U prošloj godini je 726 hrvatskih građana ostalo bez svog automobila jer im ga je netko ukrao. No, postavlja se pitanje koliko se ukradenih vozila na kraju zaista pronađe. Srećom, većina bude pronađena.
Prema podacima MUP-a, u 2024. godini evidentirano je 598 kaznenih djela krađe motornih vozila svih kategorija, 128 kaznenih djela neovlaštene uporabe motornih vozila i 50 navedenih kaznenih djela u pokušaju. To je ukupno 776 kaznenih djela. Kao i prethodnih godina, meta kradljivaca najčešće su bila vozila marke Volkswagen i vozila francuskih proizvođača.
Nije sve tako crno kao što se čini. Većina tih vozila je vraćena vlasnicima. Točnije, od ukupno 726 otuđenih vozila, njih 495 je vraćeno.
Bez obzira na to, uvijek budite na oprezu. Uvijek zaključavajte vozilo, čak i kada idete samo do koiska ili bankomata. Zakon propisuje da morate poduzeti sve mjere kako bi spriječili da se vozilo samostalno pokrene ili da ga netko neovlašteno upali.
Kasko osiguranje pokriva krađu vozila, no morate zadovoljiti određene uvjete. Većinski jer ovo pokriće sa sobom nosi i rizik od potencijalne manipulacije i prevare vlasnika. Zato su posebno propisani uvjeti koje je potrebno zadovoljiti da bi šteta bila prihvaćena. Naime, štete se u pravilu isplaćuju samo ako krađa nije bila olakšana kradljivcu. Vozilo bi trebalo biti zaključano, a u njemu ne smiju ostati ključevi ni prometna dozvola. Jer, kod prijave štete većina osiguravajućih kuća zahtjeva prilaganje oba ključa i original prometnu dozvolu.
Iako krađa vozila i dalje predstavlja realan sigurnosni izazov, ohrabruje podatak da se većina ukradenih vozila u Hrvatskoj ipak uspješno pronađe. To, naravno, ne umanjuje potrebu za oprezom. Redovito zaključavanje vozila, uklanjanje ključeva i dokumenata te poštivanje uvjeta kasko osiguranja ključni su koraci za smanjenje rizika i ostvarenje prava na naknadu u slučaju krađe, poručuje kompare.hr.