Jutros malo nakon deset sati mogao se vidjeti fenomen koji se inače javlja na početku i tijekom velikih vrućina. Radi se o advekcijskoj magli koja se stvara kada zrak koji je obogaćen vlagom dođe u dodir s hladnijom poršinom i tako se hladi ispod temeperature točke rosišta. Rosište je ona temperatura do koje se vlažan zrak nepromijenjenog tlaka mora ohladiti da dođe do kondenzacije.
Na Jadranu je upravo more ta površina s kojom u dodiru dolazi do hlađenja relativno toplog i vlažnog zraka, a more je kod nas najhladnije baš negdje oko početka proljeća. Osim toga, proljeće donosi i prva osjetnija zatopljenja, povezana s horizontalnim strujanjem, odnosno advekcijom, toplog zraka s jugozapada.
Topao i vlažan zrak koji struji iznad i dalje hladne morske površine u proljeće, hladi se u dodirom s njom, a ako se ohladi ispod temperature rosišta, dolazi do kondenzacije i pojave magle. Ovakva situacija već se dogodila u Dubrovniku 22. travnja 2011. godine, kada je Dubrovnik cijeli dan bio pod maglom pri gotovo tihom vremenu. Ovakvi slučajevi ljeti dogode se u tihim danima nakon jake bure, koja je miješanjem dovela hladne slojeve mora privremeno na površinu.