Kao zemlja s tisuću otoka, prepoznata po svojim nenadmašnim prirodnim ljepotama, jedinstvenoj klimi i bogatstvu povijesno-kulturnih znamenitosti koje krase našu obalu i otoke, Hrvatska danas s pravom nosi titulu jedne od najatraktivnijih zemalja, ne samo na Mediteranu, već i u svijetu. Iako su definitivno neke od glavnih snaga, čisto more i bajkovit krajolik nisu glavni razlozi zašto je Hrvatska danas jedna od najkonkurentnijih nautičkih zemalja svijeta.
Naprotiv, potrebno je veliko znanje i iskustvo koje omogućuje korištenje tih potencijala na najbolji mogući način te njihovo povezivanje u jedinstveni turistički proizvod, kojem se nautičari iz cijelog svijeta uvijek iznova vraćaju. Sinonim za takvo znanje i iskustvo danas je ACId.d., najveći lanac marina na Mediteranu i regionalni lider u nautičkom turizmu, zahvaljujući kojem Lijepa naša danas pripada samom svjetskom vrhu nautike i koji ove godine slavi velikih 40 godina od osnutka.
Vizija koja je bila daleko ispred svog vremena
Na dan 1. srpnja 1983. godine, ideja o jedinstvenom nacionalnom lancu marina postala je stvarnost, a do današnjeg dana stasala je u najveći lanac marina na Mediteranu, neupitnog nautičkog lidera te regionalnog predvodnika u zelenoj tranziciji u nautičkom turizmu. S obzirom na nepovoljne ekonomske okolnosti koje su u to vrijeme bile prisutne u bivšoj Jugoslaviji, osnutak ovakvog jednog sustava zahtijevao je izrazitu smjelost, inovativnost i vizionarski pristup koji je sezao daleko ispred tadašnjeg vremena. Upravo je nabrojene kvalitete kroz ACI-jev sustav okupio Veljko Barbieri, začetnik ideje o jedinstvenom nacionalnom lancu luka nautičkog turizma.
S Antom Markovićem, ovu je viziju konkretizirao u ‘Programu nade’, gdje je dvojac ponudio program razvoja modernog nautičkog turizma. Nakon toga, Veljko Barbieri okupio je najstručniji mogući radni tim prijatelja, jedriličara, nautičara, ekonomista, pravnika i građevinara, koji su danas poznati pod nazivom ‘prva šestorica’. Tim su činili Mladen Filipović, Zoran Bačić, Šime Šestan, Zdenko Sverić, Borut Čičin – Šain i Pero Senjanović, a u ranim danima ACI-ja pridružio im se i Josip Vehovec.
Revolucija koja je iz korijena promijenila domaći turizam
Nakon što je tvrtka 1. srpnja 1983. osnovana pod nazivom Adriatic Club Yugoslavia (ACY), samo godinu poslije, 1. srpnja 1984. godine otvaraju se prve tri marine u Vodicama, Jezerima i Skradinu – sagrađene u samo 120 dana. Štoviše, u rekordnom roku od 18 mjeseci sagrađeno je ukupno 16 marina, a uz tri spomenute to su još bile ACI marine Žut, Piškera, Trogir, Milna, Palmižana, Vrboska, Pomer, Umag, Rovinj, Supetarska Draga, Pula, Rab i Split. Kao što je i danas poznato, sve ACI marine od Umaga do Dubrovnika smještene su na najljepšim lokacijama Jadrana, što ujedno znači i da su brojne od njih izgrađene na mjestima gdje je gradnja bila istinski teška, ali je atraktivnost pozicije, što se vrlo brzo pokazalo ispravnim, nadilazila sve graditeljske muke.
U prve dvije godine kada su ACI marine započele s radom, u njima je zaposleno više od 1.000 djelatnika, a već od samih početaka izgrađena je čvrsta veza s nekima od najslavnijih svjetskih gostiju, koji su se uvijek rado vraćali. Neki od njih bili su Luciano Benetton, vlasnik poznatog modnog brenda, Ottavio Missoni, utemeljitelj talijanske modne marke Missoni, Bernie Ecclestone, bivši predsjednik Formule 1, pjevačka zvijezda Cliff Richard, holivudski junak Armand Assante, nizozemski kraljevski par i brojni drugi.
U vrijeme osamostaljivanja Hrvatske, Društvo mijenja ime u Adriatic Yacht Club Opatija, a skraćeno ime i dalje ostaje ACY. Temeljem pretvorbe, poduzeće je u lipnju 1994. godine registrirano kao dioničko društvo i drugi je put promijenilo ime, ovaj put u Adriatic Croatia International Club, odnosno ACI d.d. kakvim ga znamo i danas.
Kako danas izgleda najveći lanac marina na Mediteranu
Tijekom svojih 40 godina težnje prema izvrsnosti te ljubavi prema moru i jedrenju, ACI je postao jedan od najprepoznatljivijih brendova Republike Hrvatske, posebice u svijetu nautičkog turizma i jedrenja.
Zahvaljujući tome, ACI je danas prva i zasad jedina kompanija na svijetu koju je Nautor Swan, proizvođač najluksuznijih sportskih jedrilica na svijetu, izabrao za ekskluzivnu suradnju na projektu ACI Sail. U sklopu ove suradnje, ACI Sail raspolaže najvećom svjetskom flotom od šest elitnih ClubSwan 36 jedrilica te jedinim svjetskim trening centrom za ovaj tip plovila, koji je smješten u ACI marini Split. U sklopu ovog projekta, ACI je punopravni član ClubSwan regatnog kalendara, najelitnije svjetske nautičke lige, u sklopu koje je već dvije godine za redom regate ovog natjecanja doveo u Split, stavljajući Hrvatsku uz bok s najelitnijim svjetskim nautičkim destinacijama, kao što su Monte Carlo, St. Tropez, Palma de Mallorca i Porto Cervo.
Nadalje, u proteklom su razdoblju realizirane brojne strateške investicije u izvrsnost infrastrukture i usluge, kao i u širenje poslovnog portfelja, pri čemu su posebnu pažnju dobile upravo ACI marine u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a u koje je u posljednjih šest godina uloženo više od 100 milijuna kuna. Pritom je jedna od najljepših i najluksuznijih marina na Mediteranu, ACI marina Dubrovnik doživjela sveobuhvatnu rekonstrukciju, dok je ACI marina Korčula, također jedna od najznačajnijih domaćih luka nautičkog turizma dobila novi lukobran i vizualni identitet.
Tu je i zasad najnovija ACI-jeva karika, ACI marina Slano, koja je otvorena prije točno sedam godina, a koja se prostire na površini od 67 tisuća četvornih metara i može primiti 200 plovila duljine između osam i 20 metara. U čast osnivaču ACI-ja, ova po mnogočemu posebna ACI marina nosi ime upravo po Veljku Barbieriju i danas je jedna od najpopularnijih nautičkih destinacija na jugu Lijepe naše.