog zastoja se stopa mortaliteta može smanjiti – rekla je vijećnica.
Gradonačelnik je reka kako je inicijativa dobra te napomenuo kako je dio grada pokriven uređajima, ali ključno je tko vodi računa o njima.
-Moramo to staviti u okvir neke institucije, Dom zdravlja ili Opću bolnica jer netko mora voditi računa o tim uređajima – rekao je te dodao kako je Grad voljan izdvojiti sredstva za njihovu kupnju, ali treba prvo definirati nositelja projekta.
Petra Marčkino (Srđ je Grad) dotaknula se sveuobuhvatnih izmjena GUP-a.
-Potrebna nam je urbana sanacija, ali još uvijek izdajemo građevinske dozvole na temelju starog GUP-a koji je sve samo ne koristan za Grad – rekla je te dodala kako je svaki kotar urbanistički degradiran i unakažen te se prostor troši nemilice.
-U kojem je stadiju izrada sveobuhvatnih izmjena GUP-a i PPU-a i kad ga možemo očekivati u javnom savjetovanju? – pitala je.
-Tek 20 godina nakon svjedočimo izmjenama i dopunama koje su se dogodile u određenom vremenu. Nakon GUP-a iz doba Jugoslavije, usvojen je GUP na početku mandata Dubravke Šuice koji je omogućio cijeli niz gradnji, ali je administracija Vida Bogdanovića obavila sve – objasnio je te dodao kako je potom uslijedila izmjena na gore 2014. – tada se omogućila veća katnost, sve ono što se nije smjelo omogućiti…
-Sve ono što se danas gradi u Dubrovniku relikti su prošlosti. Nažalost nemamo zakonski element zaustaviti ga, ali smo napravili ciljane izmjene kojima smo smanjili volumen, smanjili pitanje katnosti, riješili pitanje krovova… Ukinuli smo najluđu odredbu o nedostajućim parkirališnim mjestima – dodao je. Istaknuo je kako je želio da se novi GUP usvoji do kraja ovog mandata, što je i bio plan.
-U međuvremenu su stupile na snagu nove zakonske odrednice koje su nas udaljile od tog cilja. Realo je da će biti usvojen u listopadu sljedeće godine. On će biti bolan! Sve što smo usvojili izradom prethodnih dokumenata, sve je inkorporirano. Nema više gradnje na brojnim građevinskim zemljištima na Pločama, ona će se pretvoriti u zelenu zonu – dodao je te naglasio kako su Ploče najlošije uređeno naselje u Dubrovniku, gore od Nuncijate. ‘Nuncijata je Las Vegas za Ploče!’, rekao je gradonačelnik.
Odgovarajući na pitanje vijećnice SDP-a Anite Bonačić Obradović, gradonačelnik je istaknuo kako će domaćin plaćati samo paušal.
-Ostali su rentijeri koji će plaćati porez sukladno odlukama Gradskog vijeća od 0,3 do 8 eura po zonama. Rentijeri kratkoročnog najma ne smiju biti u poreznoj prednosti ispred rentijera dugoročnog najma – istaknuo je dodavši kako se novim zakonom želi izjednačiti pitanje oporezivanja kratkoročnog i dugoročnog najma samo za rentijere.
-Nije još sazrelo, ali će doći vrijeme da se plaća porez kao i svugdje u svijetu za gospodarsku djelatnost koju radiš – dodao je.
Napomenuo je kako bi on 100 posto zabranio mogućnost kratkoročnog iznajmljivanja u stambenim zgradama. Primjer za to je Zlatnim potok.
-Nitko ne živi u tim zgradama, sve se pretvorilo u apartmane. Ako sada ne donesemo ove porezne odluke, nikad ih nećemo donijeti. Moje kolege traže odgodu jer su izbori u svibnju, nitko tada ne želi biti Grinch – mišljenja je.
-Prvi grad koji je u problemu iza nas je Grad Zagreb gdje se događa masovna apartmanizacija. Zagreb će kroz nekoliko godina postati turistička destinacija broj 1 u Hrvatskoj. Zato na vrijeme moramo reagirati, zgrade nam postaju nesigurne! – mišljenja je.
-Domaćine štitimo, rentijeri neka plaćaju pravični porez i smanjimo apartmanizaciju Hrvatske jer je pošlo daleko! – zaključio je.
Na sve mu je odgovorila vijećnica Bonačić Obradović koja je rekla da će kratkoročni najam imati sedam puta veći porez nego dugoročni, po izračunima stručnjaka.
Ivan Viđen (Srđ je Grad) osvrnuo se na vodu u Zatonu, Vrbici, Štikovici, Gromači i Orašcu, koja je danima smrdila po kloru, nafti i ulju.
-Kako doznajemo od građana, to se nije dogodilo prvi put jer posljednjih godina svako nekoliko voda, posebno u Zatonu ima miris po kloru – rekao je Viđen te dodao kako se reagiralo s cisternama tek kada je sve dospjelo u medije te da građani nisu imali od koga dobiti informacije.
