Koalicija Slobodno (SDP, Srđ je Grad, Možemo!) predstavila je ovog petka program za urbanizam i zaštitu okoliša kao odgovor na sustavno uništavanje Grada nebrigom i ignoriranjem javnog interesa. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Posljednjih osam godina iscrpljujuće vladavine HDZ-a u Gradu svjedočimo neredu u gradskom prostoru te nepovratnom uništavanju gradskih vizura. Dubrovnik kakvog poznajemo nam nestaje pred očima zbog neodgovornog upravljanje, nedostatka sustavne prostorne politike te ‘investitorskog urbanizma’ – manje više otvorenog pogodovanja interesima investitora na uštrb javnoga interesa.
Na urbanističko planiranje, odluke o stambenim zonama, školama, zelenim površinama, cestama i drugim sadržajima ključnima za skladan razvoj Grada, Dubrovčani već godinama nemaju utjecaja dok gledaju kako se pogoduje pojedincima. Grad pripada svima nama i javni interes se mora vratiti na adresu Pred Dvorom 1.
Od destruktivnog mandata Dubravke Šuice do danas izmjene GUP-a samo su otvorile dodatan prostor za nove devastacije na štetu javnog interesa. Kozmetičke intervencije u prvom mandatu Mata Frankovića su samo potvrdile da se pretjerana izgradnja neće zaustaviti – nešto čega su svi Dubrovčani svjesni dok gledaju nakaradno uništavanje Ploča, Lapada i drugih dijelova Grada. I dok Frankovićeva uprava već četiri godine najavljuje prijeko potrebne generalne izmjene GUP-a, kojih još nema niti u javnoj raspravi, ciljanim (i žurnim) izmjenama se nastavilo pogodovati različitim privatnim investitorima. Istovremeno Grad se guši u prometnim gužvama i čepovima, zelene površine nestaju pod betonom, grade se predimenzionirani stršeći objekti privatne namjene, srozava se kvaliteta života u gradu kojem opravdano tepamo da je biser Jadrana.
Uništavanje tkiva Grada najbolje svjedoči kako je Mato zamijenio mjesta privatnom i javnom u onom slavnom motu Republike: zaboravi na privatno, misli na javno. Vrijeme je za promjene prije nego Dubrovnik kakvog znamo i volimo ne nestane.
Naša vizija je Dubrovnik koji ponovno postaje grad za život, a ne samo destinacija.
Zaštita javnog dobra, racionalno korištenje prostora, ograničavanje pretjerane izgradnje, očuvanje i razvoj zelenila te povećanje kvalitete života stanovnika moraju biti okosnica prostornih strategija Grada. Bogato nasljeđe odmjerenosti i sklada te odgovornost prema generacijama kojima ćemo Grad ostaviti, zahtijevaju da u urbanističko planiranje Grada uvedemo temeljite promjene.
Prva i osnovna je jasan zaokret prema javnom interesu. Praksa točkastih izmjena GUP-a i izrade planova prema narudžbi privatnih investitora mora prestati, a Grad mora imati ulogu planera prostora po prioritetima i principu odgovornoga širenja grada prema prigradskim mjestima, otocima i Srđu. Drugo, moramo vratiti fokus na urbanu obnovu prostora – zaustavljanje širenja betona, obnavljanje postojeće infrastrukture i njezin razvoj, zatim očuvanje prirodne i kulturne baštine te uređenje zelenih površina. Jedan od važnih uvjeta da bi se gore navedeno realno ostvarilo je i ulaganje u dugoročno obrazovanje i formaciju arhitekata urbanista koji su u našem gradu već odavno postali deficitarno zanimanje. Treće, provodit ćemo sudionički urbanizam – uključivanje građana i stručnjaka od samoga početka planiranja uz objektivne i transparentne procese te pravovremeno informiranje javnosti. Perspektivu razvoja Grada moramo vratiti prema onome da je Dubrovnik grad po mjeri građana i građanki.
Urbanistički planovi fokusirani na građane, uz zaštitu kulturne baštine
Stoga ćemo pokrenuti izradu novog Generalnog urbanističkog plana i to bez točkastih izmjena koje pogoduju interesima pojedinaca. Uvest ćemo jasna pravila gradnje: ograničit ćemo visinu i gabarite građevina i stihijsku prenamjenu zelenih površina. U GUP ćemo integrirati Konzervatorsku podlogu koja će zaštititi kontaktne zone svjetske baštine i dugoročno zaustaviti neprimjerene projekte kakvima danas svjedočimo, osobito na Pločama. Kod Urbanističkih planova uređenja (UPU) za gradska i prigradska naselja poštivat ćemo vizure, krajolike te potrebe demografskoga opstanka. Osobita područja interesa su nam Gruž kao “novi grad”, dolina Komolca, prigradska područja te plato Srđa kao novi slobodan prostor za potrebe građana. Kroz izmjene Komunalnog reda jačat ćemo ovlasti komunalnih redara u provođenju nadzora izvođenja građevinskih radova. Također, uvest ćemo obvezu provođenja javnih natječaja za idejna arhitektonsko-urbanistička rješenja za posebno vrijedne ili vizualno izložene lokacije.
U zonama priuštivog stanovanja, ali i ostalim stambenim zonama, osigurat ćemo društveni sadržaj kao što su vrtić, dostupni javni prijevoz, parking, prostori za kulturne aktivnosti, igrališta, sportske te rekreativne zone. Prioritet će imati zone koje su već urbanistički definirane, poput Komolca ili zemljišta u vlasništvu Grada (Babin Kuk, Solitudo).
Sve izmjene GUP-a i UPU-a vodit će brigu o prometnoj protočnosti i infrastrukturi, a prometna studija će biti podloga za izmjene prostornih planova.
Zelena sanacija
Nakon osam godina nebrige i devastacije, dovršit ćemo katastar zelenila, kao i donijeti stroža pravila o uklanjanju zelenila uz učinkovito sankcioniranje prekršaja. Uredit ćemo i sačuvati postojeće gradske parkove te povećati površine javnog zelenila, tzv. „zelenih otoka“. Bez obzira na razinu formalne zaštite, štitit ćemo unikatne vrtne prostore starih dubrovačkih ljetnikovaca te očuvati povijesne putove u skladu s Konzervatorskom podlogom koja će biti ugrađena u GUP.
Sudionički urbanizam
Uključivanje javnosti u proces urbanističkog planiranja mora se događati od najranije faze. Radit ćemo na edukaciji građana o prostornim temama, osiguranju točnih i pravovremenih informacija, te aktivnom i pripremljenom uključivanju gradskih kotareva i mjesnih odbora u pripremu prostornih planova. Cilj sudioničkog urbanizma je na transparentan način osigurati da potrebe, mišljenja i ideje stanovnika budu uzete u obzir kako bi se stvorila održiva i kvalitetna okruženja za život.