Obratila nam se djelatnica jednog gradskog ugostiteljskog objekta (podatci poznati uredništvu) s pritužbom kako je morala platiti kaznu u iznosu od 200 eura, uz obrazloženje u dostavljenom joj rješenju da je posluživala piće alkoholiziranim osobama.
-Dogodio se jedan incident, ali ne u samom kafiću nego izvan njega, a akteri su bile dvije osobe koje su prethodno bile gosti u kafiću u kojem radim. Ostala sam šokirana najprije jer te osobe nisu uopće zatečene u kafiću, već se incident dogodio u obližnjoj ulici. Te su osobe također, što je utvrdila policija tijekom postupka, nakon napuštanja kafića u kojem radim bile i u butizi – iznosi naša sugovornica postavljajući niz hipotetskih pitanja:
-Sve da ih je policija zatekla vidno pijane i da im je alko-testovima ustanovljeno da su u alkoholiziranom stanju, kako oni mogu znati da nisu, primjerice, kupili bocu alkohola u butizi i ispred je popili?! Ono što mi ponajviše nije jasno kako bi ja, kao i ostali moji kolege, mogli uza sav posao vršiti procjenu tko je pijan, a tko ne? I kako ja mogu znati tko je već došao pod utjecajem alkohola, a tko tek kod nas počeo piti? Stvarno mi nije jasno, a vjerujte nije mi lako od plaće odvojiti 200 eura, kako dalje raditi ovaj posao uz ova nebulozna pravila. Nigdje nema naputka koliko alkoholnih pića kao konobarica smijem poslužiti, nakon koliko reći; dosta, nema više! – opisuje nam svoju situaciju i pita se ova ugostiteljska djelatnica.
“Lov u mutnom”
Mi smo kontaktirali policiju za pojašnjenja. U odgovoru su nam citirali zakonske odredbe, ali iz njih je jasno koliko je zapravo riječ o „lovu u mutnom“. Inače, pravo ne trpi nedorečenosti, a ovaj segment pravnog uređenja je posve nedorečen. Što, logično, pada na leđa kako ugostiteljskim djelatnicima tako i vlasnicima ugostiteljskih objekata. Naravno u vidu kazni koje nisu male. I da se razumijemo – nije problem u policijskom postupanju, nego u samim zakonskim (ne)rješenjima.
Naime, nema niti definicije koja se osoba ima smatrati pijanom, kao ni naputaka kako i u kojem trenutku vlasnik ili djelatnik imaju reagirati i prestati točiti alkohol određenoj osobi. Sad da malo iskarikiramo: kada mu se zacakle oči? Porumene obrazi? Kada počne previše pričati? Bučiti? Teturati? Ili kada počne biti neugodna ili krene izazivati neki incident?
Visine kazni
-Policija u skladu s odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti i Zakona o trgovini nadzire i provodi mjere koje se odnose na prodaju, usluživanje, odnosno konzumiranje alkohola i drugih alkoholnih pića osobama mlađim od 18. godina te osobama koje daju alkoholna pića pijanoj osobi – stoji u odgovoru PU Dubrovačko-neretvanske, uz napomenu kako se dio tih zakonskih odredbi policija provodi samostalno, a dio u partnerstvu s drugim državnim institucijama, „a koji također i samostalno provode ciljane nadzore koji se odnose na prodaju i usluživanje alkoholnih pića“.
Člankom 19. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira je propisano kako će se osoba koja daje alkoholna pića pijanoj osobi ili maloljetniku ispod 16 godina kazniti za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 200 do 1000 eura. Moramo ponoviti ključno pitanje na koje zakon ne daje odgovor – kako procijeniti koja je osoba pijana?!
Maloljetnici
Po pitanju maloljetnika stvari su ipak jasne, a regulira ih primarno Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti. Njegovim je člankom 13. propisano kako je zabranjeno usluživanje, odnosno dopuštanje konzumiranja alkoholnih pića, drugih pića i/ili napitaka koji sadržavaju alkohol u ugostiteljskom objektu osobama mlađim od 18 godina. Nadalje, ugostiteljima je ovim člankom naloženo da ne smiju uslužiti gosta, odnosno dopustiti mu konzumiranje alkoholnih pića, drugih pića i/ili napitaka koji sadržavaju alkohol ako procijene da je mlađi od 18 godina, a gost dobrovoljno ne dokaže da je stariji od 18 godina davanjem na uvid neke od osobnih isprava. Kazne za nepoštivanje navedenih zakonskih odredbi su 330 do 2650 eura.
-Ako policija samostalno utvrdi prekršaj iz članka 47.stavak 1. točka 16. (usluživanje, dopuštanje konzumiranja alkoholnih pića, drugih pića i/ili napitaka koja sadržavaju alkohol u ugostiteljskom objektu osobama mlađim od 18 godina) tada sukladno čl. 47. stavak 5. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti mogu pravnoj osobi i fizičkoj osobi – obrtniku naplatiti novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja u iznosu od 190,00 eura, a odgovornoj osobi u pravnoj osobi u iznosu od 130,00 eura – pojašnjeno nam je iz policije.
A trgovine?!
Zakonom o trgovini je propisano kako je u trgovini na malo zabranjena prodaja alkoholnih pića i drugih pića koja sadrže alkohol osobama mlađim od 18 godina.
Prodavač mora uskratiti prodaju alkoholnih pića kupcu ako procijeni da je mlađi od 18 godina, a kupac dobrovoljno ne dokaže da nije mlađi od 18 godina davanjem na uvid prodavaču neke od osobnih isprava.
-Člankom 70. ovog zakona je propisano kako će se radi prodaje alkoholnog pića ili drugih pića koja sadrže alkohol osobama mlađim od 18 godina pravna osoba novčano kazniti od 660 do čak 39.810 eura, a odgovorna osoba u pravnoj osobi kao i fizička osoba novčanom kaznom od 530 do 9290 eura – istaknuli su iz policije.
Osim navedenih zakonskih odredbi i gradska je vlast donijela Odluku o zabrani konzumiranja, nošenja i posjedovanja alkoholnih pića maloljetnim osobama na području Grada Dubrovnika koja datira još iz rujna 2014. godine.