Bilo da želite osvježiti svoj dom novim slojem boje ili samo unijeti novu dozu svježine i osobnog stila – bojanje zidova je jedan od najjednostavnijih načina da to ostvarite. Osim toga, pituravanje je također odlična taktika uklanjanja mrlja na zidnim površinama. No, kako postići onaj savršeno ravnomjeran sloj boje koji će vašim zidovima pružiti profesionalan izgled?
Uz pravi pristup, odabir odgovarajućih alata i boja te pažljivu pripremu površina, možete i sami postići rezultat s kojim ćete biti zadovoljni. U ovom članku donosimo jednostavne trikove i savjete koji će vam pomoći u postizanju savršenog rezultata pri bojanju zidova.
Osnovni korak – priprema zida
Prije nego što se upustite u pituravanje, važno je zaštititi namještaj, podove i druge predmete od boje. Tako štedite vrijeme i novac koji biste inače potrošili na čišćenje ili popravke oštećenih površina. Koristite celofan, najlon ili tvrđi karton za zaštitu. Neposredno ispod površine koju ćete bojati, postavite stare krpe koje će upiti prolivenu boju. Umjesto krpa možete koristiti i stare novine, ali nikako ne koristite plastične vrećice jer one ne upijaju boju već je samo razlijevaju. Također, ne zaboravite zaštititi prekidače i okvire vrata. Ako pituravate nov, još neuseljeni prostor ili ste tijekom renovacije uklonili sav namještaj, podove prekrijte slojem debelog najlona i pričvrstite ga ljepljivom trakom. Kada su sve površine zaštićene, počnite s temeljitom pripremom zidova. Ako zidovi nisu pravilno pripremljeni, mogu se pojaviti problemi poput ljuštenja boje. Najprije uklonite nečistoće poput tragova olovke, masnih mrlja i mrlja od insekata, osobito ako namjeravate zidove bojiti svijetlom bojom. Prije pituravanja zidovi moraju biti potpuno suhi. Ako su na zidovima tapete, uklonite ih. Priprema zidova glačanjem ključan je korak. Time prekrivate sve izbočine, pukotine i nepravilnosti. Glačanje zidova dodatni je trošak, ali nužan ako želite osigurati ravne površine. Izvodi se u dva sloja; prvi sloj je gušći, a drugi tanji. Kada se prvi sloj potpuno osuši i izbrusi, nanosi se drugi sloj.
Odabir boje i alata za bojanje
Odabir boje nije jednostavan zadatak. Mali uzorak u katalogu ne može točno prikazati pravi ton, a teško ćemo zamisliti prostor u toj boji samo na temelju slike. U mnogim trgovinama s bojama dostupna su mala pakiranja ili testni uzorci. Ta količina dovoljna je da obojite manji dio zida i provjerite kako će boja izgledati pod svjetlom i u kombinaciji s ostatkom namještaja. Pri odabiru boje uzmite u obzir svoje osobne preferencije, veličinu i namjenu prostora. Na primjer, za manje prostore bolje su svijetle boje jer ih vizualno povećavaju. Za kućni ured prikladna je zelena boja koja potiče koncentraciju i produktivnost. Plava boja idealna je za sobe namijenjene opuštanju jer nas podsjeća na mir i spokoj. Pituravanje zahtijeva i kvalitetan alat. Korištenje neprikladnog alata može uzrokovati neravnomjerno nanošenje boje. Ako koristite boju na uljnoj bazi, četke s prirodnim vlaknima odličan su izbor, dok za boje na vodenoj bazi radije koristite sintetičke četke. Za veće površine koristite klasični valjak, a mali valjak za rubove i kutove. Ako valjak nakon namakanja u boju nije dobro ocijeđen, zid će biti previše zasićen bojom. Kupnja kvalitetnog alata za pituravanje nije jeftina, pa se mnogi, kada zbroje troškove materijala i moguće probleme koji se javljaju pri samostalnom radu, odlučuju prepustiti posao stručnjacima.
Taktika pituravanja za najbolje rezultate
Pituravanje obično započnite u kutovima i nastavite prema sredini zida jer tako postižete veću preciznost i izbjegavate vidljive prijelaze boje. Za postizanje ujednačene pokrivenosti i željene nijanse potrebno je višeslojno pituravanje. Važno je pričekati da se svaki sloj potpuno osuši, inače se boja može početi ljuštiti i pojaviti se mjehurići, što će smanjiti kvalitetu konačnog rezultata.