U svakodnevnim razgovorima često se znamo požaliti na cijene namirnica, a tako i jaja. No, jeste li znali da Hrvatska zapravo ima jeftinija jaja od brojnih država u Europi. U nekim državama jaja su postala pravi luksuz, primjerice u Sjedinjenim Američkim Državama nerijetko cijena jednog jajeta prelazi 50 centi, ovisno o regiji, a u nekim trenutcima nestašice znali su dosegnuti i do jedan euro po komadu. Izgleda da nam, što se tiče barem jaja, i nije tako loše?
Prema dostupnim podacima, u ožujku 2025. godine Hrvatska je bilježila prosječnu maloprodajnu cijenu jaja nižu za 0,9 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok su cijene u EU-u rasle za 6,7 posto, piše Slobodna Dalmacija.
Upravo zbog nestašice jaja mnogi Amerikanci dali su se u uzgoj koka, a neki idu toliko daleko da ih uzgajaju u improviziranim kokošinjcima na svojim balkonima.
Ipak, postoji i druga strana medalje. Hrvatska ima jeftina jaja zahvaljujući, naravno – uvozu. Jaja dolaze iz Ukrajine i Vladinim mjerama se ograničavaju cijene. Kupujemo desetak jaja za manje od dva eura, što je postala prava rijetkost. Domaći proizvođači zbog ovoga sve češće gase proizvodnju jer ne mogu konkurirati s uvoznim cijenama. Hrvatska bi mogla ostati bez domaćih jaja ako se ovakav trend nastavi.
Prema podacima iz struke, samo u proteklih šest mjeseci više od desetak manjih farmi prestalo je s radom, dok veliki proizvođači upozoravaju da bi se, bez hitnih mjera, mogao urušiti cijeli sektor domaće proizvodnje jaja.
– Tražimo hitnu reakciju Vlade kako bi se osigurala održivost domaće proizvodnje. Ako se ništa ne promijeni, za dvije do tri godine mogli bismo u potpunosti izgubiti domaće jaje s polica trgovina – ističu u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori (HPK).
Problem je, tvrde domaći uzgajivači, kvaliteta uvoznih jaja, koja često ne zadovoljava domaće standarde. Jaja dolaze pod nepoznatim uvjetima proizvodnje, a brojne kontrole u drugim europskim zemljama pokazale su nepravilnosti kada su u pitanju higijenski standardi i prisutnost štetnih tvari.P
Glavni rizici uključuju: korištenje zabranjenih pesticida i antibiotika u prehrani peradi, veći rizik od bakterijske kontaminacije, uključujući salmonelu i E. coli, nejasne uvjete skladištenja i transporta, što može utjecati na svježinu i kvalitetu jaja. Nedavna otkrića u nekim zemljama EU-a pokazala su tragove fipronila, pesticida koji je strogo zabranjen u proizvodnji hrane, ali se u nekim dijelovima svijeta i dalje koristi za tretiranje kokoški protiv parazita. Fipronil može imati toksične učinke na bubrege, jetru i štitnjaču, osobito kod djece i trudnica.