-Građani i dalje imaju puno pitanja. Kako nam kažu, najveće sumnje izaziva nedostatak informacija. Čak i ako je sve u redu s vodom, smatraju da im se netko mora obratiti, umiriti ih ili upozoriti – iznio je dalje vijećnik te pitao što se dogodilo s vodom prošlog tjedna i kada građani mogu dobiti i od koga informacije, ako Vodovod nije odgovoran za vodu na tom području.
Gradonačelnik je rekao kako se ne bi složio da je Vodovod reagirao tek kad su reagirali mediji.
-Cijelo vrijeme su njihovi timovi tražili uzrok problemu. Nisu do kraja utvrdili jasan uzrok. Sad u sustavu nema problema – rekao je gradonačelnik te dodao kako se pokazalo da je voda ispravna za piće, ali kad ima miris ne može biti ispravna. Istaknuo je kako državna cesta prolazi preko izvorišta Palata te napomenuo kako će se uskoro ovo izvorište spojiti sa sustavom Ombla te će voda prolaziti preko pročistača.
-Vodovod je možda trebao u trenutku kad su vidjeli da postoji problem odmah reagirati putem glasnogovornika i odmah poslati cisterne. Tu je možda bilo manjkavosti u komunikaciji – smatra gradonačelnik te dodao kako svi kažu da je voda mirisala na motorno ulje.
-Izvor je negdje postojao, samo treba utvrditi što je točno bilo jer će proći još godina dana dok se Ombla ne spoji s cijelim sustavom – rekao je.
Željko Raguž (DUSTRA) rekao je kako se osobe s invaliditetom svaki dan susreću s brojnim preprekama te je pitao što Grad radi po pitanju podizanja svijesti i davanju naknada. Drugo pitanje odnosilo se na lošu kvalitetu kolnika u Ulici Andrije Hebranga koja je puna udarnih rupa. Stoga je pitao kad se može očekivati uređenje te ulice. Gradonačelnik Mato Franković rekao je kako Grad Dubrovnik provodi cijeli niz programa za osobe s invaliditetom.
-Prvi smo uveli i sportski program inkluzije osoba s invaliditetom. Dogovorili smo da ćemo osnovati Paraolimpijski savez športova Dubrovnika kako bismo potaknuli osnivanje što većeg broja klubova – rekao je te dodao kako misli da Dubrovnik prednjači u tome.
Ulica Andrije Hebranga trebala bi se urediti u idućoj godini.
Vijećnik Andro Vlahušić (nezavisni) dotaknuo se turističkih brojki.
-Je li napravljena analiza koliko je privatnog smještaja u obiteljskim kućama, koliko će ih biti domaćini, a koliko ih se nalazi u višestambenim zgradama? – pitao je vijećnik.
-Zašto nas niste obavijestili da je jutros otvaranje Arene Lapad nego ste samo Pera poslati? – pitao je uz smijeh.
Franković je rekao kako je 47 tisuća ležajeva u Dubrovnika, od toga je 12.700 hotelskih. Maksimalni broj noćenja u sezoni u jednom danu je 27.800.
-U ovoj godini u RH ste ostvarili najveći broj noćenja i dolazaka ikada, ali imate porast u zadnjih pet godina od preko 35 posto kreveta u prostorima za stanovanje. Smanjili ste kapacitet prostora za stanovanje, a povećali ono što vam ne treba – ističe Franković te napominje da bismo bili u problemu da je popunjeno svih 47 tisuća kreveta.
-Ključno je zaustaviti ovo što je prešlo svaku mjeru i omogućiti da normalni ljudi mogu kupiti stan, jer to danas nije moguće – smatra.
-Nisam znao da je danas otvaranje Arene Lapad. Ako jest, odmah moramo podnijeti kaznu prijavu protiv osobe koja ju je izgradila jer ste je vi u svom mandatu izbrisali i nacrtali tamo zgrade – odgovorio je gradonačelnik.
Marko Potrebica (HDZ) rekao je kako su tri političke opcije danas postavile isto pitanje: Kako spriječiti da stanovnici Rožata mogu doći do groblja?
-Postavljam pitanje u ime stanovnika Rožata, korisnika groblja na mjesnom groblju. Znamo svi koliko je izazovno kad imate sprovod i tijelo prenijeti do Gospe, a teško se i ispeti i dati saučešće. Nevjerojatno mi je da tri političke opcije ne mogu shvatiti da privatni interes ne može biti nikad iznad javnog. Iznimno cijenim gospođe Matović, uvijek su bile prvi branitelj javnog interesa – rekao je Potrebica te poručio vijećnicima neka selektiraju pitanja jer nije svako pitanje od javnog interesa. Zamolio je gradonačelnika da mu ništa ne odgovori.
-Kad su ljudi složni, sve može – istaknuo je Franković te dodao kako je sestrama Matović rekao da rade u javnom interesu.

 

Pročitajte još

PREDSJEDNIČKI IZBORI Hrvatski birači imaju favorita

Dulist

AKO STE BOLESNI, MOŽETE GLASATI OD DOMA Evo što trebate napraviti

Dulist

STATISTIKA PRVOG KRUGA IZBORA Za koga su glasali mladi, žene i visokoobrazovani građani?

Dulist