Aktualno

KAD SRCE POČNE JAČE LUPATI Upoznajte Luka Šoletića i Vlaha Violića, ovogodišnje festanjule

Festanjuli Vlaho Violic Luko Soletic 1

Pred nama je 1045. Festa, na ponos grada, a u nju će nas ove godine uvesti naši svjetovni domaćini, festanjuli – pomorac Luko Šoletić i obrtnik Vlaho Violić.

Dva gospara su u pripremama, proglas se nosi po župama, no ipak našli su vremena za otkriti za DuList ushićenje sudjelovanjem na Festi…

Gospar Luko Šoletić rođen je 1963. u Dubrovniku, a osnovnu školu završio je, prva četiri razreda, na Kalamoti. Poslije, do osmog, brodom u Gruž! Cijela njegova familija vezana je uz more, reći će nam, a i njega samog obilježio je modri put. Osim toga, od 1991. godine dragovoljac je Domovinskog rata, kada se priključio u obranu grada. Cijeli život je, kaže, na brodu, baš kao i nono i pranono te pokojni otac, svi su iz tradicionalne pomorske obitelji.

– Pomorsku školu završio sam u Dubrovniku i od 1982. plovim na brodovima duge plovidbe Atlantske plovidbe, malo kasnije prešao sam na velike obalne plovidbe, također od Atlantske plovidbe. Stigao sam na brodove Jadrolinije 1998. godine, a upravo od te godine sam zapovjednik na brodu Postira – kaže s ponosom Šoletić. Na Postiri je kao zapovjednik dobio nagradu Turističke zajednice Grada Dubrovnika, a pod njegovim zapovjedništvom dobili su i Nagradu Grada Dubrovnika, na što su ponosni i on i cijela njegova obitelj – supruga Emilija i dvije kćeri, Petra i starija Ana, koja je rođena baš na blagdan našeg Parca, pa je, kaže, u njih u kući posebna festa.

Ima li što ljepše od šarenila procesije?
– Što nam znači Festa? To vam se teško može riječima opisati! Kad se cijeli grad i okolica spuste na Stradun, svi u grad s barjacima, ma to šarenilo je posebno! Uvijek mi je bilo drago nekako doći i gledati malo sa strane ono šarenilo, cijeli život. Doći na Stradun i gledati barjake, nošnje iz Konavala, Primorja… Ima li išta ljepše? – kaže nam gospar Šoletić, a otkrio nam je i kako se Festa slavila na Kalamoti. — Kući se Festa slavila tradicionalno, ručkom, pa poć u grad brodom s Kalamote, to je posebni doživljaj. Kao djeca, s brodom na procesiju, kakve su to lijepe uspomene! – ističe.

– Izuzetna mi je čast jer ove godine prvi put predstavljamo još i naše Elafite, dočekivam festanjule s naših otoka. Svake godine kad bih se zatekao na brodu, pozdravio bih ih, pogotovo barjaktare, trombunjere s Osojnika odakle je i gospar Vlaho, a oni bi mahali kad bi prolazili… – kaže, a dodaje i to kako, s obzirom da mu je žena Emilija iz Mostara, stiže familija i otud i iz Zagreba i svi su već uzeli godišnje odmore kako bi prisustvovali Festi. Festanjuli su složni, Festa je svakom čovjeku grada u srcu, o njoj se priča cijelu godinu. Kažu, cijeli život su u Festi, a od ove godine su uključeni u nju i to je, dodaju, neopisivo!

– Kad su nam priopćili, to je bio osjećaj koji se jednostavno ne može opisati. Izgledalo je to ovako – ne znate bi li sjeli, napili se vode ili prošetali! Momenat je to kad vam dođu i suze i smijeh, srce počne malo jače lupati i ne znate što biste. Toliko pozitivan osjećaj! – kažu festanjuli uglas, uz pohvalu don Tomi Lučiću, koji im je puno pomogao.

Osjećaj je to neopisiv riječima
Uz puno ponosa, pohvala, časti, sreće, predstavlja nam se i vrijedni obrtnik, gospar Vlaho Violić, koji kaže, s ponosom nosi ime našeg Parca! — Rođen sam 1955. na Osojniku gdje sam završio i osnovnu školu koja je tada postojala na Osojniku. Potom sam krenuo za automehaničara u Dubrovniku. Počeo sam raditi u putničkoj agenciji Atlas te proveo skoro cijeli radni vijek na održavanju, na poslovima automehaničara, bravarskih poslova i svega ostaloga što je trebalo, sve dok je postojala Atlasova radiona u Gospinom polju. Kad se to ugasilo, prešao sam na otok Lokrum gdje sam radio u Rezervatu na održavanju svega što je bilo potrebno – kaže gospar Violić, koji je na otoku dočekao i mirovinu. Otkrio nam je i kako se osjećao kad je primio lijepu vijest.

– Poziv me zatekao pomalo i nespremna. Bi li prihvatio da budem festanjul? Prvo sam ostao iznenađen, velika je to čast, a na prvi momenat nisam bio svjestan da bi baš mene to mogao netko pitati! Uvijek sam nekako mislio da bi to trebalo biti za nekog drugog, da ima netko prešniji. A u mom selu prije osam godina bio je jedan festanjul, prije toga nije bio nitko i sad sam ja drugi. Za moju obitelj i prijatelje veliki je to ponos i čast – ističe, dodavši kako se na Osojniku posebno doživljava proslava Feste svetog Vlaha.

-Prvo bude priprema barjaka za jutarnji polazak, u ranim satima, oko šest ujutro. Budu trombunjeri za ispraćaj, zvona zvone, tako da i tko ide i tko ne ide na Festu, u nju je uključen. Isto je tako i kad se barjaci vraćaju, uz zvonjavu i zakusku – dodaje te ističe kako je išao na Festu kad god je mogao, cijeli svoj život.

– Pogotovo na misu i na procesiju, a obično bih, budući da mi je ime Vlaho, prijatelje počastio tek sutradan – kaže kroz osmijeh gospar Violić, čija je obitelj, supruga Marijana i tri kćeri, ponosni i radosni zbog ovogodišnje Feste.

– Zahvaljujem se svima koji su prepoznali da bih ja mogao obavljati tu časnu dužnost – kazao je za kraj gospar Violić, a obojica festanjula poželjeli su čitateljima sretnu i uspješnu 2017. godinu, uz poruku: ‘Vidimo se na Festi!’

MNJ

Pročitajte još

Nikica Kristijan Pongrac ima malu farmu kokoši koje nesu zelena jaja bez kolesterola

Nikoleta Dabelić

GRAĐANI UPOZORAVAJU Po delumbiji ostavljen otvoren krovni prozor na ljetnikovcu Crijević Pucić!

Dulist

VIDEO ANKETA Kako južina utječe na naše sugrađane?

Dulist