Politika

Koalicija ‘Slobodno’ predstavila model priuštivog stanovanja: 100 stanova za 10 milijuna eura

sdp srdj je grad nikolic bonacic obradovic marcinko

Stanovanje je ljudsko pravo. Priuštiv stan ne bi trebao biti samo krov nad glavom. To je dom, ali i ključni faktor kvalitetnog života i društvene stabilnosti. Dubrovnik se suočava s rastućim problemom nepriuštivog stanovanja zbog kojeg mnogi mladi, ali i potrebni radnici odlaze iz ovog grada. Naš cilj bi bio osigurati sustav priuštivog stanovanja koji će biti i održiv i dostupan svim građanima, u skladu s europskim i međunarodnim standardima – istaknula je Anita Bonačić Obradović, kandidatkinja za gradonačelnicu koalicije Slobodno na konferenciji za medije na temu politike priuštivog stanovanja. S kandidatkinjom za zamjenicu Petrom Marčinko predstavila je, naime, njihov model priuštivog stanovanja i to gradnjom gradskih stanova.
– Zašto gradska gradnja? Gradnja pod kontrolom Grada omogućava niže troškove jer grad ne radi po tržišnim principima već s ciljem osiguravanja pristupačnog stanovanja za sve građane. Oslobođeni smo i komunalnih naknada pa je samim time i cijena niža. Mi možemo planirati dugoročno, a ne samo prema interesima investitora i osiguravamo kontrolirane najamnine- naglasila je Bonačić Obradović. Osvrnula se porom na predradnje koje treba napraviti da bi model zaživio, a to su urbanistički, proračunski i logistički dio.
-Prostornim planovima višeg i nižeg reda moramo definirati i detaljizirati zone za stanovanje. Ne želimo graditi spavaonice, već funkcionalne stambene cjeline. To znači da imaju i parkinge, vrtiće, ambulante… Dosad su izrade svih prostornih planova većinom inicirali sami investitori, a na ovaj način bi Grad bio investitor i planer prostora – smatra Bonačić Obradović te dodaje kako bi prioritetne bile one zone koje su već urbanistički definirane poput Solituda, Komolca te u daljoj budućnosti Pobrežja.
Istanula je i kako bi se za 10 milijuna eura moglo izgraditi 100 stanova. Zemljište potrebno za gradnju osiguralo bi se i u pregovorima s državom koji bi Gradu mogla ustupiti zemljište u svm vlasništvu za ove potrebe.
Objasnila je potom i što bi se gradilo: stanovi za dugoročni najam, stanovi koji bi išli u prodaju kako bi se novac od prodaje vratio u proračun za novu gradnju te komercijalni prostori za najam od kojega bi se također financirale nove buduće zgrade.
Kako bi se sve to ostvarilo, treba osigurati i financije.
-U proračunu treba otvoriti program priuštivog stanovanja s dvije podstavke: gradnja i održavanje i upravljanje tim nekretninama. Financije bi se osigurale od prihoda od imovine, prodajom imovine, donacijama i izvorima EU fondova te prihodima od turizma – objasnila je dalje.
Također je istaknula kako bi gradska tvrtka pratila gradnju te se bavila upravljanjem i održavanjem.
-Naravno, prije toga moramo analizirati postojeće resurse i kapacitete odjela i gradskih tvrtki kako bismo racionalizirali cijeli sektor. Toj bismo tvrtki prepustili praćenje same gradnje, kontrolu i vođenje natječaja za dodjelu stanova, ali i traženje partnera za model javno privatnog civilnog sektora – dodala je dalje te napomenula kako bi se stanovi predvišeni za najam dodjeljivali građanima putem unaprijed definiranih kriterija, dio stanova bio bi za deficitarna zanimanja, a dio za socijalne skupine.
Dubrovnik će ovim modelom, dodala je, graditi za budućnost.

Petra Marčinko istaknula je kako je ovo tema koja je bitna za budućnost Dubrovnika. Dotaknula se MMF-ovog izvještaja koji je otvoreno optužio Vladu da je svojim mjerama, koje je nazvala upumpavanjem javnog novca u tržište nekretnina, izazvala divljanje cijena te da je čak i najam mnogima postao nedostupan.
-Znamo da RH nema sustavnu politiku rješavanja stambenog pitanja. Tržište nekretnina uglavnom služi za stvaranje profita kroz prodaju, preprodaju i kratkoročni najam, a ne za stanovanje. Trenutna kupovina stambenih kvadrata jedini je oblik stambenog zbrinjavanja za koji postoji bilo kakva javna olakšica. MMF je zaključio da je takva politika subvencija i državnih jamstava za stambene kredite pogrešna – istaknula je te dodala kako je u Dubrovnik situacija osobito teška, stanova gotovo i nema za najam, a ljudi se snalaze kako god umiju.
-Grad se dosad nije bavio temom stanovanja na cjelovitiji način. Ova gradska vlast je većinom birala mjere subvencioniranja ili kupnje. One su najlakše i istovremeno najskuplje. Loša stambena politika provodila se kroz POS-ove stanove, a mnogi su završili kao apartmani. Model Dubrovačke stanogradnje nazvali smo Dubrovačkom stanokupnjom jer ona nije gradnja već kupnja. Mi smo 43 stana u Mokošici kupili za 2.700 eura po kvadratu za što smo digli kredit, a sveukupno smo za te stanove koji su izvorno trebali biti za branitelje platili 6,5 milijuna eura. Mi iz Srđ je Grad smo podržali taj model uzevši u obzir težinu problema pošto se to jedini i postiglo – rekla je te dodala kako od 2018. godine do danas nije jasno što se događa s tim modelom u Solitudu.
U isto vrijeme, napomenula je, Zagreb, Rijeka i Varaždin uredno grade.
-Kako oni mogu, a Dubrovnik ne može? Ova gradska uprava zadovoljila se najlakšim mjerama subvencija unatoč upozorenjima MMFa. To je onaj model 30×30. To znači da mi svake godine u privatni sektor stanovanja prebacujemo 900 tisuća eura iz proračuna. Mjera je pohvalna, ona može biti manji poticaj za gradnju ili nadogradnju nekretnine, ali ne može biti jedina mjera priuštivog stanovanja – rekla je Marčinko te dodala kako gradski vijećnici još uvijek pred sobom nemaju cjelovite izmjene GUPa te da se nisu napravile urbanističke studije i planovi kako bi se definirale logične cjeline i zahvati.

Pročitajte još

DUJMOVIĆ OPET IZNENADIO! Za zamjenicu gradonačelnika predložio umirovljenicu iz Zatona – Mariju Haselsteiner

Dulist

VALENTIN DUJMOVIĆ 20 kilometara željeznice nije znanstvena fantastika

Dulist

Kandidati počeli prikupljati potpise za lokalne izbore

Dulist