Još u prosincu 2019. godine gradonačelnik Mato Franković obavijestio je javnost kako je od ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek dobio cjelokupnu dokumentaciju koja obuhvaća konzervatorske podloge vezane za buffer zonu. No, to je zapravo bila tek radna verzija ovog dokumenta o kojem se govori zadnje dvije godine, od kad je usvojen prijedlog nove ‘buffer zone’.
Zanimalo nas je stoga u kojoj je fazi izrada ovog dokumenta, kojega po završetku izrade treba treba aplicirati na Prostorni plan Grada Dubrovnika. Iz Ministarstva kulture i medija za DuList ističu kako je ‘izrada konzervatorske podloge za kontaktnu zonu Svjetskog dobra – Starog grada Dubrovnika u završnoj fazi. Završetak podloge planira se do kraja rujna 2020. godine.
Obrađuju se komentari Grada
— Ministarstvo kulture dostavilo je u prosincu 2019. Gradu Dubrovniku, Upravnom odjelu za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša radnu verziju glavnog dijela podloge koji se sastoji od kataloga s obrascima za 52 područja zajedničkih obilježja, utvrđenih na području kontaktne zone. Obrasci za svako pojedino područje uključuju opis područja, analizu osjetljivosti i konzervatorske smjernice.
U daljnjem postupku obrađuju se komentari Upravnog odjela na smjernice te se dovršava tekstualni i grafički dio podloge – naglasili su dalje iz ministarstva Nine Obuljen Koržinek.
Zanimalo nas je i zbog čega se cijeli postupak izrade ovog dokumenta toliko odužio.
— Zastoj u izradi podloge uzrokovan je otežanom komunikacijom u vrijeme provođenja strogih mjera zaštite od virusa Covid 19 tijekom proljeća 2020. te osobito zbog izvanrednih zadaća konzervatora Ministarstva kulture nakon potresa u Zagrebu i okolici – odgovor je nadležnog ministarstva.
Kad gotova podloga stigne do gradskih službi, trebala bi uslijediti izmjena prostorno-planske dokumentacije.
Izrada traje dugo, ali…
— Njena izrada traje dugo, ali ako će to biti dobro i kvalitetno, onda se isplati čekati jer nam to znači bolju i kvalitetniju budućnost po pitanju prostornog planiranja na području Dubrovnika. I nešto što se više neće moći mijenjati. Neće se moći više raditi planove po narudžbi kao što je bio plan iz 2014. godine – onome
tko vam se sviđa, dajte mu građevinsko zemljište, onome tko vam se ne sviđa, nemojte dati – rekao je krajem prošle godine gradonačelnik Franković.
Inače, područje nove buffer ili kontaktne zone je znatno povećano u odnosu na dosadašnje i to, kako je svojevremeno u razgovoru za DuList navela ministrica Obuljen Koržinek, zbog prepoznavanja različitih rizika.
Mjere zaštite
— U skladu s tim određen je i odgovarajući prostorni obuhvat kontaktne zone svjetskog dobra od Rijeke dubrovačke do istočne administrativne granice Grada (rt Orsula), uključujući južne padine Srđa i pripadajući akvatorij. Sukladno smjernicama za provedbu Konvencije o svjetskoj baštini UNESCO-a te Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, kontaktna zona je područje koje okružuje kulturno dobro upisano na Listu svjetske baštine za koje se određuju mjere radi osiguranja zaštite vrijednosti kulturnog dobra. U našem slučaju uspostava buffer zone je nužna s obzirom na izrazitu vizualnu izloženost i osjetljivost povijesnog urbanog krajolika Dubrovnika te na pritisak suvremenih razvojnih potreba i trendova temeljenih na atraktivnosti destinacije. Za područje buffer zone utvrdit će se mjere zaštite kojima se povijesna jezgra štiti od negativnih utjecaja prekomjerne izgradnje i njenog mjerila – rekla je u ožujku 2019. ministrica.
Mjere zaštite iz konzervatorske podloge trebale bi biti integrirane u prostorno planske dokumente svih razina. Na taj način će područje kontaktne zone, dodala je ministrica, biti regulirano odredbama planskih dokumenata čime će se osigurati zaštita tog prostora od neprimjerenih zahvata.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 16. rujna 2020.